Nano – Sözcü TV

Nano

Kategori
kanser800

Nano-makine kanserli hücreleri matkap gibi delecek

ABD’de yer alan Rice Üniversitesi öncülüğünde geliştirilen kansere karşı nano teknoloji tedavisine dair çalışma bilim dergisi Nature’da yayınlandı. Makaleye göre kanserli hücreleri ışıkla yönlendirilerek bulan nano moleküller kanserli hücrelerin zar yapısında delikler açarak hasarlı hücreleri 1 ila 3 dakika içerisinde imha ediyor. Durham Üniversitesi’nde bulunan bir laboratuvar testinde örnek prostat kanseri hücresi bu yöntemle yok edilirken; nano makine moleküller kanseri hücrelerin zarlarını saniyede 3 milyon kere dönerek deldi.

Kategori
yildirim

Devasa kasırga uzaydan görüntülendi

Rus kozmonot Sergey Ryazanskiy dünyada gerçekleşen bir fırtınayı bulunduğu Uluslararası Uzay İstasyonu‘ndan görüntüledi. Yıldırımları kayda alan kozmonot, çektiği görüntüleri hızlandırılmış derleme bir videoya dönüştürerek Twitter’a koydu.

Kategori
3dyazici880

Üç boyutlu yazıcıyla yapılan uydu uzaya bırakıldı

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda uzay yürüyüşü yapan Rus kozmonotlar, uzaya aralarında 3 boyutlu yazıcıyla da yapılmış olan 5 adet nano uydu bıraktı.

Kategori
k45k46

Bu kız kendisini kedi olarak görüyor!

Norveç’te yaşayan 20 yaşındaki Nano, kedi olduğunu iddia etti. Sokaklarda kuyruk takarak dolaşan Nano, köpek görünce hırlıyor…
Norveç‘in başkenti Oslo‘da yaşayan 20 yaşındaki Nano, kendisinin bir kedi olduğunu ve öyle doğduğunu iddia ediyor. 16 yaşındayken kedi olduğunu farkeden Nano, insanların ceplerindeki anahtar sesleri gibi tiz sesleri, çevresindeki herkesten daha net duyduğunu buna benzer birçok kedilere özgü hissiyatının olduğunu belirtiyor.