Barış Manço – Sözcü TV

Barış Manço

Barış Manço’nun ‘Dönence’ şarkısının ilginç hikayesi

Bilinmeyen Enler programının bugünkü bölümünde Barış Manço’nun ölümsüz eseri ‘Dönence’nin hikayesini anlattık. İşte o hikaye…

Kategori
Barış Manço unutulmadı

Barış Manço unutulmadı

Türkiye’nin en sevilen sanatçılarından Barış Manço 17 yıl önce bugün ayrılmıştı aramızdan.200′ün üzerindeki şarkısıyla Türkiye ve Dünya’da sayısız ödüller alan Manço, şarkılarını Türkçe’nin dışında 9 dilde daha söyleyerek sadece Türkiye’de değil yurt dışında da sevdirdi. Türkiye’de rock akımının öncülerinden biri oldu. Karış karış gezdiği dünyayı Türkiye’ye tanıttı, ‘Adam Olacak Çocuk’lar onunla büyüdü ve bir sabah ansızın aramızdan ayrıldı. 1 Şubat 1999′da hayatını kaybeden Barış Manço, hiç ama hiç unutulmadı, hep anlamlı bir tebessümle hatırlandı….

Kategori

Barış Manço’nun bu şarkısı 50 yıl sonra ortaya çıktı

Duayen müzisyen Barış Manço’nun bundan 50 yıl önce yaptığı parçalardan biri gün yüzüne çıktı. 1963 yılında Belçika Kraliyet Akademisi’nde yüksek öğrenim görmek için ağabeyi Savaş Manço’nun yanına giden Barış Manço o dönem André Soulac ile tanışmış ve Belçikalı şair Barış Manço’nun yaptığı bestelere söz yazmıştı. O besteler 50 yıl sonra şairin Youtube’da açtığı kanalda ortaya çıktı. Bestesi ve yorumu Barış Manço’ya, sözleri André Soulac’a ait Rosemarie isimli şarkı Belçikalı şairin son paylaşımı. Rosemarie aynı zamanda ikilinin beraber yaptığı ilk iş.