spacex – Sözcü TV

spacex

Kategori
elonmusk880

Elon Musk dünyadaki mesafeleri ‘roketle’ kısaltacak

Teknoloji devi SpaceX’in kurucusu Elon Musk dünyada üzerindeki uzun mesafeleri kısaltacak yeni bir proje geliştirdi. BFR isimli proje hayata geçirildiğinde dünyanın her yerine roketle 1 saatten kısa sürede yolculuk yapılacak.

Kategori
nasa

SpaceX’in roketi patladı

SpaceX’in Falcon 9 isimli roketi fırlatma platformunda infilak etti. NASA’dan yapılan açıklamada, patlamanın motor testi sırasında gerçekleştiği ifade edildi. ABD’nin Florida eyaletinde meydana gelen patlamanın etkisiyle birkaç kilometre ötedeki binalarda sarsıntı hissedildiği açıklandı.

Kategori
12

Falcon 9 başarıyla deniz platformuna indi

SpaceX geçtiğimiz gece saatlerinde Falcon 9 roketlerinden bir tanesini yine denizde yüzen robot platforma başarıyla indirmeyi başardı. Böylelikle şirket art arda üçüncü kez, toplamda da dördüncü kez başarılı iniş gerçekleştirmiş oldu.

Kategori
falcon

SpaceX Falcon roketi ‘tarihi’ inişini gerçekleştirdi

Tekrar kullanılabilir roketler alanında öncü olmak isteyen Amerikan SpaceX şirketinin Falcon 9 roketi, ABD’nin Florida eyaletinde fırlatıldıktan kısa bir süre sonra başarılı bir şekilde iniş yaptı.Uydu yüklü insansız bir roket, fırlatıldıktan sonra yeryüzüne ilk kez dikey bir şekilde iniş yapmayı başardı. Florida’daki Cape Canaveral üssünden fırlatılan Falcon 9 roketi, yaklaşık 100 kilometre yükseklikte, OrbComm iletişim firmasına ait 11 uyduyu yörüngeye yerleştirdi. Daha sonra inişe geçen Falcon 9 roketi, fırlatma rampasında 9,6 kilometre uzaklıktaki platforma doğru alçaldı. Roket, toplam 9 dakikalık yolculuğunun ardından başarılı bir şekilde, yere dikey olarak iniş yapmayı başardı.