okyanus – Sözcü TV

okyanus

Kategori
sahte880

Sahte kaplumbağa yumurtaları kaçakçılığa çözüm üretecek

Dünyadaki birçok noktada kaçakçılığı yapılan ve hediyelik eşyadan gıda sektörüne kadar kullanılan deniz kaplumbağası yumurtalarına yönelik ticareti durdurmak için farklı bir çözüm geliştirildi. Ekolojist Kim Williams-Guillen öncülüğünde gerçekleşen proje için öncelikle sahte kaplumbağa yumurtaları üretildi. Üç boyutlu yazıcılarla üretilen ve ünlü makyaj sanatçısı Lauren Wilde’ın desteğiyle son hâlini alan yumurtalara GPS cihazı yerleştiriliyor. Sahte yumurtaları kaçıran şebekenin izini sürmek için konan GPS yöntemiyle, nesli tehlike altında bulunan kaplumbağa türünün soyunun da sürekliliği hedeflenecek.

Kategori
kasirga880

Fırtınadan sonra okyanus çekildi

Bahamalar’da bulunan bir ada olan Long Island’da okyanus suları Irma Kasırgası’nın ardından kıyıdan çekildi. Sosyal medya platformu Twitter’da bir kullanıcının paylaştığı video ile belirlenen olayda; okyanusun kıyı hattından uzaklaştığı görülüyor. Akla ilk olarak tsunami tehlikesinin geldiği bölgede beklenen gerçekleşmezken; çekilen okyanus sularının gün içerisinde yavaşça kıyılara geri döndüğü belirtildi.

Kategori
balina

Yetişkin balina yolunu şaşırdı

Açık denizlerde ve insanlardan uzak yaşamasına alıştığımız balinalar bu sefer şaşırttı. Yetişkin bir balina; insanlara gayet yakın bir noktada, yatlarından demirlediği marinada görüldü.

Kategori
kabak-koyu-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey-6

Türkiye’nin Saklı Kalmış Cennetleri

Türkiye, coğrafyasıyla ve barındırdığı saklı güzelliklerle bilinen bir ülke. Çoğu kişinin henüz keşfetmediği ve genelde o bölgede bulunan yerel halkın gittiği; ulaşımın genel anlamıyla zor olduğu koylar, birçok tatilcinin ve turistin ilgisini cezbediyor.

Bademli Koyu: İzmir’de yer alan Bademli Koyu, Dikili İlçesine on kilometre mesafede yer alıyor.  Sığ bir denize sahip olan koy, yılın her zamanı dalga olmayan bir bölgede bulunuyor.

756xauto-1426026985210742_1_bademlikoyudikilizmir

Çatı Koyları: Gökova Körfezi içerisinde yer alan bu koya maalesef kara yoluyla ulaşım yok. Doğa yürüyüşü yapanların uğrak yerlerinden olan bölgeye deniz yoluyla ulaşabilirsiniz.

Yedi Adalar: “Halikarnas Balıkçısı”nın yaptığı ve kültürümüze kazandırdığı mavi turlar ile keşfedilen bir cennet olan Gökova’da yer alan Yedi Adalar’a kara yoluyla ulaşım bulunmuyor. Mercan kayalıkları ile ünlü olan bölge, özellikle serbest dalışçıların uğrak yeri.

Okluk Koyu: Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın da uğrak yerlerinden olan Okluk Koyu’nda az da olsa yerleşim mevcut. Marmaris’ten Karaca Söğüt bölgesine geçerek ulaşabileceğiniz koydaki lokantalarda taze balık bulabilirsiniz.

10-15

Kabak Koyu: Türkiye’nin ilk büyük yürüyüş rotası olan Likya Yolu ile ünlenen ve Fethiye, Faralya’da bulunan bu koya arazi araçları ve deniz yoluyla ulaşım sağlanıyor.

Kargı Koyu: Yeni açılan yürüyüş rotası olan Karya Yolu’nda bulunan bu koy, tepelerindeki makilerle birlikte güzel bir doğal alan. Birkaç lokanta bulabileceğiniz koy, serbest dalışçılar tarafından tercih ediliyor.

Torba Koyu: Bodrum’da yer alan bu koy doğal güzelliklerinin yanında tarihi eserleri de içerisinde barındırıyor. Koyun özellikle yerli turistler tarafından artık sıkça tercih edildiğini belirtelim

Gideros Koyu: Karadeniz’de yer alan Gideros Koyu, özellikle kampçılar tarafından tercih ediliyor. Konaklamak için fazla alternatifin bulunmadığı alan içerisinde geceleri ormanın içinden gelen hayvan seslerini dinleyebilirsiniz.

Turunç Pınarı Koyu: Muğla’da bulunan koy içerisinde yaz kış hizmet veren işletmeler mevcut. Yerel halkın turistler için organik ürünler sattığı koy, bölgedeki yat turizminin sık kullandığı bir rotanın üzerinde yer alıyor.

Bencik Koyu: Bir Tombolo şekline sahip olan koyda ana karaya bağlı bir ada bulunuyor. Datça ve Marmaris arasında bulunan bu saklı cennet, konaklama ve ulaşımın zorluğundan dolayı saklı cennet sıfatını sonuna kadar hak ediyor.

 

Kategori
jetfoiler

Dalgaların üzerinde uçmak ister misiniz?

Makani Power şirketinin kurucusu ve eski bir sörfçü olan Don Montague, su sporlarına yönelik geliştirdiği ürün “Jetfoiler”ı tanıttı. Fiji Adaları’nda yapılan tanıtım çekimleri okyanus görüntüsüyle birlikte estetik dolu bir görsel içerik sunarken; Jetfoiler’ın da bilinmeyenlerini ortaya koydu.

Kategori
basliksiz-1

Yunus sürüsünün muhteşem güzelliği!

Yunus sürüsünün birlikte hareket ederek ortaya çıkardığı bu doğal güzellik tekneden görüntülenmeyi başardı. Muhteşem manzara ile birleşen bu çekimi izlemeyi kaçırmayın

Kategori
cover

Su bulmak için neler yaptı!

Denizler ve okyanuslar binlerce değişik deniz canlısıyla dolu. Onlardan birisi de deniz tarağı. Denizdeki gelgitin az olması, bu deniz tarağının denize gitmesini engellemiş. Bu yüzden içinde su bulunan ıslak kumun içine girip gelgitin düzelmesini bekleyecek…

Kategori
cover

Korkutucu ama güzel!

ABD’nin Hawaii adalarında yerkürenin derinliklerinden dünyanın yüzeyine çıkan magmalar, okyanusun kayalara sertçe vuran dalgalarıyla birleşince ortaya muhteşem görüntüler çıktı.

Kategori
cover

Yatçılar ölümden döndü!

Perşembe günü ABD’nin California eyaletinde bulunan Redondo Beach’te 4 denizci gelen fırtına dolayısıyla yatlarını sahile çekmek istediler. Ama fırtına biraz erken gelince gemi alabora oldu. Polis 4 kişiyi denizde bulup kurtardı.

Kategori
cover

Böyle insanlara ihtiyacımız var

Deniz ve okyanuslara atılan çöplerin doğal hayatı ne kadar kötü etkilediği hep söylenir. Bunun mağduru bir su kaplumbağası, birkaç iyi denizci tarafından bulundu. boynuna dolanan file nedeniyle nefes sorunu yaşayan kaplumbağayı kurtaran denizcilerin videosu ise sosyal medyada övgü topladı.

Kategori
cover

Köpekbalıklarına yem olmaktan son anda kurtuldu

Birleşik Krallık’a bağlı Ascencion Adası’nda kanoya binen turist, kıyıya çok yakın bir yerde köpekbalıklarının saldırısına uğradı. Turistin bindiği kanoyu devirmek isteyen köpekbalıklarına kürekle karşılık veren adam, yem olmaktan son anda kurtuldu. Yırtıcı balıkların etrafta o kadar balık varken kanoyla uğraşması da herkesi şaşırttı. Turist elindeki kürekle köpekbalıklarını uzaklaştırmak için onlara birkaç kez vurdu ve aynı zamanda kanonun dengesini korumaya çalıştı.

Kategori
underwater

Sualtı çadırları büyülüyor

Amerikalı sanatçı Doug Aitken sualtı çadırı olarak tasarladığı projesini sualtının muhteşem dünyasıyla buluşturuyor. Projesini okyanusun dibine gönderen sanatçı, özellikle dalgıçların büyük beğenisini kazanmış.

Kategori
kopekbaligi

Okyanus ortasında ölüm kalım savaşı

ABD’de bir vahşi yaşam fotoğrafçısının insansız hava aracıyla kaydettiği görüntüler, katil balinaların saldırısına uğrayan bir köpekbalığının yaşadığı dehşet verici anları anbean gözler önüne serdi.

Kategori
d13d13d

Su altı dünyasına kısa bir yolculuk

Okyanus inanılmaz derecede tuhaf yaratıklarla doludur ve muhtemelen bu güzelliği daha önce hiçbir yerde görmediniz.
Van Den Eijnden, Tayland açıklarında dalış yaptığı sırada tüy yıldız olarak bilinen deniz zambağı hareketlerini görüntüledi.

Kategori
aslan-balık

Okyanusun dibinde dalgıça büyük şok!

Aslan balığı kendisini inceleyen dalgıçtan öcünü böyle aldı. İki kardeş Meksika Körfezi’nden suya dalmış dipteki canlıları inceliyordu. Dalgıç kardeşlerden biri, olacaklardan habersiz mızrakla yuvasından çıkardığı aslan balığını eline aldı.

Kategori
dev-balına

Dev balina bir anda üzerlerine doğru gelince…

Bir anda üzerlerine doğru gelen dev balinayı görünce çığlık attılar. Fransa’dan Kanada’ya giden turistler tekneyle okyanusa açıldı. Turistler, okyanusta dev bir balina görünce bu anı ölümsüzleştirmek için cep telefonlarına sarılarak görüntü almaya başladı. Bu esnada teknenin bulunduğu tarafa doğru gelen balina turistlerin paniklemesine neden oldu. Teknedekilerin çığlık attığı anlar görüntülere de anbean yansıdı.

Kategori
dadada

Denizatının dünyaya geliş anı

Denizatları bugüne dek su altı dünyasının gizemini her zaman içinde barındıran canlıları olarak görüntülendiler. Fakat bir deniz atının doğum anı hiç bu kadar net görüntülenmedi. İşte o anlar…

Kategori
1231ed12

Dehşetin videosu!

İnternete yüklenen bu video izleyenleri dehşete düşürüyor. Fırtınalı bir havada deniz kenarında fotoğraf çekmek isteyen ikisi kadın 3 kişiden biri dalgalara kapılıyor. Dalgaların sürükleyerek denize çektiği yaşlı kadını kurtarmak için ilk olarak diğer kadın müdahale ediyor. Ancak başaramayınca o da dalgalara kapılıyor. İki kadın bir müddet sonra kıyıya vuruyor. Bu sırada karadaki adam iki kadını kurtarmak için kumsala iniyor. Fakat gelen dev bir dalga bu sefer üçünü birden denize çekiyor. Video 3 kişi gözden kaybolduktan sonra sona eriyor. Üç kişinin akibeti ise henüz bilinmiyor.

Kategori
arjantin

Dev dalgalardan böyle kurtuldular

ABD’nin Oregon eyaletindeki Charleston kasabası yakınlarında, geçtiğimiz Cumartesi günü, Pasifik Okyanusu’ndaki dalgaları izleyen insanlar, plaja aniden dolan deniz suyu ile neye uğradıklarını şaşırdı. Aralarında çocukların ve bir köpeğin de bulunduğu ziyaretçiler, dalgalardan kaçarak kıyıya ulaşmayı başardı.

Kategori
etetet

Tekerlekli sandalyeyle okyanusa daldı

Tekerlekli sandalyeye bağlı bir şekilde yaşamını sürdüren bu kadın kimileri için imkansız görünen bu görüntülere imzasını attı. Özel tasarım bir tekerlekli sandalye ile okyanusun derin sularına dalan kadın, izleyenleri oldukça şaşırttı.

Kategori
4433

Okyanusun altında yanardağ patlaması!

Pasifik okyanusunun ünlü solomon adalarının civarında bulunan ve yıldan yıla faaliyette olduğu bilindiği halde ilk kez kayda alınan su altı volkanının görüntüleri.