Aylan Kurdi – Sözcü TV

Aylan Kurdi

Kategori

Kıyıya vuran Aylan bebeği ahşaba işledi

Eskişehir’de ‘WoodHands – Ağaç, Ellerde Yaşam Buluyor’ sloganı ile düzenlenen Uluslararası Ahşap Festivali tarihi Odunpazarı Meydanı’nda devam ediyor.  Festivale katılan ahşap sanatçısı İsmail Çengelli, Suriyeli 3 yaşındaki Aylan Kurdi’nin Bodrum’da kıyıya vuran cesedini ahşaba işledi. Birbirinden farklı, renkli etkinlik, konser ve dans gösterilerine de ev sahipliği yapacak olan festivalde, etkinlik kapsamında bir de ‘Kardeşlik Ormanı’ oluşturulacağı belirtildi.

Kategori

Aylan bebeğin hikayesi şarkı oldu

Tüm dünyayı ayağa kaldıran Aylan Kurdi’nin üzücü hikayesi şimdi de bir şarkıya konu oldu. Avustralyalı müzisyen Missi Higgins, Aylan için şarkı yazdı. İşte o şarkı…

Kategori

Minik Aylan’ın dramı kısa film oldu

Bursa’nın Orhangazi İlçesinde yaşayan yapımcı Selahattin Çelik, Yunanistan’a geçmeye çalışırken 2 Eylül’de ailesiyle bindiği lastik botun batması sonucu hayatını kaybeden ve cesedi Muğla’nın Bodrum ilçesinde kıyıya vuran 3 yaşındaki Aylan Kurdi’nin dramını çektiği kısa filmle bir kez daha gözler önüne serdi.

Kategori

Mülteci bir çocuğun gözünden…

Suriye’de iç savaş yaklaşık dört yıldır sürüyor. Malları yağmalanan, canlarına kastedilen Suriyeli’ler, para karşılığı ve uzun sıralar sonucu bindikleri botlarla göç ediyorlar. İç mülteciler bir yana, sadece ülkeyi terk eden Suriyelilerin sayısı dört milyonu aştı. Özellikle Kobani IŞİD ile çatışmaların merkezi haline geldiğinde on binlerce insan Türkiye’ye sığındı. Bodrum’dan Yunanistan’ın İstanköy adasına gitmek üzere derme çatma bir botla yola çıkan, botun alabora olması sonucu hayatını kaybeden ve cesedi Bodrum kıyılarına vuran 3 yaşındaki Aylan Kurdi’nin fotoğrafının yayımlanmasının ardından ise ‘göçmen krizi’ Avrupa’da farklı bir boyut aldı ve Aylan bebeğin cansız bedeni Suriyeli mültecilerin simgesi haline geldi… Bu göç sırasında yaşananlar ilk kez bir sanatçı tarafından, mülteci bir çocuğun gözünden anlatıldı… Ege- Savrulduk bin kez…

Kategori

‘Fotoğrafı görünmce yıkıldım’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN International’a konuk oldu, göçmen krizine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Bodrum’da içinde bulunduğu botun batması sonucu boğularak yaşamını yitiren 3 yaşındaki Kobanili Aylan Kurdi’nin fotoğrafını görünce yıkıldığını söyledi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Becky Anderson’a verdiği mülakatta, “O resmi gördüğümde, bir aile ortamındaydı. Ne yazık ki çocuklarım ve torunlarım da benimle birlikte gördü. Yıkıldık. Kendimize ‘insanlık nerede’, ‘insanlığın vicdanı nerede’ sorularını sorduk” dedi.