Astronot – Sözcü TV

Astronot

Kategori

Uzaya gönderilen astronottan inanılmaz soru!

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli bir astronotun kamerayla imtihanı sosyal medyanın gündemine oturdu. ‘Hafıza kartı yok’ uyarısı veren kameranın ne demek istediğini çözemeyen astronotun görüntüleri izleyenleri şaşkınlığa uğrattı.

Kategori

Bir astronotun gözünden kutup ışıkları

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev alan ve istasyondan çektiği videolarla bilinen Paolo Nespoli, Facebook hesabından kutup ışıklarına dair çektiği görüntüleri yayınlandı. Görüntüler sosyal medyada kısa sürede viral hâle geldi.

Kategori

NASA astronotu uzay yürüyüşü yaptı

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli olan astronotlardan biri olan NASA astronotu Randy Bresnik aksiyon kamerası eşliğinde uzay yürüyüşü yaptı.

Kategori

Astronot kıyafetinin maliyeti İbrahim’i şaşırttı!

Alp Kırşan, Bil Bakalım oyununda Semih ve İbrahim’e astronot kıyafetinin maliyetini sordu. İbrahim Alp Kırşan’ın açıkladığı cevap karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.

Kategori

Astronot ve kozmonotlar bir yıl sonra Dünya’ya döndü

ABD’li astronot ve Rus kozmonot, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda normal sürenin iki katı daha fazla kalarak 340 gün görev yaptı.Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ), yaklaşık bir yıl boyunca görev yapan Rus kozmonot Mihail Korniyenko, ABD’li astronot Scott Kelly ve normal süresini tamamlayan Sergey Volkov dünyaya döndü.

 

Kategori

İşte uzaydaki astronotların ‘goril’ şakası

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli astronotlardan komutan Scott Kelly’nin kostüm giyerek mesai arkadaşı Tim Peake’e yaptığı şaka görüntülere yansıdı. Scott Kelly, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda goril kostümü giyerek Tim Peake’i istasyonda kovalıyor.

Kategori

İşte astronotların uzayda temizlik çilesi!

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda(ISS) bulunan Rus astronot, istasyonda temizliğin nasıl yapıldığını gösterdi. İstasyonda görevli Roskosmos (Rusya Federal Uzay Ajansı) astronotu Sergey Volkov, istasyonda nasıl toz alındığını gösteren videoyu yayınladı. Uçan elektrikli süpürge ile istasyonun havalandırma ve duvarlarında briken tozları temizleyen Volkov, bu işi düzenli yaptıklarını kaydetti. Yerçekimi olmayan ortamda süpürgeyi rahat kullanmak için ayakları arasında sıkıştıran ve tavanda gezinerek temizlik yapan Volkov, istasyonunun havalandırma ve hassas yerlerinde biriken tozları çok rahatlıkla temizlediğini ifade etti.

Kategori

Uzayda su damlasıyla ping pong oynuyor!

Astronot Scott Kelly sporun geleceğine öncülük ediyor. Kelly yerçekimsiz ortamda küre ya da ping pong topuna benzeyen su damlacığıyla yaptığı hareketler izleyenlerin ilgisini çekiyor.

Kategori

İngiliz astronotun uzay yolculuğu başladı

İngiliz astronot Tim Peake bugün dünya yörüngesindeki en büyük yapay uydu Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) ulaşmak için yola çıktı. Peake’e Amerikan astronot Tim Kopra ve Rus kozmonot Yuri Malençenko eşlik ediyor. Astoronotlar Kazakistan’daki Baykonur uzay üssünden Rus Soyuz roketiyle yaptıkları yolculuğa başladılar. Geçmişte helikopter pilotluğu yapan Peake, Avrupa Uzay Ajansı’nın bayrağıyla uçan ilk İngiliz astronotu.