artvin – Sözcü TV

artvin

Kategori

Dünyadan destek yağıyor

Artvin’de maden çıkarma muaamması olarak yaklaşık 25 yıldır devam eden gündeme dikkat çekmek için Artvin STK ve platformları 15 Ocak 2017’de İstanbul’da geniş katılımlı bir konser düzenleyecekler. Artvin’de maden çıkarmaya karşı Artvin’de yaşananların tepkisini yansıtan çalışmalar yeni bir boyutla tekrar gündeme taşınıyor. Artvin STK ve platformlarının geniş katılımlı bir konserle gündeme taşıdığı çalışmalar farklı içeriği ile dünya basının da ilgisini çekiyor. Dünyanın farklı ülkelerinden insanların kendi anadillerinde yolladıkları “Artvin Varsa Ben de Varım” söylemini içeren videolar geniş katılımlı konserle birlikte yeniden bu soruna dikkat çekiyor.

Kategori

Artvin’de tünel böyle çöktü!

Artvin’in Yusufeli ilçesinde dünyanın en yüksek 3’üncü baraj inşaatı yüzde 60’ı tamamlanırken istenmeyen kazalar da meydana geliyor. Tünel hattı çalışmasını sürdüren inşaat firması, Yusufeli yeni kara yolu Sarıgöl Hattı T 39 nolu tünel yapım esnasında toprağın gevşemesi ile önce yukarıdan taşlar inmeye başladı. Tehlikeyi fark eden işçiler bölgeden uzaklaşarak tünelin yerle bir olmasını cep telefonları ile kaydettiler. Olayda can kaybı olmaması sevindirdi.

Kategori

Yusufeli- Erzurum karayolu üzerindeki tünelde göçük

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Erzurum karayolu güzergahında yapımı devam eden tünel girişinde 3 gün önce göçük meydana geldi. İnşaat firmasının olası çökme tehlikesini görerek çalışanları bölgeden uzaklaştırması can kaybını önledi. Çökme anı cep telefonlarıyla kaydedildi.

Kategori

Hopa’da ortalık karıştı!

Artvin’in Hopa İlçesi’nde, cinsel istismar suçlarına yönelik düzenlemeyi protesto eden kadınlara polis müdahale etti. Hopa Belediye Parkı’nda saat 15.00’te toplanan ve aralarında çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de yer aldığı kadınlar, ‘Tecavüz insanlık suçudur, meşrulaştıramazsınız’ yazılı pankart açtı, “Bu yasa meclisten geçmeyecek” sloganları atmaya başladı.

Kategori

Derede can pazarı

Artvin’in Hopa ilçesinde meydana gelen kazada dereye düşen mikserin içerisinde bulunan şoför çevredeki vatandaşların yardımıyla böyle kurtarılırken, o anlar amatör kameraya saniye saniye yansıdı. Görüntüde, kamyonun camını kırarak şoförü çıkartmaya çalışan bir vatandaşın çabaları yetersiz kalınca bu defa kamyonun arka kısmını da kırıyor. Kepçe yardımıyla dereye inen bir başka vatandaşla birlikte aracın şoförünü mikserden yaralı bir şekilde çıkarmayı başaran vatandaşlar, tekrar kepçe yardımıyla sürücüyü ambulansa götürüyor.

Kategori

Taşan dere önüne kattığını götürdü

İlçede akşam saatlerinden itibaren etkili olan yağışlar sonrasında İçkale ve Demirciler dereleri taştı, dere ıslahında kullanılan iş makinesi su altında kalırken, inşaat malzemelerini ise su götürdü. Yöre sakinlerinden Mustafa Zeytin, ”Afetten korunmak için duvar yapıyorduk ama biz afete uğradık, taşan dere önüne kattığını götürdü” ifadeleri ile mağduriyetini dile getirdi. İlçeye bağlı Demirciler ve Kale köyünde yol kenarlarında oturan aileler, taşan dere yüzünden evlerine girmekte tereddüt yaşadı. Bu köylerde bazı ekili alanlar zarar gördü.

 

Kategori

Kemal Kılıçdaroğlu canlı yayında Artvin’deki saldırıyı anlattı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı canlı yayın programında önceki gün Arvin’de CHP konvoyuna yönelik düzenlenen saldırıyı anlatan Kılıçdaroğlu “15 Temmuz sonrası beni suikast yapabilecekleri konusunda uyarmışlardı.” dedi. CnnTürk’te Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan CHP lideri Kılıçdaroğlu saldırıyı tüm detaylarına kadar anlattı.  “Konvoyla Şavşat’tan yola çıktık. Dar bir vadidien giderken araçlar durdu. Araçlardan güvenlik görevlileri çıktılar. Birdenbire silahlar patladı. Bir vadinin ortasındaydık. Yüksek tepeler vardı. O an bize PKK ile çatışma olduğu söylendi. Arkada bulunan ambulans öne geçti. Sorduğumuzda bir askerin yaralı olduğunu söylediler” diyen Kılıçdaroğlu dehşet dolu dakikaları şu sözlerle anlattı “Sonra ikinci bir çatışma oldu. Koruma ilerde bir roketatar ile saldırı olabileceğini ve oraya ateş ettiğini söyledi. Orada olmamızın riskli olduğu söylendi. Jandarmaya ati zırhlı bir araç geldi. Zırhlı araç içinde karayolları binasına gittik. Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan, İçişleri Bakanı aradı. Efkal Ala her türlü önlemi aldıklarını söyledi.

Kategori

Şehide son veda…

Artvin Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna düzenlenen saldırıda şehit olan Asker Fatih Çaybaşı için tören düzenlendi. Artvin’in Şavşat İlçesi’nde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna PKK’lı teröristlerin düzenlediği silahlı saldırıda yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit düşen jandarma er 24 yaşındaki Fatih Çaybaşı’nın cenazesi, Artvin İl Jandarma Komutanlığı’nda düzenlenen törenin ardından memleketi Erzincan’a gönderildi.

Kategori

Kılıçtaroğlu Artvin’de halka seslendi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konvoyuna düzenlenen saldırının ardından yaptığı konuşmada, “IŞİD denen terör örgütüne dersini vermek için ordumuz Cerablus’a girdi. Sonuna kadar arkasındayız, sonuna kadar destekliyoruz” dedi. CHP lideri Kılıçdaroğlu saldırının ardından Artvin Ardanuç’ta partililere seslendi. Kılıçdaroğlu konuşmasında, “Kim ne derse desin, bu güzel ülkeye barışı huzuru getirmek için sonuna kadar mücadele edeceğim. Barış için sonuna kadar mücadele edeceğim. Terör bizi yıldıramayacak, vazgeçmeyeceğiz. Canım feda olsun. IŞİD denen terör örgütüne dersini vermek için ordumuz Cerablus’a girdi. Sonuna kadar arkasındayız, sonuna kadar destekliyoruz. Şanlı ordumuzu sonuna kadar destekleyeceğiz. Bugün buraya zorlu bir yolculukla geldik. Bir terör saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Bir şehidimiz var. Beni en çok üzen bir şehidimizin olması. Teröre karı hepimiz dik ve onurlu duracağız”dedi.

 

Kategori

Erdoğan-Kılıçdaroğlu görüşmesi kameralara yansıdı

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP konvoyunun çatışmaya maruz kaldığı haberinin ardından Kılıçdaroğlu’nu telefonla arayarak, yaşananlarla ilgili olarak bizzat kendisinden bilgi aldı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun dileklerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, CHP konvoyunun Artvin’in Şavşat ilçesinden Ardanuç ilçesine gittiği sırada Yanıklı Köyü yakınlarında yaşanan çatışmayla ilgili olarak İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Artvin Valisiyle birer telefon görüşmesi de yaptığı kaydedildi.

Kategori

Kılıçdaroğlu’nun zırhlı araçtaki görüntüsü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun zırhlı araca bindirildikten sonra aracın içinden çekilen görüntüler ortaya çıktı. Durumunun iyi olduğu belirlenen Kılıçtaroğlu daha sonra olay yerinden güvenli bölgeye götürüldü

Kategori

Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıdan yeni görüntüler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna Şavşat’tan Artvin’e giderken yolda kurulan barikattan saldırı düzenlendi. Saldırı anındaki silah sesleri araç içinde bulunan vatandaş tarafından böyle kaydedildi.

Kategori

Kılıçdaroğlu’nun korumaları böyle tedbir aldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyu, Ardanuç ilçesine giderken özel harekat polisleri tarafından güvenlik gerekçesiyle durduruldu. Güzergahta çatışma çıktı. Olay sonrası Kılıçdaroğlu, “Kimse kaygılanmasın iyiyiz” dedi. Korumalar Kılıçdaroğlu’nu tedbir alarak araca böyle bindirdi.

Kategori

Kılıçdaroğlu’nun konvoyu yakınında çatışma

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyu, Ardanuç ilçesine giderken özel harekat polisleri tarafından güvenlik gerekçesiyle durduruldu. Güzergahta çatışma çıktı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kars ziyareti sonrası Artvin’in Şavşat ilçesini ziyaret etti. Şavşat ziyareti sonrasında Ardanuç ilçesine hareket eden Kılıçdaroğlu’nun konvoyu Yanıklı mevkiinde güvenlik gerekçesiyle özel harekat polisleri tarafından durduruldu. Yolda barikat tespit edilmesi üzerine bölge ateş altına alındı. Ardından çatışma çıktı.

 

Kategori

Artvin’de CHP konvoyuna saldırı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna Artvin’e giderken Ardanuç İlçesi yakınlarında ateş açıldı. İlk gelen bilgilere göre olayda bir polis yaralandı.

Kategori

7 dakika boyunca sürdü: Korku saçtı

Artvin’in Arhavi ilçesinde etkili olan yağışın ardından oluşan hortum paniğe neden oldu. Bölgede öğle saatlerinden itibaren etkili olan yağmurun ardından Karadeniz üzerinde oluşan hortum, görenleri korkuttu. İlçe merkezinin birçok yerinden gözüken hortum yaklaşık 7 dakika sürdü.

 

Kategori

Erdoğan Rize’de çay topladı

Artvin’in Yusufeli İlçesi’ndeki incelemelerinin ardından helikopterle Rize’ye dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Çaykur’a ait Ziraat Çay Bahçesi’ne geçti. TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay başkan ve üyelerinin de bulunduğu alanda Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu ile kurum çalışanları tarafından karşılanan Erdoğan, çay tarlasında eşi Emine Erdoğan ile birlikte makasla çay topladı.

Kategori

DSİ Genel Müdürünü taşıyan helikopter yan yattı

Artvin’in Yusufeli ilçesinde baraj inşaatı şantiyesine iniş yapmaya çalışan helikopter yan yattı. Edinilen bilgilere göre olay saat 15.00 sıralarında meydana geldi. Baraj çevresinde uçuş yaptıktan sonra baraj şantiyesinde bir alana iniş yapmak isteyen helikopter, henüz belirlenemeyen bir nedenle yan yattı. Pervanesi parçalanan helikopterde bulunan DSİ Genel Müdürü 54 yaşındaki Ali Rıza Diniz, Kamulaştırma Daire Başkanı Ali Rıza Ceylan ile DSİ Artvin Bölge Müdürü Dinçer Aldoğan hafif yaralandı. Yaralıların sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Kategori

Davutoğlu’ndan Cerattepe açıklaması

Başbakan Davutoğlu ile görüşen heyette yer alan Artvin Belediyesi üzerinden paylaşılan bilgiye göre, Cerattepe’de madencilik faaliyeti durduruldu. Başbakan, Konya’daki 42 tesisin açılma töreninde Cerattepe ile ilgili konuştu.

Kategori

AKP’li Çelik: Hükümet politikalarıyla Artvin ortadan kaldırılmamalı

2002 yılında Cerattepe’de maden çıkarılmasını ‘büyük bir cinayet olarak’ niteleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bugün “Bilgim yok.” dedi.

Kategori

Artvin’de bütün kent protestoda!

Artvin’de, Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden çıkarılmasına tepkiler artık en üst noktaya ulaştı. Her akşam Gezi Direnişi’nden hafızalara kazınan tencere tava eylemlerini sürdüren Artvin’den bu akşam ortaya çıkan bir görüntü tepkinin boyutlarını gözler önüne serdi.