uzay – Sözcü TV

uzay

Kategori
3dyazici880

Üç boyutlu yazıcıyla yapılan uydu uzaya bırakıldı

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda uzay yürüyüşü yapan Rus kozmonotlar, uzaya aralarında 3 boyutlu yazıcıyla da yapılmış olan 5 adet nano uydu bıraktı.

Kategori
buzzz

Trump’ı dinlerken fenalık geçirdi!

ABD Başkanı Donald Trump‘ın uzay programıyla ilgili konuşmasını dinleyen ünlü astronot “Buzz” Aldrin, konuşmayı dinlerken yaptığı mimikler ile sosyal medya içerisinde gündeme oturdu. Aya ayak basan ikinci insan olarak bilinen Aldrin, ayrıca ABD’nin uzay programıyla ilgili kampanyalarda görev alıyor.

Kategori
c

ABD’de kuzey ışıkları görüldü

ABD’nin Wisconsin eyaletinde bulunan Bayview Beach kentinde gece saatlerinde kuzey ışıkları görüldü. Daha çok Kuzey Kutbu’na yakın yerlerde görmeye alışık olduğumuz kuzey ışıklarının muhteşem görüntüsü kameraya yansıdı.

Kategori
cover

Uzayın büyüleyici sesi

NASA yakın zamanda uzayda bulunan sesleri yayınladı. Uzay boşluğunda hava olmadığından, ses de bizim bildiğimiz bir şekilde yayılamıyor. Bu yüzden NASA, uzayda bulunan maddelerin yaydığı elektromanyetik titreşimleri alıp insanların duyabileceği ses dalgalarına çevirdi. İçinde Dünya’nın da bulunduğu bu sesler sizi büyüleyecek!

Kategori
cover

Yeni bir dünya beklediğimizden yakın olabilir!

NASA geçtiğimiz günlerde bize 40 ışık yılı uzaklıkta olan ve içinde 7 tane Dünya büyüklüğünde gezeni barındıran bir güneş sistemi bulduğunu açıkladı. Güneş sisteminin içinde bulunan 3 tane gezegende ise su var ve hayat barındırabilir. Bu keşfin sonucunda dünyadaki insanlar şimdiden oralara gitmenin planlarını yapıyor. Ancak 40 ışık yılı, yani 378 Trilyon kilometre şimdilik biraz uzak görünüyor.

Kategori
bilim

2016 yılında bilimde yaşanan gelişmeler

2016 yılında bilimde öne çıkan gelişmeleri ‘bilimsel insan’ kısa bir video ile anlatmış. İşte Einstein’ın öngördüğü yerçekimsel dalgaların keşfinden, ‘Juno’ uzay aracının 5 yıllık yolculuğunu tamamlayarak Jüpiter’e ulaşmasına kadar 2016’da yaşanan bilim olayları.

Kategori
g2g2g

Uzaya turta gönderildi

Uzaylılara misafirperverliğin en güzelini sunan insanlar uzaya turta gönderdi. Stratosfere gönderilip daha sonra dünyaya geri dönen birçok objeden sonra sıra turta da. İngiltere’de düzenlenen Dünya Turta Yeme Şampiyonası için yapılan etkinlik başarılı bir şekilde gerçekleşti.

Kategori
Cover Fotosu

Uzayın sırları bir bir çözülüyor! Sırada ne var?

Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın yapmış olduğu Gaia teleskobu daha önce yapılmamış bir şeyi yaptı. Samanyolu Galaksisi’ndeki yıldızları gözlem altına alan teleskop 1 milyardan fazla yıldızın 3 boyutlu haritasını çıkartmayı başardı.

Kategori
Cover fotosu

Bu Gezegende Hayat Mı Var?

4.2 ışık yılı uzaklıkta Proxima B adında bir gezegen bulundu. Peki bu gezenin önemi ne? İçinde hayat mı var? Gelin birlikte bir göz atalım.

Kategori
uzayy

Uzaydaki büyük çarpışma dev bir karadelik doğurdu

Avustralya’daki bilim insanları, Samanyolu benzeri 3 sarmal galaksinin çarpışması sonucu Güneş’ten 3 milyar kat büyük kütleli bir karadeliğin doğduğunu bildirdi.
Astronomi çalışmalarının yer aldığı İngiltere merkezli Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS) dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, 3 büyük galaksinin çarpışmasıyla oluşan ‘IRAS 20100−4156’ kodlu galaksi kümesi, Dünya’dan 1,8 milyar ışık yılı uzakta bulunuyor. (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre).Çarpışmayla meydana gelen bu kümenin merkezinde ise Güneş’ten yaklaşık 3 milyar kat daha fazla kütleye sahip bir süper-kütleli ‘canavar’ karadelik yer alıyor.

Kategori
star

İşte NASA’nın keşfettiği 9 ‘canavar’ yıldız!

Gökbilimciler, Hubble uzay teleskobunun ultraviyole (morötesi) görüş kameraları ile her biri Güneş’ten en az 100 kat fazla kütleye sahip 9 ‘canavar’ yıldız tespit etti.

Kategori
uzay

Astronot ve kozmonotlar bir yıl sonra Dünya’ya döndü

ABD’li astronot ve Rus kozmonot, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda normal sürenin iki katı daha fazla kalarak 340 gün görev yaptı.Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ), yaklaşık bir yıl boyunca görev yapan Rus kozmonot Mihail Korniyenko, ABD’li astronot Scott Kelly ve normal süresini tamamlayan Sergey Volkov dünyaya döndü.

 

Kategori
Goril2

İşte uzaydaki astronotların ‘goril’ şakası

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli astronotlardan komutan Scott Kelly’nin kostüm giyerek mesai arkadaşı Tim Peake’e yaptığı şaka görüntülere yansıdı. Scott Kelly, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda goril kostümü giyerek Tim Peake’i istasyonda kovalıyor.

Kategori
nasaa

İşte NASA’nın yayınladığı gizemli ses kayıtları!

Gezegenimiz dışındaki müzik yapılıp yapılmadığını hiç merak ettiniz mi? Başka gezegenlerdeki ya da uzay boşluğundaki seslerden anlamlı notalar ya da bir melodi çıkıyor mu? NASA’nın son yayınladığı ve Ay’ın karanlık tarafında kaydedilen ses kayıtları, dış basında  ‘uzay boşluğu tarzı müzik’ başlığıyla yer aldı. Ancak bu kayıtlar, dünyamızdaki müzik normlarıyla kıyaslandığında estetik olmamakla birlikte karanlıklar içindeki uzayın sessiz olmadığını biz dünyalılara gösteriyor.

Kategori
NASA, evreni artık daha büyük görecek

NASA, evreni artık daha büyük görecek

NASA’dan yapılan açıklamaya göre resmi olarak üzerinde çalışmaya başlanan WFIRST, 1990’dan beri kullanılan Hubble Uzay Teleskobu’nunkilerden 100 kat daha büyük görüntüler çekebilecek ve karanlık enerji ve karanlık madde gibi tartışmalarda sona yaklaşılmasına yardımcı olacak.

Kategori
Star Wars Drone ile gerçek oldu!

Star Wars Drone ile gerçek oldu!

Son zamanların en heyecan verici teknolojilerinden birisi drone’lar artık hayatın her yerinde kendini gösteriyor. Adam Woodworth adlı Youtube kullanıcısı Drone’u modifiye ederek Star Wars filmindeki ‘Lambda Shuttle’  uzay gemisine dönüştürdü.

Kategori
einsteni

İşte Einstein’ın bahsettiği çarpışma anı!

Bilim dünyası uzun zamandır beklenen bir keşfin heyecanı içinde. Alman fizikçi Albert Einstein’ın 100 yıl önce Genel Görelilik (Rölativite) Kuramı’nda bahsettiği, ancak ispat edemediği “Kütle çekim dalgaları”, ilk kez ispatlandı. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ne bağlı Lazer Interferometer Kütle Çekim Dalgası Gözlemevi (LIGO) Laboratuvarı ve İtalya’nın Pisa şehrindeki Avrupa Gözlemevi (VIRGO) tarafından gerçekleştirilen çalışma, bilim dünyasının en büyük keşifleri arasında yer aldı. Yayınlanan animasyonda Dünya’dan 1.3 milyar ışık yılı uzaklıkta iki kara deliğin çarpışıp birleşme anı görünüyor.

Kategori
9

Uzayda su damlasıyla ping pong oynuyor!

Astronot Scott Kelly sporun geleceğine öncülük ediyor. Kelly yerçekimsiz ortamda küre ya da ping pong topuna benzeyen su damlacığıyla yaptığı hareketler izleyenlerin ilgisini çekiyor.

Kategori
Uzay Çöp

60 yılda uzayı çöplüğe çevirdik!

University College London’da uzayla ilgili araştırmalar yürüten Stuart Grey isimli okutman çarpıcı bir çalışmaya imza attı. Yaklaşık 20.000 parça uzay çöpünün dünya yörüngesinde dolaştığını belirten Grey, hazırladığı animasyonla son 60 yılda yaşanan bu kirlilik artışını gözler önüne serdi. Eski uydu parçaları, kullanılmış roket üniteleri ve çarpışmalardan oluşan bu çöpler sadece görsel bir kirlilik oluşturmuyor. NASA’nın yaptığı açıklamaya göre dünyanın etrafında saatte 28.000 km hızla hareket eden bu atıklar astronot ve uydular için ciddi riskler oluşturuyor. Eğer kendinizi yeryüzünde güvende hissediyorsanız 50 yıldır her gün bir parça uzay çöpünün dünyaya düştüğünü bilmenizde fayda var.

Kategori
ingiliz

İngiliz astronotun uzay yolculuğu başladı

İngiliz astronot Tim Peake bugün dünya yörüngesindeki en büyük yapay uydu Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) ulaşmak için yola çıktı. Peake’e Amerikan astronot Tim Kopra ve Rus kozmonot Yuri Malençenko eşlik ediyor. Astoronotlar Kazakistan’daki Baykonur uzay üssünden Rus Soyuz roketiyle yaptıkları yolculuğa başladılar. Geçmişte helikopter pilotluğu yapan Peake, Avrupa Uzay Ajansı’nın bayrağıyla uçan ilk İngiliz astronotu.

Kategori
nEW SHEPARD

Amazon göklere çıkmayı başardı

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un sahibi olduğu havacılık ve uzay şirketi Blue Origin firması tarafından geliştirilen roketin dün Teksas’ta ilk denemesi yapıldı. Uzayda yaklaşık 4 bin 500 kilometre mesafe katedip Termosfer katmanına ulaşan ‘New Shepherd’ adlı roket ardından tek parça halinde yeryüzüne iniş yaptı.