anma – Sözcü TV

anma

Kategori
ataturk

10 Kasım Belgeseli: ‘Atatürk vatandır bölünmez!’

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. yıl dönümünde Türk milletine akıl, bilim ve çağdaşlığı miras olarak bıraktı. Hayatının son günlerinde dahi son enerjisini ülkesi için veren Atatürk 57 yıllık yaşamına sayısız zafer sığdırdı.

orhan-veli

Orhan Veli ölümsüz eserleriyle anılıyor

36 yıllık yaşamına ölümsüz eserler sığdıran usta şair Orhan Veli anılıyor. Türk edebiyatının usta isimlerinden Orhan Veli Kanık, ölümünün 66. yılında da unutulmadı. Unutulmaz sanatçı Orhan Veli ölüm yıl dönümünde ölümsüz eserleriyle anılıyor.

Kategori
ankara

Ankara’da polis müdahalesi

Ankara Garı önünde geçen yıl bombalı terör saldırısında ölenleri anmak için  olay yerine gitmek isteyen gruba polis, Talatpaşa Bulvarı üzerinde  biber gazıyla müdahale etti.

Kategori
seba-anma

Süleyman Seba kabri başında anıldı

Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba, vefatının 2. yılında kabri başında anıldı. Siyah-beyazlı kulübün yöneticileri, taraftarlar ve Seba’nın sevenleri, 13 Ağustos 2014’te hayatını kaybeden Seba için Feriköy Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma törenine katıldı. Efsane başkan için kabri başında Kuran-ı Kerim ve dua okundu.

Kategori
halil-inalcik

Halil İnalcık Kimdir?

100 yıllık bir çınar yıkıldı. Türkiye’nin en önemli tarihçisi hayatını kaybetti. Balıkesir Muallim Mektebinden sonra, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesini bitirdi. İçlerinde İlber Ortaylı’nın da bulunduğu birçok tarihçiyi yetiştirmiştir. 1972 yılında Chicago Üniversitesi’ne, “Osmanlı Tarihi Üniversite Profesörü” olarak davet edildi. 1993 yılında Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümünü kurdu. Dünyaya 30’dan fazla eser ve binlerce tarihçi kazandıran Halil İnalcık’ı rahmetle anıyoruz.

Kategori
2

Ali İsmail Korkmaz mezarı başında anıldı

Eskişehir’deki Gezi Parkı eylemleri sırasında hayatını kaybeden 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz, ölümünün 3’üncü yılında Hatay’daki mezarı başında anıldı.

Kategori
6

Madımak olayının 23’üncü yılında katledilenler anıldı

Sivas Olayları’nın 23’üncü yıldönümü nedeniyle Vali Davut Gül başkanlığındaki bir heyet, eski Madımak Oteli’ni ziyaret ederek karanfil bıraktı. Vali Gül, “Bu acı, hem Sivasımız’ın hem de insanlığın ortak acısıdır” dedi.

Kategori
12

Solingen’de mevlüt okutuldu

1993 yılında Almanya’nın Solingen kentinde ırkçılar tarafından Genç ailesinin evinin kundaklanmasıyla hayatını kaybeden beş can, bugün düzenlenen iki ayrı törenle anıldı.

Kategori
4

Kabristandaki yetim çocuklar!

Soma Faciası’nın ikinci yıldönümünde, yaşamını yitiren madencilerin aileleri ve çok sayıda vatandaş kabristana akın etti. Kalabalık arasında, gözler, gönlü baba hasreti ile yanan yetim çocuklardaydı. Kimi çocuk çeşmeden su doldurup babasının mezarına su verdi, dualar ederek iyi dileklerde bulundu, kimileri yazdıkları mektupları, yaptıkları resimleri babalarının kabrine bıraktı.

Kategori
cem-karaca

Usta sanatçı Cem Karaca 71 yaşında

Türkiye’nin unutulmaz isimlerinden, bir dönemin efsanesi olan ve rock müziğine yeni bir soluk getiren Cem Karaca doğumunun 71. yılında anılıyor. Anadolu rock türünün kurucularından olan Cem Karaca, manidar parçaları, usta oyunculuğu ve başarılı sesi ile hafızalarımıza kazınmış, bir dönemin değil Türkiye’nin her dönem efsanesi olmayı başarmış nadir isimlerden biri olarak doğumunun 71. yılında da saygı ve özelemle anılıyor. İşte Cem Karaca’nın beğenilen ‘Raptiye Rap Rap’ şarkısı…

Kategori
17

Kayahan ölümünün 1. yıldönümünde anıldı

29 Mart 1949 İzmir doğumlu Türk pop müziği şarkıcısı, besteci ve söz yazarı Kayahan Açar, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmişti. 1991 yılında çıkarttığı ‘’Yemin Ettim’’ albümüyle satış rekoru kıran Kayahan, 2 kere kanser tedavisi görerek sağlığına kavuşmuştu. 2013 yılında yumuşak doku kanserine yakalanan ve kemoterapi gören Kayahan, 23 Mart’ta hastaneye kaldırılmıştı. Sanatçı Kayahan en son 2015 yılında Beşiktaş Belediyesi’nin, 14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle düzenlediği konserde sahne almıştı.

Kategori
ÜMRAN-BARADAN

Cumhuriyet sevdalısı Ümran Baradan İzmir’de anıldı

Bu yılki teması ‘Cumhuriyet Kadınları’ olan yarışmanın ödül töreni Türkan Saylan Alsancak Kültür Merkezi’nde yapıldı. Törene Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, CHP İzmir Milletvekilleri Aytun Çıray, Atilla Sertel,  Baradan’ın eşi Baykal Çaygöz, kızı Yasemin Dündar, damadı Uğur Dündar, CHP Konak İlçe Başkanı Şakir Başak, İzmir’i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu, Uluslararası Kadın Dayanışma Derneği temsilcileri, belediye meclis üyeleri ile çok sayıda öğretmen, öğrenci ve veli katıldı.

Kategori
Uğur Dünda Gökmen

Uğur Dündar: Yasaklarla düşünceyi hapsedemezsiniz

Devrim Şehidi Kubilay’ın katledilişinin 85. Yılı AKP İktidarı’nın yasakları altında gerçekleşti. Menemen Belediye Başkanı törende konuşturulmadı, basına sansür son anda kaldırıldı, vatandaşlar ile Kubilay Anıtı önüne polis barikatları örüldü ve slogan atan yedi genç gözaltına alındı. Törene katılan Duayen Gazeteci, SÖZCÜ Yazarı Uğur Dündar yaşayanları değerlendirdi. CHP Milletvekilleri Musa Çam, Atilla Sertel, Tacettin Bayır ile Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin de SÖZCÜ mikrofonuna konuştu.

Haber : Gökmen Ulu          Kamera : Kerim Uğur

Kategori
adiel

Adile Naşit’in aramızdan ayrılışının 28. yılı

Hepimiz “Uykudan Önce” programının masalcı teyzesi olarak tanıdık ve sevdik Adile teyzemizi. Yıllarca ekran başından “Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatma” diye tek tek isimlerimizi söyleyerek uykuya gönderirdi bizleri. Sonra kimi zaman Hababam Sınıfı’nın göbeğini hoplata hoplata zil çalan Hafize anası olarak karşımıza çıktı, kimi zaman Tellioğluları’nın Adilesi, kimi zaman Süt Kardeşler’in “Gittiiii gitti” diye ağlayan Melek annesi… 11 Aralık 1987 tarihinde 57 yaşındayken bağırsak kanseri nedeniyle aramızdan ayrılan Adile teyzemizi saygıyla anıyor ve onu hep o gülen gözleri ve şen kahkahasıyla hatırlamak istiyoruz.

Kategori
2

Elif Doğan Belçika’da anıldı

Paris’deki terör saldırısında hayatını kaybeden Elif Doğan ve Belçikalı Milko Jozic, Liege şehrinde Belediye Sarayı’nın önünde Plae Du Marche’de sessiz bir törenle anıldı.

Kategori
300

Paris’te yine bomba paniği yaşandı!

Fransa’nın başkenti Paris’te bomba ihbarı yapıldı. İhbarın ardından Fransız polisi, Cumhuriyet Meydanı’nı boşaltıyor. Terk edilmiş bir araçta bomba olduğu iddia edildi. Bomba söylentisi halk arasında büyük paniğe neden oldu.

Kategori
Dalgıçlar-denizin-altında-Atatürk'ü-böyle-andı

Dalgıçlar denizin altında Atatürk’ü böyle andı

Maltepe Belediyesi, Atatürk’ün ölüm yıldönümünde gerçekleştirdiği “Ata’ya Saygı Dalışı” etkinliğinde ünlü İngiliz ressam Ned Pamphilon’un “Atatürk’ün Gözleri” portresi ve Türk bayrağı, 20 dalgıç tarafından deniz altından çıkartıldı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve binlerce Maltepeli de, karada oluşturdukları saygı zinciri ile bu unutulmaz anlara tanıklık etti.

Kategori
erdoğan-atatürkanma

Erdoğan böyle anons edildi

Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’daki Atatürk’ü anma töreninde konuşma yaptı. Törende konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür edildi. “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı” değil, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan” diye anons edildi.

Kategori
Canlı-bomba-saldırısıyla-hayatını-kaybedenler-böyle-anıldı

Canlı bomba saldırısıyla hayatını kaybedenler böyle anıldı

10 Ekim’de yapılması planlanan Barış Mitingi öncesinde meydana gelen canlı bomba saldırısında hayatını kaybeden 102 kişi için saat 10:04’te patlamanın olduğu Ankara Garı önünde anma töreni düzenledi. Halkevleri üyesi bir grup Ankara’da 10 Ekim tarihinde yaşanan terör saldırısında hayatını kaybeden 102 kişi için saygı durusunda bulunup patlama noktasına karanfil bıraktı. Grup adına bir açıklama yapan Halkevleri Bölge Temsilcisi Candaş Türkyılmaz, “10 Ekim’de katledilen 102 arkadaşlarımızı hiçbir zaman unutmayacağız ve unutturmayacağız.” dedi. Katilleri çok iyi tanıdıklarını belirten Türkyılmaz, katledilen 102 kişinin kanının asla yerde kalmayacağını ifade etti. Basın açıklamasının ardından grup üyeleri ellirnideki karanfilleri patlama noktasına bırakarak olaysız dağıldı.

Kategori
Güldür-Güldür-Show,-Levent-Kırca'yı-böyle-andı

Güldür Güldür Show, Levent Kırca’yı böyle andı

Show TV’de yayınlanan Güldür Güldür Show, dün akşamki bölümünde Levent Kırca’yı andı. Skeçlerinin birinde birden Olacak O Kadar’ın şarkısını söylemeye başlayan ekip dakikalarca ayakta alkışlandı. Göz yaşlarını tutamayan Ali Sunal’ın, Levent Kırca’nın vefatından çok etkilendiği görüldü.