ay – Sözcü TV

ay

Kategori
uzayli880

Bilim insanları: ‘Uzaylılar fiziken insanlara benzeyebilir’

Evrim teorisinden yola çıkan araştırmacılar evrimsel süreç sonunda uzaylıların fiziken insanlara benzeyebileceği yönünde tahminde bulundu.

Kategori
ay880

Japon Uzay Ajansı’ndan şok açıklama

Araştırmada kullanılan “Kaguya” isimli araçta elde edilen veriler mağaranın Ay’ın Marius kraterinde bulunduğunu ortaya koydu. 50 km derinliğindeki mağaranın insanlık için önemine değinen uzmanlar; mağaranın ay yüzeyindeki araştırmalar için gelecekte oluşturulabilecek platforma bir üs niteliği sağlayabileceğini belirtti. Güneş ışınları ve kozmik ışınlardan araştırma yapacak astronotları korumak için bir sığınak niteliği görebilecek mağaranın yaklaşık olarak 3.5 milyar yıl önce volkanik eylemler sonucu oluştuğu tahmin ediliyor

Kategori
cover

Uzayın büyüleyici sesi

NASA yakın zamanda uzayda bulunan sesleri yayınladı. Uzay boşluğunda hava olmadığından, ses de bizim bildiğimiz bir şekilde yayılamıyor. Bu yüzden NASA, uzayda bulunan maddelerin yaydığı elektromanyetik titreşimleri alıp insanların duyabileceği ses dalgalarına çevirdi. İçinde Dünya’nın da bulunduğu bu sesler sizi büyüleyecek!

Kategori
AYY

Dev şişme ay hasara nede oldu

Çin’de Güz Festivali’nde kullanılan dev şişme bir dolunay, kent sokaklarında hasara neden oldu. Bağlı olduğu şamandıradan rüzgarın etkisiyle kopan plastik dolunay, trafikte araçların üzerinden geçtiği anlar güvenlik kamerasına yansıdı.

Kategori
nasagecis

Merkür’ün Güneş’in önünden geçişini böyle görüntüledi

Merkür, dün 7 saat boyunca Güneş ve Dünya arasına girdi. Tarihi anlar, Güneş’i gözlemleyen bir uzay aracı tarafından kaydedildi. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), dün Merkür’ün Güneş’in önünden geçişini izleyen Güneş Dinamikleri Gözlemevi (SDO) uzay aracının çektiği görüntüleri gece saatlerinde yayınladı. ‘Time lapse’ (zaman atlamalı hızlandırılmış çekim tekniği) ile elde edilen görüntülerde, dev yıldızın üzerindeki küçük siyah bir nokta gibi olan Merkür’ün Güneş’in önünden geçişi yer aldı.

Kategori
nova

Güneş’ten 570 milyar kat parlak ‘süpernova’ keşfedildi

Yer teleskoplarıyla keşfedilen ‘ASASSN-151lh’ şimdiye kadar gözlemlenen en büyük süpernovadan yaklaşık 2 kat daha fazla ışıldıyor. Patlama, ilk olarak 14 Haziran 2015’te tespit edildi. Araştırmayı yapan ekibin lideri olan Çin’deki Peking Üniversitesi’nden Subo Dong, “Büyüklüğü öğrendiğim gece sabaha kadar heyecandan uyuyamadım. Patlamanın mekanizması ve güç kaynağı şu an bir gizem. Çünkü bildiğimiz tüm teoriler, ASASSN-151lh’nin yaydığı enerjiyi açıklamakta yetersiz kalıyor” dedi.

Kategori
Ay şehri 2

ESA 2030’a kadar Ay’da şehir kuracak

ESA, uzaylı yaşamı araştırmak için Ay’da bir şehir kurmaya hazırlanıyor. Avrupa Uzay Ajansı(ESA) uzmanları, 3 boyutlu yazıcılarla inşa edilecek Ay Şehri’nde, yeni galaksileri ve gök cisimlerini keşfedeceklerini duyurdu. Space.com’da yer alan habere göre, Ay yüzeyinde insanların yaşaması için önce robotlar arazi koşullarını hazırlayacaklar. Akabinde NASA’nın Mars hedefi gibi, çeşitli belirlenmiş gök cisimlerini keşfetmek için Ay bir uzay üssü olarak kullanılacak. Plan, 15 Aralık’ta Hollanda’da 200’den fazla bilim insanı ve uzmanın katıldığı 2 günlük sempozyumda açıklandı.

Kategori
Süper-Ay-ve-Ay-tutulması-bu-ay-birarada!

Süper Ay ve Ay tutulması bu ay birarada!

Gökyüzü bu gece nadir görülen bir doğa olayına sahne olacak. Ay, Dünya’ya en yakın konumundayken ve normalden yüzde 14 daha büyük göründüğü sırada tutulma yaşanacak. Dünya’nın çevresinden dolaşan Güneş ışınlarının yansıması nedeniyle Ay, kızıl renge bürünecek. “Süper Ay” ve “Kanlı Ay Tutulması” denen bu iki gökyüzü olayı, son olarak 1982 yılında aynı anda gerçekleşmişti. Bir sonraki görünüşü ise 2033 yılında olacak. Bu gece gerçekleşecek tutulma, Türkiye’den 03:00 06.30 saatleri arasında izlenebilecek. Ay yüzeyinin en çok gölgede kaldığı an ise saat 05:57’de olacak. Tam Ay tutulması yaklaşık 1 saat 11 dakika sürecek. NASA da bu olayı internet üzerinden canlı olarak yayınlayacak.

Kategori
Dünya-bu-adamı-konuşuyor

Dünya bu adamı konuşuyor!

Fransa’da yayınlanan ‘Kim Milyoner Olmak İster’de yarışmacı öyle bir soruda elendi ki, sosyal medyanın gündemi oldu. Yarışmacı karşısına gelen ‘Dünyanın etrafında ne dönüyor’ sorusuna ay, güneş, mars, venus seçeneklerinden b şıkkı seçeneği güneşi seçerek yarışmadan elendi.
Kategori
ay-dunya-NASA

NASA Ay’ın Dünya etrafında dönüşünü görüntüledi

NASA’nın elde ettiği görüntüler, Dünya’dan bakıldığında görmenin asla mümkün olmadığı, Ay’ın ‘karanlık yüzü’ne ışık tutuyor. Doğu saatine göre gece 3.50 – sabah 8.45 arasında çekilen görüntüler, Ay’ın Pasifik Okyanusu üzerinde hareketi edişini gösteriyor.

Kategori
nasa8

İnsanlık için dünya dışında bastığı en büyük adım

Neil Armstrong için küçük olsada insanlık için dünya dışında bastığı en büyük adım. Neil Armstrong yıllar önce Ay’a ilk adımını atmıştı…