bal – Sözcü TV

bal

Kategori

Arıların bu kadar güçlü olduğunu biliyor muydunuz?

Arıların bu kadar güçlü olduğunu büyük ihtimalle birçok kişi bilmiyor. Taşın içindeki çiviyi söküp atan arı herkesi şaşkına çeviriyor…

Kategori

Balın mucizevi etkileri

Balın gerçekten de bir mucize olduğunu yanına ufak baharat, meyve, vs. ekleyerek görebilirsiniz. İşte her şeyin ilacının bal olduğunu gösteren tarifler…

Kategori

Bu da ’bal döneri’

Türkiye’nin en çok bal üretilen ili Ordu’da düzenlenen festivalde bal döneri büyük ilgi gördü. Festivale katılanlar döner tezgahından aldıkları balı, dondurma külahlarında afiyetle yediler. Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü’nün ortaklaşa düzenlediği ‘Bal Festivali’nde ‘Bal döneri’ büyük ilgi gördü. Ordu Büyükşehir Belediyesi önündeki ‘Demokrasi Meydanı’nda gerçekleşen festivalde Ordu ve Trabzon’un değişik ilçelerinden onlarca bal üreticisi stant kurdu. Festivalde en büyük ilgiyi ‘bal döneri’ gördü. Hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilen çiçek balının 4 ay bekletilmesiyle oluşturulan donmuş balı döner tezgahında görenler şaşkınlığını gizleyemedi. Trabzonlu bal üreticisi Sacid Somun, çekiçle kestiği bal dönerini dondurma külahı ile festivale katılanlara ikram etti. Dondurma külahlarında bal yiyen vatandaşlar, balı ilk kez döner tezgahında dondurma külahlarında yalayarak yemenin şaşkınlığını yaşadılar.

Kategori

7 yaşında ’Altın Ayı’ kazandı ama şimdi teklif yok

‘Bal’ filmindeki rolüyle henüz 7 yaşındayken ’Altın Ayı’ ödülünü kazanan Bora Altaş, ödülü Türkiye’ye kazandırmasına rağmen film sonrası ilginin azaldığını ve bu nedenle kendini bir hiç gibi hissettiğini söyledi. Bora Altaş, 7 yıl önce Rize Çamlıhemşin’de yaşarken, annesi eve ekmek almasını istedi. Annesinden para alamayan Bora, isteksizce bisikletine binerek, para almak için kahvehanede oturan dedesinin yanına uğradı. Bu sırada Rize’de çekilen film için uygun bir yüz arayan film ekibi, Bora’nın fotoğrafını çekti. O fotoğraftan sonra ise Bora’nın bütün hayatı değişti. 700 çocuk arasından ilçede çekilecek ’Bal’ filminin başrol oyuncusu olarak seçilen Bora, henüz 7 yaşında olmasına rağmen başarılı bir performans sergileyerek herkesin takdirini kazandı. Semih Kaplanoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı Bal filmi, 2010’da 60. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ’Altın Ayı’ ödülünü kazandı. Aynı film, Adana Büyükşehir Belediyesi 17. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde de “en iyi film” seçilirken, Bora da “Jüri Özel Ödülü”ne layık görüldü.

Kategori

Hem organik hem komünist bal

Tunceli’nin Ovacık İlçesi Belediye Başkanı Komünist Partili Fatih Maçoğlu, organik kuru fasulye ve nohuttan sonra Ovacık, Pülümür ve Hozat İlçesi’nde organik bal üretimi yapan 40 arıcı ile anlaşarak, Tunceli Arıcılar Birliği ve Dersim Dernekleri Federasyonu ortaklığında, organik balları Türkiye piyasasına sunacak. Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, Türkiye’deki en kaliteli balı piyasaya sunacaklarını belirterek, “Komünist balı alan, hem kaliteli balın tadını alacak, hem de bizim tadımıza varacak ve komünistleşecek” dedi.

Kategori
Bu adam kuşları balla besliyor

Bu adam kuşları balla besliyor

Amatör kameraya kaydedilen görüntülerde sahil kenarında bir adamın elinde bir şırınga dolusu bal ile minik serçeleri beslediği görülüyor.

Kategori
Kovanı açmadan bal toplama teknolojisi

Kovanı açmadan bal toplama teknolojisi

Arı yetiştiriciliği dünyasının uzun süre beklediği bir buluş. Avustralyalı baba ve oğul dahice bir yöntemle kovanı açmadan bal toplamak için bir sistem geliştirmişler.

Kategori
Arı yuvasını ortadan kesince

Arı yuvasını ortadan kesince

Terkedilmiş eşek arısı yuvası bulan bu aile, arı yuvasını bıçak yardımıyla ortadan ikiye kesiyor. Yuvanın içinden çıkan sonuç ise herkesi oldukça şaşırtıyor.