avrupa – Sözcü TV

avrupa

Kategori

Avrupa’daki hava kirliliği kritik seviyeye ulaştı

Avrupa Çevre Ajansı (EEA), ‘Avrupa’da Hava Kalitesi-2017’ raporunu yayımladı. Raporda, hava kirliliğine en fazla ulaşım, tarım, enerji santralleri, endüstri ve evlerdeki günlük kullanımların sebep olduğu kaydedildi. Raporda görüşlerine yer verilen EEA Genel Direktörü Hans Bruyninckx, “Toplum olarak hava kirliliğinin yol açtığı maliyeti kabul etmemeliyiz. Temiz ulaşım, enerji ve tarım için kararlı ve akıllıca yatırımlar yaparsak, hava kirliliğiyle mücadele edebilir, yaşam kalitemizi yükseltebiliriz. Şehirlerde yaşayan insanlar da temiz hava soluma hakkına sahip.” ifadelerini kullandı. Avrupa şehirlerinde yaşayan birçok kişinin, hava kirliliğine maruz kaldığı, bunun her yıl yaklaşık 500 bin kişinin erken ölümüne yol açtığı bildirildi.

Kategori

Gurmeler için Avrupa rotası

Siz de hem gezmeyi, hem de değişik tatlar keşfetmeyi sevenlerdenseniz bu tavsiyeler tam size göre!
Sözcü Seyahat bu hafta sizlere Avrupa’daki lezzet duraklarını sunuyor… Sizin de yolunuz bu şehirlerden birine düşerse mutlaka oraya özgü yemekleri deneyin…

Kategori

İstanbul karanlıkta kaldı

Hava şartları nedeniyle ulusal elektrik şebekesinden yeterli elektrik alınamadığı için Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa, Fatih, Bağcılar, Sultangazi, Güngören, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Bahçelievler, Beylikdüzü, Küçükçekmece, Bakırköy, Eyüp, Avcılar ilçeleriyle Anadolu yakası genelinde Kadıköy, Üsküdar, Pendik, Maltepe başta olmak üzere elektrik kesintileri yaşanıyor.

Kategori

”Destek olumlu ancak yeterli değil”

İstanbul’da yaşanan terör saldırısı sonrası çeşitli ülkelerden gelen destek mesajlarının olumlu, ancak yeterli olmadığını belirten Numan Kurtulmuş, “Ortaya konulan destekleri olumlu bulduğumuzu ifade ediyoruz ancak, yeterli bulmadığımızın da altını çiziyoruz. Bundan sonra destek mesajları veren ülkelerdeki dostlarımızın, samimiyetle, teröre karşı mücadelede Türkiye ile açık ortak bir paydaşlığı sürdürmeleri gerekir. PKK’nın Avrupa’daki faaliyetlerini kısıtlayacak bir yaklaşım bekliyoruz. Uygulamada da Türkiye’nin yanında olmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Kategori

Avrasya Tüneli ve sahil yolu havadan görüntülendi

Asya ve Avrupa yakasını denizin altından karayolu trafiğine bağlayacak olan Avrasya Tüneli Projesi, açıklanan açılış tarihine 15 gün kala sahil yolları ile birlikte havadan görüntülendi. Başbakan Binali Yıldırım’ın 20 Aralık’ta hizmete sunulacağını açıkladığı denizin altından iki yakayı bağlayacak olan Avrasya Tüneli Projesi’nin ve genişletilmiş sahil yollarının son durumu havadan görüntülendi. Avrasya Tüneli Projesi’nin açılmasına günler kala çalışmalarda gelinen son aşama İhlas Haber Ajansı(İHA) tarafından havadan görüntülendi. Tünele gidecek sahil yolundaki çalışmaların sona gelindiği gözlenirken, ayrıca tüneli gösteren tabelalar da yol boyunca yerleştirildi. Avrasya Tüneline girişindeki çelik konstrüksiyonun bitmesine kısa bir zaman kaldı. Sahil boyunca Avrasya Tüneli’ni birleştirecek olan bağlantı yolları genişletilerek kavşak, araç alt geçitleri ve yaya üst geçitleri oluşturma çalışmalarının da devam ettiği görüntülendi.

Kategori

İstanbul’un 3 incisi aynı karede

Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan İstanbul’un 3 köprüsü aynı karede havadan görüntülendi. İstanbul’un incisi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim köprüsü havadan drone ile aynı karede görüntülendi. Gece havadan görüntülenen köprüler kırmızı ışıkları ile oluşturdukları manzara kartpostallık görüntüler oluşturdu. Havadan çekilen görüntülerde üç köprü tüm ihtişamıyla aynı kareyi süsledi.

Kategori

Avrasya Tüneli havadan görüntülendi

Asya ve Anadolu yakasını denizin altından ikinci kez birbirine bağlayacak olan ’Avrasya Tüneli Projesi’, açılışına 50 gün kala havadan görüntülendi.Denizin altından iki yakayı birbirine ikinci kez bağlayacak olan ’Avrasya Tüneli Projesi’ tamamlanmasına sayılı günler kala drone ile havadan görüntülendi. Açılışına 50 gün kalan projenin denizin altında bulunan tünelin asfalt çalışmaları bitti. Tünelden araç ile ilk geçişi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 8 Ekim günü kendi kullandığı makam arabası ile gerçekleştirmişti. Erdoğan’a Başbakan Binali Yıldırım ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da eşlik etmişti.

Kategori

Uzayın sırları bir bir çözülüyor! Sırada ne var?

Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın yapmış olduğu Gaia teleskobu daha önce yapılmamış bir şeyi yaptı. Samanyolu Galaksisi’ndeki yıldızları gözlem altına alan teleskop 1 milyardan fazla yıldızın 3 boyutlu haritasını çıkartmayı başardı.

Kategori

Köln’de darbe karşıtı miting başladı

Fethullahçı Terör Örgütü FETÖ’nün 15 Temmuz’da Türkiye’de düzenlediği darbe girişimini protesto etmek için Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi’ne katılan Avrupalı Türkler ellerinde Türk bayraklarıyla alana geldiler.

Kategori

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ”Biz damdan düştük, görmediler”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadelede ABD ve Avrupa’nın tutumunu eleştirdi. Terör ile mücadelede ortak tavır almanın önemine vurgu yapan Erdoğan, “İşte bugün Almanya’da olanları duydunuz. Fransa’nın ne halde olduğunu görüyorsunuz. Amerika’da olanları gördünüz” dedi.

Kategori

Mükemmel atlayışın verdiği hissiyat

Kaykay turnuvaları yurt dışında birçok ülkede üstünde oldukça başarılı hareketler yapan ve turnuvalarla meşhur bir halde. Bu cambazlıklar bir de aksiyon içerikli konseptlerle birleşince ortaya böyle sonuçlar çıkıyor.

Kategori

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ”Zulme asla rıza göstermeyelim”

Büyükelçiler ve DEİK İş Konseyi Başkanları ile iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz ne Avrupa’ya ne Ortadoğu’ya ne de Afrika’ya sırtımızı döneriz” dedi.

Kategori

Üsküdar-Kabataş arası deniz altında yaya tüneli

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar ile Kabataş arasına yayalar için bir tüp tünel yapmayı planladıklarını açıkladı.

Kategori

Erdoğan Belçika’yı böyle uyarmıştı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 101.yılı nedeniyle Çanakkale’de düzenlenen törende yaptığı konuşmada “Ankara’da patlayan bombanın, şehrin göbeğinde terör örgütü yandaşlarına şov yapma imkanının sağlandığı Brüksel’de veya Avrupa’nın herhangi bir şehrinde patlamaması için hiçbir sebep yok. Bu açık gerçeğe rağmen, Avrupa ülkelerinin hala aymazlık içinde hareket ediyor olmaları, mayın tarlasında dans etmek gibidir. Ne zaman mayına basacağınızı asla bilemezsiniz. Ama bunun kaçınılmaz bir son olduğu da açıkça ortadadır.”  demişti.

Kategori

Can Dündar: Avrupa, Erdoğan’ın tavrına inanmakta zorlanıyor

Can Dündar, yabancı basın ve yabancı ülkelerin Türkiye’deki elçilik görevlileriyle Taksim’de bir araya geldi. Yabancı basının sorularını cevaplayan Dündar, elçilik görevlileriyle kısa süreli sohbetler etti. Yabancı basının ve elçilik görevlilerinin son günlerde Türkiye’de yaşanan gelişmelerle ilgili düşüncelerini değerlendiren Can Dündar, “Yabancı basının yazdıklarına bakılınca Avrupa Erdoğan’ın tavrına inanmakta zorlanıyor. Aslında Türkiye için de Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımıyorum, uygulamıyorum diyen bir Cumhurbaşkanı biz de hiç görmedik. Biz ne kadar şaşırıyorsak Avrupa herhalde 5 katı şaşırıyordur.” dedi.

Kategori

Avrupa’da silah dolu Türk TIR’ı alarmı

Reuters’ın haberine göre liman güvenliğiyle birlikte çalışan Maliye Bakanlığı’nın polis kuvveti, 781 adet Winchester SXP marka tüfek taşıyan TIR’ı İtalya’nın kuzeydoğusundaki Trieste kentinde durdurdu.

Kategori

“Yıllardır yaşadıklarımız şimdi Avrupa’da”

Yeğeninin düğününe katılan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kendisine Paris’teki kanlı saldırıyı soran gazetecilere şunları söyledi; “30-35 yıldır terör acısını yaşıyoruz ve dünyaya anlatmaya çalışıyoruz. Bunun Fransa’da, Avrupa’nın göbeğinde gerçekleşmiş olması, bizim yaşadığımız olayın bir anlamda Avrupa’ya taşınması anlamına geliyor. IŞİD, Ankara’da 102 vatandaşın katledilmesinde ana aktördü. G-20’nin ana gündem maddesini bu olay oluşturacaktır. Gelişmiş ülkelerin, silah üreten ülkelerin, ekonomide saydamlığı savunan ülkelerin oturup yeniden düşünmeleri gerekiyor. IŞİD’ın daha doğrusu terör örgütlerinin para kaynaklarının kontrol edilmesi lazım. Bunlara kimler silah veriyor denetlenmesi lazım. Türkiye’nin sadece G-20’ye katılan ülkelerin liderleri değil, uluslararası kuruluşları da harekete geçirmesi gerekiyor. Avrupa Birliği’nin yeni bir konsept geliştirmesi gerekiyor. Teröre hiçbir ülkenin kesinlikle destek vermemesi lazım. Bu bazen söylemde kalıyor. İllegal yollardan bazı terör örgütlerinin de desteklendiğini biliyoruz. Buna dünyanın net tavır takınması lazım” dedi.

Kategori

Türklere zombi şakası yapılırsa!

Avrupa ülkelerinde sıklıkla rastladığımız şakaların başında gelir Zombi kılığına girip yapılan şakalar. Peki zombili şakalar Türkiye’de yapılırsa ne olur? İşte cevabı…

Kategori

IŞİD iddiasıyla havalimanında gözaltına alınanlar sınır dışı edildi

Atatürk Havalimanı’nda IŞİD’e katılacakları şüphesiyle gözaltına alınan şahıslar sınır dışı edildi. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika uçaklarından inen yolcuların profil analizi yapan polisler, önceki gün Fas’tan İstanbul’a gelen kişileri kontrol etti. IŞİD’e katılacağı şüphesiyle durdurulan 41 kişi, polis tarafından gözaltına alındı. Atatürk Havalimanı geliş katı arındırılmış bölgede tutulan şüpheliler, işlemleri için bekletildi. Oda dışında polis ve çevik kuvvet ekipleri hazır bekletildi. Şahıslar, güvenlik önlemleri eşliğinde Kazablanka uçağına getirildi.

Kategori

”Hayırlı bir yolculuğu ezanla bitiriyoruz”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla düzenlenen törenle, Asya ve Avrupa’yı deniz tabanı altından geçen karayolu tüneliyle birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli’nin kazı işlemi tamamlanıyor.

Kategori

İstanbul’da üçüncü köprünün silueti ortaya çıktı

Asya ve Avrupa yakasını üçüncü kez birbirine bağlayacak olan 3’üncü köprü inşaatı hızla sürüyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün son görüntüsünde, iki yakanın birleşmesine az bir mesafe kaldığı gözlendi.