Belirtileri nelerdir? – Sözcü TV

Belirtileri nelerdir?

Kategori

Reflü nasıl oluşur? Belirtileri nelerdir?

Yemek borusunun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engelleyen bir kapak mekanizması vardır. Reflü hastalarında en sık görülen özellik bu mekanizmanın gevşekliğidir. Bu durum sıklıkla mide fıtığıyla birlikte yaşanır. Mide boşalım bozukluğu ya da bozulmuş yemek borusu hareketi bu hastalığı tetikleyen diğer nedenlerdir. Genel Cerrahi Doç. Dr. Osman Yıldırım cevapladı.

Kategori

Reflü nasıl bir hastalıktır? Belirtileri nelerdir?

Gastro özofajial reflü hastalığı mide içeriğinin yemek borusuna doğru geri gelmesi demektir. Zaten reflü Latince’de geri gelme anlamını taşır. Normalde mide içerisindeki asit , safra gibi sıvılar mideye herhangi bir zarar vermezler. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar cevapladı. www.kamilgulpinar.com

Kategori

Boyun fıtığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Boyun fıtığı, aynı bel fıtığında olduğu gibi, omurlar arasındaki disklerde bulunan jel benzeri sıvının diskin şeklini değiştirmesi ya da disk içinden dışarı çıkmasıdır.Disklerin bir bölümü ya da disk içinde bulunan sıvı omurların arasından çıktığında, çevrede bulunan kaslara ve sinirlere baskı yaparlar. Bu baskı neticesinde hafif (boyun tutulması gibi) ya da şiddetli ağrılar görülebilir. Bu tip ağrılar ve buna bağlı olarak boyun hareketlerinin kısıtlanması boyun fıtığı belirtileri arasında ilk sırada gelmektedir.İlerleyen boyun fıtığı, sinirler üzerindeki basıncı arttırdığın da, el ve kollarda uyuşma, karıncalanma ve güç kaybı görülebilir.Boyun fıtığı için, diskin ya da disklerin ne kadar yer değiştirdiğine bağlı olarak boyun egzersizlerinden ameliyata kadar farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Doç. Dr. Mehmet Aydoğan cevapladı.