ameliyat – Sözcü TV

ameliyat

Beyin pili ameliyatı Parkinson tedavisinde ne gibi avantajlar sağlıyor?

Beyin pili uygulamaları ameliyatı sonrasında haftalar içinde belirgin bir düzelme görülebilir. Çoğu hastada ilk 2-3 ay içerisinde eskisine göre bulgularında, titremesinde, yavaş yürümesinde, adele sertliğinde bir düzelme olur. Bu yaklaşık olarak 10 hastanın 9’unda belirgin olarak gözlenmektedir. Bu durum biraz hastanın tedaviye başvurma süresiyle de ilgilidir. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Savaş cevapladı.

Kategori

Başarılı kalp ameliyatı sonrası yerinde duramadı

Doğuştan kalp hastası olan çocuk, başarılı bir kalp ameliyatı sonrası sevincini saklayamayıp içinden gelerek dans ediyor ve bir hemşire de onun sevincine katılıyor.

Kategori

Sağlık Bakanlığı’nın ‘müjdesi’ vatandaşları heyecanlandıramadı!

Sağlık Bakanlığı ‘ücretsiz check up’ müjdesi verdi, vatandaş ‘önce normal muayenemizi bir olabilsek’ diye yanıt verdi. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, 2017 yılının Haziran ayına kadar 9 bini hizmet alımı yöntemiyle olmak üzere 20 bin personel alacaklarını açıkladı. Gümüş, her 50 bin nüfusa bir sağlıklı yaşam merkezi kuracaklarını belirterek, “Vatandaşlarımızın sağlıklı yaşamla ilgili kültürü kazanmasını sağlayacağız. Sağlıklı bir check-up ve kronik hastalıkların takibi yapılacak” dedi. Gümüş’ün açıklamasına göre hastanelerde hizmetin kaliteli hale getirilmesi, aile hekimlerinin üzerindeki iş yükünün de hafifletilmesi planlanıyor. Pakette ‘herkese ücretsiz check- up gibi’ hizmetlerin sunulması ön görülüyor. Sağlık Bakanlığının müjde olarak duyurduğu bu proje dün akşam tüm televizyon bültenlerinde geniş yer buldu. Haberi veren kanallar her zaman yaptıkları gibi vatandaşların da görüşüne başvurdu. Görüşleri alınanlar “Hastanalerde zaten saatlerce ayakta bekliyoruz, önce randevu sistemini çözsünler, önce mevcut hastanelere başvuranlara insan muamelesi yapsınlar” diye adeta isyan ettiler. Ortaya ise ‘müthiyş bir haber’ çıktı. İşte Kanal D’nin ilgili haberi ve haberdeki vatandaş tepkileri…
Kategori

Ünlü sanatçı Fatma Girik ameliyat oldu

Ünlü sinema oyuncusu Fatma Girik, kalça eklemindeki rahatsızlık nedeniyle ameliyat oldu. Sağlık durumunun iyi olduğunu söyleyen Fama Girik’i, Hülya Koçyiğit hastanede ziyaret etti. Kalça kemiğinden operasyon geçiren ünlü sanatçının sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Yeşilçam’ın emektar oyuncularından Fatma Girik, rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Geçen hafta perşembe günü hastaneye geldim. Şuan sağlıkla ilgili çok iyiyim. Aniden çıkmış bir şey diyorum ben ama doktorum değil diyor. Aniden ayağım ağrımaya başladı. Buraya geldim. Eksik olmasın doktorum beni tamir etti” dedi.

 

Kategori

Karnından 30 kiloluk tümör çıktı

Bosna Hersek’in ikinci en büyük kenti Banyaluka’nın üniversite hastanesinde, doktorlar 52 yaşındaki Stoya Popoviç’in karınından 30 kilololuk tümör çıkardı.  Popoviç’in iki yıl önce aniden karnı şişmeye başladığında, Stoya kilo aldığını sanarak doktora başvurmadı.
Önceki gün Stoya Popoviç baygınlık geçirerek hastaneye kaldırıldı. Doktorlar Stoya’nın karnında büyük bir tümörün var olduğunu tespit edip hemen ameliyata aldılar. 11 kişilik doktor ekibi 8 saat süren ameliyat sonucunda Stoya Popoviç’in karnından 30 kiloluk tümörü çıkardı.
Çıkarılan tümörü ancak iki kişi taşıyabildi. Doktorlar ameliyatın başarıyla tamamlandığını açıkladı. 52 yaşındaki kadın yarın taburcu edilecek.

Kategori

Boş yatak olmayınca ameliyatını yapmadılar

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyata hazırlanan 31 yaşındaki Cihan Kandaz, boş yatak olmayınca ameliyata alınamadı. Kıl dönmesi nedeniyle sıkıntı yaşayan Cihan Kandaz özel bir hastaneye giderek ameliyat oldu.

Kategori

Sevim Emre, Oya Aydoğan’ı anlatırken…

Aydoğan’dan gelen haber hayranlarını korkuttu. Aort damarı yırtılan Oya Aydoğan apar topar hastaneye kaldırıldı. Boğazına takılan patatesi çıkartmak isterken aort damarını yırtılan Oya Aydoğan’ın 12 saat süren ameliyatın ardından yoğun bakıma alındı.Ünlü sanatçının sağlık durumunun halen ciddiyetini koruduğu ve kendisine yoğun bakımda gerekli tedavinin uygulandığı belirtildi. Söylemezsem Olmaz programına telefonla katılan Oya Aydoğan’ın en yakın dostu Sevim Emre ameliyat öncesi konuştuklarını anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Gözyaşlarını tutamayan Sevim Emre, “Oya için hepimiz dua edelim, Allah onu çocuğuna bağışlasın. İnşallah yine orada oturur o güler yüzünü görürüz. Dünyanın en iyi insanlarından biri o, çok hassatır” dedi.

Kategori

Obezite cerrahisinde nasıl ameliyatlar mevcuttur?

Obezite için yapılan ameliyatların uzun bir geçmişi vardır. Bu konuda gelişmeler son yıllarda artmıştır. Bunun nedeni obezitenin oranının, cerrahi tekniklerin ve bilimsel çalışmaların artmasıyla yaşanmıştır. Kısıtlayıcı ve emilimi bozan ameliyat teknikleri vardır. Burada da kararı tecrübeli hekimlerin hangi hastada hangi ameliyatın uygun olacağını değerlendirerek karar vermesiyle olur. Laparoskopik tüp mide ameliyatı, ameliyatlar içerisinde uygulaması diğer ameliyatlara göre daha kolay bir tekniktir. Kısıtlayıcı bir ameliyat olan laparoskopikte büyümüş midenin yaklaşık %80’lik kısmı çıkartılmalıdır. Çıkartma işlemi gerçekleştiğinde ortalama 120-150 ml bir hacim kalırken hastalarda, bir yılda fazla kilolarının yaklaşık %70’i verilir. Sonrasında yeterli zayıflama ve metabolik fayda sağlanamazsa Duodenal switch ameliyatına dönüşümü kolaydır. Gelişmiş ameliyat yöntemleri ve teknolojik destekler sayesinde ameliyat sonrası sızıntı ihtimali tüm dünyada %1.5 değerine inmiştir. Genel Cerrahi Op. Dr. Burak Uğraş cevapladı.

Kategori

Estetik amaçlı ameliyatlarda boy uzatılabilir mi?

Hastalarda kaza, yanık veya kırık sonrası oluşabilen kısalıklarda kişiye özel kemik boyu uzatma operasyonları yapılabilmektedir. Hastalar operasyon sonrası asimetriden kurtulmakta, fiziken ve ruhen sağlıklı birer birey haline gelmektedir. Ortopedi ve Travmatoloji  Op. Dr. Ahmet Özyazgan cevapladı.

Kategori

Cücelik teşhisi konmuş kişilere boy uzatma ameliyatı nasıl yapılır?

Cücelik 140 cm ve altında olan kısalıklarda akla gelmelidir. En çok akondroplazi adı verilen tipi görülmekle birlikte, tedavisinde hormon replasman tedavileri ve cerrahi olarak uzatma yapılabilmektedir. Cerrahide kısa olan kemik çeşitli cihazlar yardımıyla uzatılmakta ve hasta 6-8 aralığında ideal boyuna ulaşabilmektedir. Ortopedi ve Travmatoloji  Op. Dr. Ahmet Özyazgan cevapladı.

Kategori

100 bin dolarlık gülümseme

Hayat kurtaran ameliyat sayesinde bu küçük kız çocuğu yanağında bulunan golf topu büyüklüğündeki et parçasından kurtuldu ve sağlıklı bir şekilde gülümsedi. Annesinin geçirdiği zor zamanlar ve bu 100 bin dolarlık ameliyat sonrası ise işte böyle görüntülendi.

Kategori

İngiliz anne kızına benzemek için 58 bin dolar harcadı

Burnley’de yaşanılan olay, adeta bir estetik harikası.. 57 yaşındaki Janet Horrocks isimli anne, 35 yaşındaki kızı Jane Cunliffe’ne benzemek için estetik yaptırdı. Saçını, yüzünü ve vücudunu değiştiren anne, kızına benzemek için yaptırdığı estetiklere 58 bin dolar harcadı.

Göğüs büyütme ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Göğüslerinizin büyüklüğünü yeterince büyük bulmuyorsanız bu yeterli bir sebeptir aslında. Estetiğin asıl amacı sizin aynaya baktığınızda mutlu olabilmenizi sağlamaktır. Ama bazen istediğiniz göğüs büyüklüğü doktorunuzun kabul edemeyeceği yapaylıkta ya da vücudunuzun taşıyamayacağı ağırlıkta olursa doktorunuz tarafından bu isteğiniz reddedilebilir. Doğallık ve vücut özellikleri estetik ameliyatlarda göz önünde bulundurulan bir kıstastır. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk cevapladı.

Göğüs büyütme ameliyatında hangi protezler kullanılır?

Göğüs büyütme ameliyatlarında göğsün içerisine anatomik yapıya uygun bir şekilde protez yerleştirilmesi gerekir. Bu protezler, sağlık piyasasında birçok markada, birçok şekilde bulunabilmektedir ve elbette göğüs büyütme estetiğinde esas olan, bir sürü protez içerisinde size en uygun şekli seçebilen ve sizin için en iyi kalitedeki protezi kullanacak doktoru bulmaktır. Göğüs büyütme ameliyatlarında kullanılan iki tip protez vardır. Bunlardan birincisi içi tuzlu su dolu olan su bazlı protezlerdir. Diğeri ise silikon jelle dolu olan protezdir. İkisi de belli bir şekilde durmaları için dış kısımları silikon… Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk cevapladı.

Göğüs büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Kalıtsal ya da hormonal nedenlerle, göğüslerinin küçüklüğünden şikayetçi olan kadınlar için estetik en uygun çözümlerden biri. Gitgide daha çok kadına hitap eden bu estetik operasyonu nasıl gerçekleştiğini merak ediyor musunuz? Tam teşekküllü bir hastane tercih etmeniz gereken bu ameliyat, genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Göğüs ucundan, altından ya da koltuk altından yerleştirilecek proteze göre bir kesi atılır ve ardından bu kesi genişletilerek protez göğsün içine yerleştirilir. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk cevapladı.

Göğüs büyütme ameliyatı kimlere yapılır?

Göğüsler, ergenliğin sonuna kadar gelişen, sonrasında gelişimi duran, doğum, kilo alma ya da hormonal değişimlerle zaman içerisinde büyüyen ya da küçülen yumuşak dokulardır. Estetikte bu kadar büyük bir yer kaplamasının sebebi ise doğurganlığı temsil etmesi ve cinsellikte önemli bir yer tutmasıdır. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, 18 yaşından küçükseniz (tıbbi bir zorunluluk olmadığı takdirde), yakın zamanda aşırı kilo verme gibi bir planınız varsa (mide kelepçesi, mide küçültme işlemleri vb.) ya da hamile kalma planınız varsa, ya da hali hazırda bir bebek emziriyorsanız göğüs büyütme ameliyatı için uygun bir aday değilsiniz. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk cevapladı.

Kategori

Karnından havlu büyüklüğünde gazlı bez çıktı!

Art arda geçirdiği ameliyatların sonuncusunda, karnından havlu büyüklüğünde bez çıkan 34 yaşındaki bir çocuk annesi Emine Arslan, hatalı ameliyatı gerçekleştirdiğini iddia ettiği doktor ve hastaneden şikayetçi oldu.

Multifokal lensle yapılan ameliyat sonrası görme seviyesi nedir?

Ameliyattan hemen birkaç saat sonra hastalar uzak ve yakını gözlüksüz görmeye başlar. Ertesi gün yapılan kontrolda hemen hemen tüm hastalar tam görme seviyesini yakalar. İdeal görme yani gece ve az ışıkta olan görme ise 1. Ayla 6. Ay arasında yavaş yavaş beyin tarafından algılanarak kazanılır. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener cevapladı.

Kategori

Bisküvilerle organ nakli!

İnternette yayınlanan en ilginç videolardan birini izlemek üzeresiniz. ‘The Food Surgeon’ (yiyecek cerrahı) adlı Youtube kanalında yayınlanan videoda bisküviler üzerinde gerçekleşen ameliyat ile organ nakli olabilecek en ilginç şekilde izleyicilere anlatılıyor. Gerçek ameliyat ekipmanlarıyla bir bisküviden aldığı kremayı diğer büsküviye başarıyla nakleden ‘yiyecek cerrahı’ işini büyük bir ciddiyetle yapıyor. Cerrahımız başarılı geçen operasyon sonrasında ekstra kremalı olan bisküviyi afiyetle yiyor.

Kategori

Zerrin Özer tekerlekli sandalyeye mahkum oldu!

Sanatçı, doktorunun heyecanı ve hatası yüzünden tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Konu hakkında detaylı açıklamalarda bulunan Özer “yürüme kasım zedelendiği için şu anda ben yürüyemiyorum ve sağ bacağımı kaldıramıyorum. Ablam fizyoterapist, altı ay bana her gün, iki saat terapi yaptı. Affedersiniz, birkaç kişiye tutunarak sadece lavaboya gidebiliyorum.” dedi.

Kişiye özel burun estetiği nasıl yapılır?

Burun estetiğinde cinsiyet, hastanın arzusu ve estetik cerrahin kişiyi analizi altın standarttır. Erkek hastalarda göreceli olarak daha az kavis verilir ve maskulen görünümü korumak adına burun ucu fazla kaldırılmaz. Kadınlarda ise doğal olmak kavis ise estetik bir görünüm sağlar ve yüz oranına göre burun ucu göreceli olarak biraz daha kalkık olmalıdir. Ancak herşeyden önce fonksiyonellik de unutulmamalı, güzel burun güzel nefes almalıdir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu cevapladı.