akıl oyunları – Sözcü TV

akıl oyunları

Kategori

Bilinmeyen Enler Bölüm 23: Oyun teorisi & mahkûm ikilemi

Filmlerden aşina olduğumuz o sahneyi hatırlarsınız. İki farklı odada tutulan iki tutsak… Peki önce hangisi suçunu itiraf edecek? Bilinmeyen Enler’in bugünkü bölümünde oyun teorisini ve mahkûm ikilemini anlattık.

Kategori

Ünlü matematikçi ve eşi hayatını kaybetti

Akıl Oyunları (A Beatiful Mind) filmine ilham veren ünlü matematikçi John Nash, New Jersey’de içinde bulunduğu taksinin kaza yapması sonucu eşi Alicia’yla hayatını kaybetti. Oscar ödüllü ‘Akıl Oyunları’ filminde Russell Crowe, Ünlü matematikçi John Nash böyle canlandırmıştı.

Kategori

”Türkiye’nin enerji ihtiyacı her geçen gün artıyor”

Slovakya’da resmi temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovakya Cumhurbaşkanı Andrej Kiska ile birlikte Türkiye-Slovakya İş Forumu’na katıldı. Forumda bir konuşma yapan Erdoğan, “Türkiye’nin enerji ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bunları çeşitlendirmekte bir zorunluluğumuz var” dedi.Slovakya ile verimli çalışmalar yürüteceklerine inandıklarını ve iki ülke arasında yatırım rakamlarını yükseltmek gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Ekonomik işbirliğimizi sadece ticarete değil yatırımlara da dayandırmak zorundayız” dedi. Erdoğan, Türk şirketlerini, iş adamlarını Slovakya’ya daha fazla yatırım yapmaya davet etti. Türkiye’nin yükselen bir güç durumunda olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarımsal üretimde Avrupa’da birinci sıradayız” dedi. Konuşmasında inşaat sektöründeki gelişmelerden de bahseden Erdoğan, “12 yıl içerisinde sadece TOKİ olarak 650 bin konut inşa edip, teslimini yaptık” diye konuştu.