başbakan – Sözcü TV

başbakan

Kategori

Başbakan’dan Darth Vader’a gönderme!

Hindistan Başbakanı Narenda Modi, konuşma yaptığı sahneden Star Wars’un kültleşen film müziği “Imperial March” ile indi.  Modi bu hareketiyle sosyal medyada gündeme oturdu.

Kategori

Başbakan Yıldırım: PKK eşittir PYD eşittir YPG

Başbakan Binali Yıldırım, Erbil’de Mesut Barzani ile ortak bir basın açıklaması yaptı.PKK eşittir PYD eşittir YPG. Her olaydan sonra kısaltılmış yeni bir örgüt adı duyuyoruz. Bunları yediğimizi sanmasınlar.

Kategori

Başbakan Yıldırım Erbil’de

Başbakan Binali Yıldırım, özel uçak ANA ile Erbil’e geldi. Yıldırım’ı, Erbil Uluslararası Havalimanı’nda, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, IKBY Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, İçişleri Bakanı Kerim Sincari, Sağlık Bakanı Rekeft Heme Salih, Eğitim Bakanı Piştivan Sadık ile Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Fellah Mustafa törenle karşıladı.

Kategori

Başbakan: ‘Şehit polisimiz büyük bir felaketin yaşanmasını engellemiştir’

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir’de meydana gelen bombalı terör saldırısına ilişkin açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım, “İzmir’de toplumsal barış ve huzurumuzu hedef alan saldırıyı lanetliyor şiddetle kınıyorum. Şehit polisimiz büyük bir felaketi önledi” dedi. Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım’ın cenaze töreni için akşam saatlerinde İzmir’e gitti. Terör saldırısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kategori

Başbakan Yıldırım Kilis’te mültecilerin kaldığı konteyner kenti ziyaret etti

Yıldırım’a ziyaretinde, Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Veysi Kaynak, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, Kilis Valisi İsmail Çataklı, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, AK Parti Kilis ve Gaziantep milletvekilleri, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç eşlik etti.

Kategori

Başbakan Yıldırım: Emekliye promosyon ödemesi açıklaması

1000 lira altı maaşı olan 300 TL, 1000-2000 TL arasına 375 TL promosyon alacaklar. 2000 TL üstü maaşlar ise 450 TL promosyon alacaklar. Emekli 3 yıl boyunca hesabını bankada tutarsa promosyon ücretleri 1-3 ay arasında ödenecek.

Kategori

Başbakan Yıldırım: ‘Sistemin adı Cumhurbaşkanlığı sistemi’

Başbakan Binali Yıldırım AKP il başkanları toplantısında konuşuyor. Anayasa değişikliği konusunda önemli açıklamalar yapan Yıldırım yeni kurulacak sistemin adının “Cumhurbaşkanlığı Sistemi” olduğunu söyledi.

Kategori

‘Bu kapı, ana muhalefet partisine de sonuna kadar açıktır’

Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliğine ilişkin, “Bu anayasanın arkasında 316 imzası olan, Ak Parti olacak. Uzlaşarak ülke sorununu çözmede, siyaset üstü anlayış gösteren MHP olacaktır. Eğer Meclis onay verdiğinde milletin önüne giderse, 79 milyon vatan evladı olacak. Tabii bu kapı, ana muhalefet partisine de sonuna kadar açıktır, bekliyoruz” dedi.

Kategori

Başbakan’dan yeni anayasa açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, yeni anayasa teklifiyle ilgili İstanbul’da gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Yıldırım, “Getirilen değişiklik teklifinde bir esas maddeler bir de uyum maddeleri, geçici maddeler ve geçiş hükümleri var. Toplam 21 madde. Bu 21 maddenin yanılmıyorsan 18’i esas maddelerden oluşuyor. Diğerleri geçiş, uyum ve geçici maddeler” dedi.

Kategori

Başbakan: “15 Temmuz’un gizli kahramanı medyadır”

Başbakan Binali Yıldırım Ulusal Bilişim Kurultayı’nda konuştu. 15 Temmuz’daki hain darbe girişimin bastırılmasında basının en büyük rolü oynadığının altını çizen Başbakan, “Vatanseverlikleriyle darbecilerin karşısında duran tüm medyamızın hakkını vermek lazım” dedi.

Kategori

Başbakan: ‘Rusya ile ilişkilerimiz büyük sınavdan geçti’

Başbakan Binali Yıldırım, Moskova’da Devlet Diplomasi Enstitüsünde konuştu. Başbakan Binali Yıldırım Türkiye-Rusya ilişkileri, Şanghay Birliği ve enerji anlaşmaları ile başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgesel konular ele almak amacıyla gittiği Moskova’da “Özellikle son yıllarda zincirleme büyük değişimler yaşadık. Bütün bu zengin birikim ve kazanımlara rağmen, bir yıl önce yaşanan olay neticesinde her iki ülke de büyük bir sınamadan geçti. Bu badireyi de atlattık. İki ülke arasındaki normalleşme süreci geçtiğimiz Ağustos ayından beri devam ediyor. Türkiye ile Rusya ilişkilerinde duraksama dönemini geride bıraktığımızı düşünüyorum” dedi.

Kategori

Başbakan’dan Rusya ziyareti öncesi önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım Rusya ziyareti öncesi havalimanında açıklamalarda bulundu. Yıldırım, 2017 bütçe görüşmeleri sırasında TBMM’de Bahçeli’yle yaptığı görüşmeye ilişkin bir de açıklama yaptı.

Kategori

Başbakan’dan ‘anayasa takvimi’ açıklaması

Binali Yıldırım: Anayasa değişikliğinin bu hafta Meclis’e gelmesi için gayret gösteriyoruz. Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. MHP ile yürütülen ve önümüzdeki günlerde Meclis’e gelmesi beklenen yeni Anayasa paketi ile ilgili bir soruya yanıt veren Başbakan “(MHP ile) Görüşmeler devam ediyor. Arkadaşlarımız karşılıklı görüşüyor.  Teklifi verene kadar görüşmeler devam edecek. Esas itibariyle sınırlı bir değişiklik söz konusu.  Pürüz olur, giderilir. Neyin ne zaman yürürlüğe gireceğini göreceksiniz. Anayasa değişikliğinin bu hafta Meclis’e gelmesi için gayret gösteriyoruz” dedi.

Kategori

Cezaya kızdı, traktörle kule radarı ezdi

Edirne’de alkollü araç kullandığı gerekçesiyle polis ekiplerince ehliyetine el konularak para cezası kesilen 19 yaşındaki Hüseyin Sarpen, iddiaya göre radar cezası da gelince plakasını gizlediği traktörle faaliyete geçmeyen kule radar cihazının üzerinden geçti.

Kategori

Binali Yıldırım’dan İsrail’e ezan tepkisi

Başbakan Binali Yıldırım, İsrail’deki ezan yasağıyla ilgili yasa tasarısına ilişkin, “İsrail’de camilerde okunan ezanın hoparlörle okunmasının engellenmesini öngören yasa tasarısına ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Din ve inanç özgürlüğüne aykırı böyle bir uygulamanın dayatılması asla kabul edilemez” dedi.

Kategori

Yıldırım: ‘112 milyar lirayı devlete ödemek için kuyruğa girdiler’

AKP Genel Başkanı Başbakan Binali Yıldırım Grup toplantısında konuştu.Yıldırım’ın konuşmasından satır başları Kriz diyorlar. Özellikle Amerika’da Başkanlık seçimlerinden sonra ortaya çıkan durum piyasalarda bir tedirginlik oluşturdu. Diğer yandan Suriye. Teröristler cirit atıyor. Sınır ötesindeki mücadelemiz devam ediyor. FETÖ ile mücadelemiz aynı şekilde devam ediyor.Döviz gezi olayları döneminde de yükselmişti. Yine üstesinden gelmiştik.Kriz, kriz diyoruz 8.5 milyon vatandaşımız 78 milyar lira için müracaat etti borcunu ödemek için. 112 milyar lirayı devlete ödemek için kuyruğa girdiler. Böyle bir milletin evlatlarından bahsediyoruz. Kriz mi? Al sana para…

Kategori

Kritik toplantının ardından flaş kararlar

Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda (EKK) küresel piyasalar ve Türkiye’yi etkileyen ekonomik gelişmeler değerlendirildi.

Kategori

Başbakan Binali Yıldırım’dan dolar yorumu

Fed Başkanı Janet Yellen’in dün yaptığı konuşmasında faiz artırımı sinyali vermesiyle dolar/TL 3.40’ı da geçerek yeni rekor kırdı. Trump’ın başkan seçilmesinin ardından Fed’in faiz artırımını ertelemesi de ihtimaller arasında gösteriliyordu. Euro/TL ise 3.61 seviyesini aştı. Başbakan Binali Yıldırım doların rekor kırmasıyla ilgili olarak, “ABD seçimlerinden sonra dünyada ekonomilerde bir hareketlilik başladı. Özellikle döviz kurlarında olan hareketlilik. Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır” açıklamasını yaptı.

Kategori

Başbakan’a ikizi kadar benziyor

İzmir’de matbaacılık yapan 61 yaşındaki Zekeriya Yetkin’in Başbakan Binali Yıldırım’a olan benzerliği görenleri hayrete düşürüyor. Kimi yoldan çevirip fotoğraf çektirirken, kimi gerçekten Başbakan Yıldırım zannedip sorunlarını anlatıyor. Aslen Manisa Kırkağaçlı olan ve İzmir’in Karabağlar ilçesinde matbaacılık yapan 61 yaşındaki Zekeriya Yetkin’i gören bir kez daha bakıyor. Yetkin’in bu kadar çok ilgi çekmesinin nedeni ise Başbakan Binali Yıldırım’a olan benzerliği. Yetkin’le karşılaşan bazı kişiler Yetkin’i gerçekten Binali Yıldırım zannedip selam veriyor, sorunlarını anlatıyor. Bazıları ise hatıra olsun diye öz çekim yapıyor. Zekeriya Yetkin ise ilgiden oldukça memnun. Başlarda şaşırsa da bir süre sonra duruma alışan Yetkin, bazen Yıldırım’ın sadece bir benzeri olduğunu söylüyor, bazen de vatandaşın selamını alarak durumu bozuntuya vermiyor. Esnaf arkadaşları ve ailesi tarafından sıkça “Başbakan” ismiyle anılan Yetkin, Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya gelmek istiyor.

Kategori

Başbakan Yıldırım vatandaşların evine konuk oldu

Başbakan Binali Yıldırım, şehit ailesi ziyaretinin ardından aynı apartmandaki bir eve daha konuk oldu. Başbakan Binali Yıldırım, şehit evini ziyaret etmesinin ardından aynı apartmanda yaşayan Şerefettin-Nalan Yılmaz çiftinin davetini kırmayarak, Yılmaz ailesinin evine konuk oldu. Yıldırım, ziyaretin ardından kendisini apartmanın önünde bekleyen vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kategori

Yıldırım: “Hazırlıklarımızda sona gelmiş bulunuyoruz”

Başbakan Binali Yıldırım, AKP Genel Merkezi’nde 113’üncüsü düzenlenen genişletilmiş il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada “Bu toplantılarımız bugüne kadar hem parti içinde birlik hem de ülke bütünlüğünü temsil eden özelliğe sahip. Bu çatı altında bir tek insanımızı dışarıda bırakmaksızın, 79 milyon vatan evladının tamamı temsil ediliyor. Genel merkezimiz, yalnızca partinin işlerinin yürütüldüğü sıradan bir yer değildir. AKP Genel Merkezi, Anadolu insanının siyasetteki baba ocağıdır. Türkiye’deki diğer partiler oy dağılımında belirli bölgelere hitap ediyor halbuki AKP insanı merkeze alan, her bir vatandaşımız nasılsa nazarımızda aynıysa bölgelerimizde, ilçelerimizde, mahallelerimizde aynıdır. Mühendis Mehmet bizim için ne kadar değerliyse, çiftçi Ahmet de o kadar değerlidir. Türkiye’nin her köşesi ve bütün renkleri bizim siyasetimizde AKP siyasetinde, kendisini bulur. Partimiz, bugüne kadar girdiğimiz bütün seçimlerde bu misyonun hakkını veren sonuçları almayı başarmıştır. Seçim tabloları incelendiğinde bu gerçeğin rakamsal ispatını görebiliriz. AKP davasına sadakatle bağlı olan her arkadaşımızın büyük emeği vardır. AKP’nin siyaset tarihine başarı olan geçen bütün muvaffakiyetlere bütün kardeşlerimizin alın teri vardır. Sizler, siyasi literatürde konu ne olursa olsun yiğit ve çalışkan insanlar olarak geçeceksiniz” ifadelerini kullandı.