belgesel – Sözcü TV

belgesel

Kategori
ataturk

10 Kasım Belgeseli: ‘Atatürk vatandır bölünmez!’

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. yıl dönümünde Türk milletine akıl, bilim ve çağdaşlığı miras olarak bıraktı. Hayatının son günlerinde dahi son enerjisini ülkesi için veren Atatürk 57 yıllık yaşamına sayısız zafer sığdırdı.

Kategori
belgesel880

Belgesel ekibine köpek balığı saldırdı

BBC’nin okyanusları anlattığı yeni yapımı Blue Planet 2’nin kamera arkası görüntüleri yayınlandı. Köpek balıklarının ekibin denizaltına saldırdığı görüntüler sosyal medyada kısa sürede viral hâle geldi.

Kategori
yorgunmermi

Bireysel Silahlanma Bölüm 2: Yorgun Mermi

Türkiye’de yaşanan ‘yorgun mermi’ vakaları yüzünden birçok kişi hayatını kaybediyor veya sakat kalıyor. Yorgun mermi olaylarına dair en önemli problemlerden biri, istatistik veri yetersizliği. Bu durum bilinçli bir kamuoyu tepkisinin oluşmasına engel oluyor. Sozcu.com.tr’ye konuşan uzmanlar ise, bilimsel açıdan değerlendirdikleri yorgun mermi sorununa dikkat çekiyor.

Kategori
blueplanet880

Okyanusların gizemi açığa çıkacak

BBC’nin belgesel serisi olan “The Blue Planet”in ikinci bölümünden görüntüler içeren fragman BBC tarafından yayınlandı. Okyanusun derinliklerinde yaşayan ‘gizemli’ canlılar hakkında da görüntüler içeren belgeselin seslendirmesini BBC’nin belgesel serilerinde seslendirme yapan İngiliz sanatçı David Attenborough üstleniyor.

Kategori
paris880

İzleyenleri şehrin içinde hissettiren kısa film

Robbe De Koninck isimli kişi Paris seyahati boyunca çektiği videoları derleme hâline getirerek sosyal medya platformlarında paylaştı. Şehrin dokusunu doğal yollarla gösteren ve herhangi bir işleme yapılmayan video viral hâle geldi.

Kategori
880sinema

‘Film gibi’ evlilik teklifi

Evlilik teklifinde farklı bir deneyim sunan örnek ABD’de gerçekleşti. Evlilik teklifinde bulunacağı Rebecca isimli kişi için kısa bir film çekildi. Sinema salonunda bir filme girdikleri sırada gösterilen ve evlilik teklifi sorusunu da içeren kısa film sonucunda teklif başarıya ulaştı.

Kategori
cernobil880

Çernobil’in günümüzdeki durumu görüntülendi

Drew Scanlon isimli kişi kurduğu kısa film belgesel yapım şirketi Cloth Map için 1986 yılında çevre felaketinin yaşandığı Çernobil’de iki gün geçirdi. Kaydettiği görüntüleri belgeselleştiren Scanlon ve ekibi reaktör kazasının yaşandığı yerden geriye kalanları izleyicilere sundu.

Kategori
serenay-sarikaya-iklim-meselesi

National Geographic, Türkiye’deki iklim değişikliğini ekranlara taşıyor

Ezgi Mola, Halit Ergenç, Ozan Güven ve Serenay Sarıkaya “İklim Meselesi” belgeselinde iklim değişikliğinin Türkiye’deki izlerini mercek altına alıyor. Üç bölümlük özel belgesel seri 8 Ocak Pazar günü 20.00’de National Geographic ekranlarına gelecek.

Kategori
mustafa kemal atatürk

İmkansızlıklarla dolu bir hayattan, bir ülkeyi yoktan var etmek

Yedi yaşında babasını kaybetti. Tutuklandı. Hücre hapsine çarptırıldı. Sivil kıyafeti olmadığından katılması gereken bir toplantıya arkadaşından ödünç aldığı redingot ile katıldı. Cebinde 80 lirası kalmışken ülkeyi kurtarmak için Anadolu’yu dolaştı. Hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Yetmedi idama mahkum edildi.

Mustafa Kemal Atatürk tüm bunlarla uğraştığı hâlde asla pes etmedi. Çanakkale’de düşmana geçit vermeyen askerin başındaydı. Samsun’a çıktı, Amasya, Sivas, Erzurum’da milli mücadeleyi örgütledi. İşgalcileri ülkeden sürerken atının üstünde, ordusunun başındaydı. Başkomutan olarak düşmanı denize döktü. 42 yaşına geldiğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olacaktı.

İşte tüm bu imkansızlıklar içinde Gazi Paşa asla pes etmedi, ülkesinin kaderini yeniden yazdı.

Sözcü olarak cumhuriyetimizin banisini saygıyla anıyoruz.

Rahat uyu Ata’m…

Kategori
erdogan-aglama

Erdoğan’ı duygulandıran belgesel

“15  Temmuz Kadınları” adlı belgesel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı duygulandırırken eşi Emine Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım gözyaşlarını tutamadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Beşiktaş Conrad Oteli’nde düzenlenen “İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkelerin Kalkınmasında Kadınların Rolü Bakanlar Konferansı”na katıldı. Konferansta gösterilen “15  Temmuz Kadınları” belgeseli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı duygulandırdı.

Kategori
balık-av

Ekosistem mi süpermarket mi?

Marmara Denizi içerisinde bilinçsiz avlanma, balıkları tükenme ve deniz içerisindeki ekosistemi değiştirme noktasına getirdi. Marmara Denizi’ne ‘süper market’ muamelesi yapılmasına dikkat çekmek isteyen Mert Gökalp, Onur Uysal ve Burak Yamanlıca ‘Bluefish The Prince of Bosphorus (Lüfer Boğaz’ın Prensi’ ) isimli bir belgesel yaptı. Belgeselin fragmanı, sosyal medyada yayılıyor.

Kategori
COVER FOTOSU

Yeni başlayanlar için Atatürk

15 Temmuz 2016’dan sonra Atatürk’ün bu ülkenin kurucu ortak değeri olduğu tekrar anlaşıldı. Sözcü.com.tr olarak Atatürk’ün başarılarla dolu hayatına kısa bir bakış yaptık. Yeni başlayanlar için Atatürk…

Burak Göral’dan en iyi belgesel film tavsiyeleri

Burak Göral’dan en iyi belgesel film tavsiyeleri

Sözcü Gazetesi sinema ve film eleştirmeni Burak Göral hayatım film diyenler için film önerileri sunmaya devam ediyor. Bu hafta sizler için birbirinden güzel belgesel filmlerini yorumluyor.

Kategori
e23ed4

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım ağladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe’de şehitleri anma programı düzenlendi. Program sırasında 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaşananlarla ilgili yayınlanan bir belgesel başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere tüm salonu duygulandırdı.

Kategori
the

The Beatles belgeseli fragmanı

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük müzik gruplarından The Beatles’ın hikayesi The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years adıyla belgesele dönüşüyor. Bir Beatles şarkısından adını alan belgesel, ‘A Beautiful Mind’ filmiyle Oscar kazanan dahiyane yönetmen Ron Howard’ın imzasıyla perdeye taşınacak.

Kategori
direniş-belgesel

Direniş belgeseli tanıtımı

Gezi Hareketi’ni ilk gününden itibaren içinde yaşayarak takip eden ve topluma aktaran Sözcü gazetesi muhabiri Gökmen Ulu’nun yaptığı belgesel film. Belgeselde yüzyılın en önemli toplumsal hareketi anlatılıyor.

Tuluhan-Tekelioğlu

Tuluhan Tekelioğlu’ndan ‘sansür’ belgeseli: Üvey Evlat

Tuluhan Tekelioğlu yeni belgeseli “Üvey Evlat”ta Türkiye’de sanata bakışı ve sansürü ele alıyor. Genco Erkal, Müjdat Gezen, Barış Atay, Şebnem Sönmez, Levent Üzümcü, Sunay Akın, Mehmet Aksoy, Metin Uca, Fazıl Say, Ahmet Ümit, Füsun Demirel, Defne Halman, Zülfü Livaneli gibi sanatçılar yaşadıkları baskı ve sansür girişimlerini anlatıyorlar. Belgsel’in ilk galası 5 Haziran’da saat 20:30’da Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde; ikinci galası ise Eskişehir’de yapılacak…

Kategori
Kameralara poz veren kertenkele

Kameralara poz veren kertenkele

Bir belgesel ekibinin setine davetsiz misafir olarak dahil olan kertenkele kameralara adeta poz verdi. Her fırsatta kameramana koşarak objektife hünerlerini böyle  sergiledi.

Kategori
canakkale

Peter Jackson’un Çanakkale serüveni

Gökhan Tarkan Karaman Peter Jackson ile Çanakkale Belgeselini cekti 18 mart cuma Çanakkale zaferinin 101. Yılında 22.15 te Ntv de yayınlanacak. Yüzüklerin efendisi ve Hobbit’in dünyaca ünlü oscarlı yönetmeni Peter Jackson’nın 3 yıl boyunca canakkalede yeni zelandaliların izini sürdüğü serüveni konu alan bir belgesel.

Kategori
Erdoğan izim derdimiz Nobel değil

“Erdoğan’ı o eve göklerden gelen bir karar göndermişti”

7 Şubat MİT krizinin yıldönümünde A Haber’de bir belgesel yayınlandı.Belgeselde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın o gün ameliyat olmadan önce planda olmamasına rağmen bir eve ziyarete gitmesinin, Hakan Fidan’ı tutuklanmaktan kurtardığı anlatıldı. O bölüm belgeselde “O eve onu, göklerden gelen bir karar göndermişti.” şeklinde bir ifadeyle aktarıldı.

Kategori
tutklandık

‘#Tutuklandık’ belgeseli dört dilde yayınlandı

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanma sürecini inceleyen ‘#Tutuklandık’ belgeselinin ilk bölümü Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca olarak yayına girdi.