balina – Sözcü TV

balina

Kategori

Katil balinalara en yakın noktada

ABD’nin Washington eyaletinde yer alan San Juan Adaları’na yakın bir noktada kano yapan kişinin görüntüleri sosyal medya içerisinde viral hâle geldi. Görüntüler katil balinaların yaklaştığı kano üzerindeki kişiler tarafından çekildi.

Kategori

Mavi Balina ile ülkeler ne oranda mücadele ediyor?

Rusya’da geliştirilen ve sosyal medya üzerinden yayılan Mavi Balina oyunu nedeniyle dünya genelinde 100’den fazla çocuğun intihar ettiğinin bildirilmesi birçok ülkenin bir dizi önlem almasına neden oldu. Peki ülkeler özet olarak hangi önlemleri alıyor?

 

İlgili habere ulaşmak için: http://www.sozcu.com.tr/2017/dunya/mavi-balina-intihar-oyunu-oldurmeye-devam-ediyor-2094612/

Kategori

Dev köpek balığı dalgıça çarptı

Sosyal medya platformu Newsflare’in arşivinden çıkan video sosyal medyanın gündemine geldi. Atlas Okyanusu’nda bulunan Ascension Adası açıklarında çekilen görüntülerde balina köpek balığının bir dalgıça çarpması yer alıyor.

Kategori

Kambur balinaya ‘en yakın’ noktada

Fotoğrafçı Beau Pilgrim, okyanusta kambur balina görüntüledi. Oldukça yakın bir noktadan çekim yapan Pilgrim’in görüntüleri, devasa hayvan hakkında ayrıntılı çekim içerdiği için ‘eşsiz’ olarak değerlendiriliyor. 40 ton ağırlığa sahip olabilen kambur balinalar insanlardan uzak yaşamasıyla ve utangaç tavırlarıyla biliniyor.

Kategori

Avustralya’da ‘mucize’ balina görüntülendi

Avustralya’nın doğu kıyılarında ‘mucize’ balina olarak adlandırılan beyaz kambur balina görüntülendi. Albino balina olarak bilinen “Migaloo” isimli hayvan için kurulan bir izleme hattı da bulunuyor.

Kategori

Soyu tükenmekte olan balina plajda görüldü!

Soyu tükenme riski altında bulunan gri balina türüne ait bir canlı ABD’nin California eyaletinde yer alan Dana Point Harbour’da görüldü. Bir drone vasıtasıyla görüntülenen balina, insanlarla birlikte yüzdü.

Kategori

Yetişkin balina yolunu şaşırdı

Açık denizlerde ve insanlardan uzak yaşamasına alıştığımız balinalar bu sefer şaşırttı. Yetişkin bir balina; insanlara gayet yakın bir noktada, yatlarından demirlediği marinada görüldü.

Kategori

Kuma saplanan kambur balinayı yavrusu kurtardı

Avusturalya’nın Queensland bölgesinde kuma saplanan kambur balina denizin ortasında mahsur kaldı. Yardımına ise yavrusu olan balina geldi. Saplandığı kumdan annesini kurtaran yavru balinanın görüntüsü sosyal medyada en çok paylaşılan videolardan biri oldu.

Kategori

Antalya’da dev balina ölüsü karaya vurdu

Antalya’nın Gazipaşa İlçesi’nde Yakacık sahiline ölüsü vuran 5 metre uzunluğunda 1 ton ağırlığındaki gagalı balinanın kemikleri, Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi’nde sergilenecek. Dün özel bir alana gömülen dev balina, sergilenmek için 2 yıl toprak altında kalacak.

Kategori
Katil balina intihara kalkıştı!

Katil balina intihara kalkıştı!

İspanya Kanarya Adalarında bulunan Loro Parque adındaki su parkında bir katil balina intihar etmeye çalıştı.Bu dramatik görüntüler  su parkındaki gösterileri izlemeye gelen bir turist tarafından kameraya alındı.

Kategori

Yolunu şaşıran balina böyle kurtuldu

Yolunu şaşırarak buzulların arasına giren ve orda kalan balinanın imdadına görevliler yetişti. Etrafındaki buz parçalarını kırarak yolunu açan görevliler balinanın gitmesini sağladı.

Kategori

Kambur balinaların muhteşem görsel şovu

Kambur balinalar, hayvanlar aleminin en büyük ve en görkemli hayvanlarından biridir. Sanatçı Uheheu için Hawaii gezisi oldukça eğlenceli ve bir o kadar da şanslı geçti. Seyahati sırasında kambur balinaların harika gösterisine denk geldi.

Kategori

Yavrusunu kaybeden balinayı teselli çabaları

Meksika’daki Roca Partida adasında çekilen bu görüntülerin sıradışı bir hikayesi var. Görüntülerde solda yer alan kambur balina yetişkin bir dişi ve yakın zamanda yavrusunu katil balinaların saldırısında yitirdiği için teselli edilemeyecek kadar üzgün. Dişi balinaya eşlik eden erkek balina arada yumuşak temaslarla onu teselli etmeye çalışıyor ama fayda etmiyor. Neşeli zamanlarda birbiriyle şarkı söyleyerek iletişim kuran kambur balinalar arasında o an yıkıcı bir sessizlik var. Videodaki bir diğer detaysa görüntüleri kaydeden kameramanın, balinaların yanında yüzen dalgıç Rodrigo Friscione Wyssmann​’ın babası olması. Baba ve oğul sualtı maceralarına birlikte çıkıyorlar.

Kategori

Katil balina eğitmeni böyle ölümden dönmüş

ABD’nin San Diego kentindeki SeaWorld Park ve Eğlence Merkezi, 2006’da meydana gelen bir olayın görüntülerini ilk kez yayınladı. Katil balina saldırısına uğrayan eğitmenin son anda hayatta kaldığı ortaya çıktı.

Kategori

Dünyanın en yalnız balinası

Uluslararası hayvanları koruma örgütü PETA, geçtiğimiz günlerde Seaworld gibi eğlence merkezlerindeki katil balinalara köle gibi davranıldığını, su tanklarında yaşamaya ve her gün gösteri yapmaya zorlandıklarını duyurmuştu. Orlando’daki SeaWorld şubesinde yaşayan Tilikum adlı balina 2010’da bir eğitmeninin boğulmasına yol açmış, bunun üzerine eğitmenlerin suyun içinde katil balinalarla birlikte numaralar yapması yasaklanmıştı. Bu olaydan sonra tam olarak tecrit hayatı yaşayan balina Tilikum dünyanın en yalnız balinası ünvanını aldı.

Kategori

Böylesi ilk defa görüldü!

Katil balinaların uyurken bile hareket halinde olması yaşamsal bir gerekliliktir ve hareketsiz duran bir katil balinaya da bugüne dek rastlanmamıştır. Tilikum, hareketsiz duruyor ve ağzını açıp kapatarak ağlamaya benzer garip bir ses çıkartıyor. Uzmanalara göre Tilikum’un bu davranışından çıkan tek görüş, katil balinanın intihar etmeye çalışmasıdır.

 

Kategori

Balinaya taksi muamelesi yapan fok

Pasifik okyanusu’nda bir fok kambur balinanın üzerinde görüntülendi. Uzmanlar, bir fokun balina üzerine çıkmasının az rastlanan bir durum olduğunu ifade ediyor. New South Wales Ulusal Parklar ve Vahşi Yaşam uzmanı Geoff Ross, gazeteye açıklamasında bir fok ve bir balinanın yan yana gelmesinin nadir görülen bir durum olduğunu fakat kendisinin daha önce denk geldiğini söyledi.

Kategori

Anne balina ve yunus, bebeklerine yüzme öğretiyor

Anne yunus ve anne balina yavrularına yüzmeyi öğretirken böyle görüntülendi. Boyutları ve cinseleri farklı olsa da işte doğadaki harika uyumun bir örneği.

Kategori

Böyle gösteri daha önce görmediniz

3D gösterisi böyle gösteri daha önce görmediniz.Şimdiye Kadar İzlediğiniz Tüm 3D Gösterilerini Unutun Bunu Mutlaka İzleyin.!!

Kategori

Ya onların yerinde olsaydın?

Doğadaki rollerin bir anlığına değiştiğini düşünün! İşte bu bir dakikalık çarpıcı video bu konuya değiniyor ve soruyor doğal ortamından koparılan ve insanlar eğlenebilsin diye kafeslere ve havuzlara hapsedilen hayvanların yerinde olmak ister miydiniz?

Kategori

Dev balinalar arasında kano yapmak

Dev balinalar arasında kano yapmak hayatınızda yaşayabileceğiniz en çılgın deneyimlerden biri. Avustralya’nın Gold Coast sahilinde yer alan Byron Koyu’nda kanoyla seyahat eden iki arkadaş bu anı görüntülemeyi başardı.