robot – Sözcü TV

robot

Kategori
robot880

Robotlar 10 yıl içerisinde eğitim hayatımızı değiştirecek

İngiltere’deki Buckingham Üniversitesi’nin rektör yardımcısı olan tarihçi Anthony Seldon’ın, İngiliz Bilim Festivali’nde gündeme getirdiği konu Daily Mail’de haber oldu. Haberde Seldon’ın robot öğretmenler öngörüsünün kısmen çelişkili olduğu kaydedildi. Yapay zekanın devrimci rolüne vurgu yapılan haberde, robotik teknolojilerin hızlı gelişiminin olası sonuçlarına dikkat çekildi. Seldon’a göre, duygusal açıdan hassas makineler tarafından gerçekleştirilecek olan öğretim, oldukça kişiselleştirilmiş bir hale gelecek. Seldon, “Robotlar öğretmenlerin ilham verici rolünün yerine geçebilir mi?” sorusuna ise, “Bunun için üzgün ve umutsuzum” yanıtını verdi.

Kategori
robotik880

Yumuşak robotlar kullanım kolaylığı ile insanlara yardımcı olacak

Birçok fabrikada kullanılan ve hassas dokunuş gerektiren işlemlerde sıkıntılı görülen robot kol modellerine yeni bir alternatif sunuldu. Soft Robotics şirketinin ürettiği yeni robot modellerinde tutma, dokunuş hassasiyeti ile birlikte robotlar üzerinden insanlığa sunulacak hizmet aralığının genişletilmesi hedefleniyor.

yapayzeka880

Müzik artık ‘yapay zeka’ ile üretiliyor

Dünyanın ilk yapay zeka ürünü müzik albümü yayınlandı. Single albüm (tekli) formatında olan ve “I AM IA” adını taşıyan albümün melodi kompozisyonlarını müzisyen ve araştırmacıların oluşturduğu yapay zeka programı ‘Amper’ hazırladı. Sosyal medya platformu ‘YouTube’ üzerinden yayınlanan ve albümde yer alan ‘Break Free’ isimli şarkının melodilerinin üzerine ise sanatçı Taryn Southern söz yazdı.

Kategori
sahneyi

Son teknoloji robot sahneyi düşerek terk etti

Boston Dynamics’in iç mekanlarda insanlara yardımcı olması için ürettiği ve vücudundaki sensörlerle engellerden kaçabilen ve yolunu bulabilen robot olan “Atlas”, tanıtım gününde sahneyi düşerek terk etti.

Kategori
seks

Dünyanın ilk yapay zekalı seks robotu üretildi

Birçok kişi üretim aşamasında olan bu ürünlerin cinsel ilişkilere zarar vereceğini düşünse de; özellikle yalnız bireylere yönelik sağlanan pazarlamanın kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığı açısından faydalı olabileceği belirtiliyor

cover

Sanki kemikleri yok!

Robot dansı dendiğinde, insanın aklına küçük ama mekanik hareketler gelir. Ancak bu dansçının yaptığı robot dansını görünce, kendinize “Bu zamana kadar ne izliyormuşuz?” diye soracaksınız…

Kategori
robooot

Yeni favori müzisyeniniz bir robot olabilir mi?

Muhteşem bir akustik ortamda robotla müzik yapan adam herkesi büyülüyor… Robotlar müziğe de el attığına göre dünyayı da ele geçirir mi dersiniz?

Kategori
cover

İşte her İstanbullunun aradığı şey!

İstanbul’un beyazlara büründüğü bu günlerde herkesin ihtiyacı olan bir robot üretildi. Adı KOBI olan bu robot, kendisine hiçbir şey demenize gerek kalmadan işini yapıyor. İnternet bağlantısıyla hava durumu tahminlerini alıyor ve ilk kar düştüğü kendini yollara atıp birikmiş karlardan kurtuluyor. Tam da şuan İstanbullunun ihtiyacı olan şey!

Kategori
34g

Harddisk parçalarından oyun oynayan robot yaptı

Ercan Demir’in paylaştığı videoda Piano Tiles 2 oyununu harddisk parçalarından geliştirilen ev yapımı robot oynuyor. İzleyenlerin ve oyunu bilenlerin aşırı derecede ilgisini gören bu mini robot büyük beğeni topladı.

Kategori
robot

Çin’in insansı robotu sohbet edebiliyor

Uzun saçları, pembe yanakları ile Jia Jia’yı ilk bakışta bir insansı robot olduğunu anlamak ilk bakışta zor olabilir. “Robotların tanrıçası” diye anılan Jia Jia’nın yetenekleri arasında insanların söylediklerini anlamak ve yüz ifadelerini algılamak yer alıyor. Çin’in başkenti Pekin’de yapılan 2016 Dünya Robot Konferansı’nda tanıtılan Jia Jia’ya ilgi çok büyük oldu. Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi tarafından geliştirilen Jia Jia, insanlar ile makineler arasındaki etkileşimi anlamak üzere programlandı. Konferans sırasında insanlara tanıtılan Jia Jia, bir ziyaretçinin sorduğu “hangi yeteneklere sahipsin” sorusuna, “Seninle konuşabilirim. Yüzünü tanıyabilirim. Önümde duran kişinin cinsiyetini söyleyebilirim ve yaşını tahmin edebilirim ve yüz ifadelerini anlayabilirim” dedi.

Kategori
Siparişleri müşterinin kapısına getiren robot

Siparişleri müşterinin kapısına getiren robot

Kargo ve sipariş taşıma işlerinde kullanılmak üzere bir robot geliştirildi. Sensörleri ve yazılımı sayesinde yolunu kolayca bulabilen ve kimseye çarpmadan hareket edebilen robot sadece kargo için değil, bir noktadan diğerine taşınacak tüm yükler için kullanılabilir.

Kategori
15

Sizi takip eden robot alışveriş arabası

Mağazaya giden müşteriler için Budgee isiminde bir alışveriş arabası robotu geliştiren Five Elements Robotics, bu sayede insanların daha rahat alışveriş yapabileceklerine inanıyor. Müşterinin elindeki anahtar büyüklüğünde olan bir alıcıyı sürekli olarak takip eden robot, istenirse akıllı telefon üzerinden manuel olarak da kontrol edilebiliyor.

Kategori
1

Çocuklara kodlamayı öğreten robot

Akıllı telefonla kontrol edilebilen oyuncak top Sphero, 2014’te eğitim odaklı SPRK girişimini duyurmuş, çocuklara kodlama ve programlama öğretmeye soyunmuştu. İkinci büyük güncellemesini SPRK+ ile alan robotik top Sphero, yeni yeteneklere de kavuştu. Bu defa çizilmelere karşı dayanıklı gövdeyle gelen yeni Sphero SPRK+, artık akıllı telefon ve tabletlerle tek dokunuşla eşleştirilebiliyor. Hem iOS hem de Android işletim sistemli mobil cihazlarla kontrol edilebilen cihaz okullarda kullanılacağı için darbe ve düşmelere dayanıklı olarak dizayn edilmiş. Kod yazarak robotun hareketlerini yönetmeyi sağlayan ve bu yolla bilgisayar programcılığını öğretmeyi hedefleyen Sphero, okul çağındaki çocuklara kodlamayı eğlenceli yoldan öğretmeyi amaçlıyor.

Kategori
Öğrenme becerisine sahip robot laboratuvardan kaçtı

Öğrenme becerisine sahip robot laboratuvardan kaçtı

Rusya’da öğrenme becerisine sahip bir robot, mühendislerin kapıyı açık bırakmasını fırsat bilerek laboratuvardan kaçtı. Firari robot trafiği birbirine kattı.

Kategori
7

Kaldırımda yürüyen insanları karşılayan robot

Stanford Üniversitesi mühendisleri tarafından yapılan Jackrabbot, kaldırım kurallarını öğrenmek ve karşısındaki insanlar ile mümkün olduğu kadar dost olmak için dizayn edilmiştir. Küçük boyu, sevimli şekli, gösterişli şapkası ve kravatıyla kaldırımda karşısına çıkan insanlar tarafından sevilmektedir.

Kategori
10

Çocuklar için oyun arkadaşı küçük robot

Foton adı verilen küçük robot çocukların zihinsel gelişimine destek olmak amacıyla geliştirildi. Başlangıçta Foton kendi başına bir şey yapamıyor; ama görevler ve zorlukları ile çocuklar için hem oyun hem de eğitim kaynağıdır.

Kategori
22

Half Life 2 oyunundaki robot gerçek hayata uyarlanırsa

Half Life 2 oyunundaki şehir tarayan robotların birebir kopyasını drone’u modifiye ederek gerçek hayata uyarlandı. Robot o kadar iyi bir şekilde yapıldı ki oyundaki robottan ayırt edilemedi.

Kategori
5

Zıplayan mini robot

JumpRoACH adı verilen mini robot bir böcek kadar küçük bir boyutu var ve zıplayarak 3 metre kadar yüksekliğe çıkabiliyor.

 

Kategori
14

Robotlar için yapay sinir sistemi

Bilim insanları, robotlara ‘acıyı hissetmeyi’ öğretmek için yapay sinir sistemi geliştirdi. Tıpkı insandaki nöronların acıyı beyne iletmesi gibi işlev gören yapay sinir sistemi, acıyı hafif, orta derecede ve şiddetli olarak derecelendirebiliyor.

Kategori
Bu da haci robot

Bu da hacı robot

Bingöl’de Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni öncülüğünde üç ortaokul öğrencisi tarafından tasarlanan ’Hacı Robot’ ismi verilen robot, haccın farzlarını yerine getiriyor.

Kategori
73

Ahşaba kolayca şekil veren robot

Londra’daki Mimarlık Derneği tarafından tasarlanan robotik araç kolayca oduna şekil veriyor. Bu araç ile ahşaptan farklı tasarımlar yapılabiliyor.