marş – Sözcü TV

marş

Kategori
marsseyahat

Uzay seyahatlerinin astronotlara zarar verdiği ortaya çıktı

Uzaya insan gönderme ve yakın gelecekte yapılması planlanan Mars’ın keşfine dair araştırmalar yer çekimi olmayan ortamın insan bedeni üzerindeki etkilerine dair endişeleri de beraberinde getirdi. New England Journal of Medicine’da yayınlanan bir araştırmaya göre, yer çekimsiz ortamın insan beyni üzerinde ‘ciddi şekilde’ olumsuz etkileri var. Araştırmada Uluslararası Uzay İstasyonu’nda uzun süre görev alan ve daha kısa süreç dahilinde uzay görevine çıkan astronotlar yer aldı. 34 astronotun MRI sonuçları incelendi. Ortaya çıkan bulgularda uzun süre uzayda bulunan astronotların yüzde 94’ünde beyin üstü ve kafatası arasında yer alan bölümde daralma olduğu ortaya çıktı. Beynin daralan bölgesinde bilinçli düşünmeyi ve motor becerileri sağlayan ön lob ve okuma, yazma gibi işlevsel becerileri sağlayan yan lob yer alıyor. The Verge platformuna konuşan araştırma ekibinden radyolojist Donna Roberts, yakın gelecekte planlanan Mars keşfine dair de araştırmanın önemli bir boyutu olduğunu ekledi. Roberts, araştırmanın boyutuyla ortaya çıkacak yeni sonuçların uzun mesafeli uzay keşifleri için yapay yer çekimi teknolojisinin gerekli olabileceğine dair de temel oluşturacağını ifade etti.

Kategori
uzayli880

Bilim insanları: ‘Uzaylılar fiziken insanlara benzeyebilir’

Evrim teorisinden yola çıkan araştırmacılar evrimsel süreç sonunda uzaylıların fiziken insanlara benzeyebileceği yönünde tahminde bulundu.

Kategori
ay880

Japon Uzay Ajansı’ndan şok açıklama

Araştırmada kullanılan “Kaguya” isimli araçta elde edilen veriler mağaranın Ay’ın Marius kraterinde bulunduğunu ortaya koydu. 50 km derinliğindeki mağaranın insanlık için önemine değinen uzmanlar; mağaranın ay yüzeyindeki araştırmalar için gelecekte oluşturulabilecek platforma bir üs niteliği sağlayabileceğini belirtti. Güneş ışınları ve kozmik ışınlardan araştırma yapacak astronotları korumak için bir sığınak niteliği görebilecek mağaranın yaklaşık olarak 3.5 milyar yıl önce volkanik eylemler sonucu oluştuğu tahmin ediliyor

Kategori
nasa880

NASA adını Mars’a yollamak isteyenlere imkan sunuyor

NASA, Mars’a yollayacağı ve hava durumlarını analiz edeceği araçla dünyanın her yerinden insanların isimlerini yeni bir çip içerisinde gezegene götüreceğini duyurdu. İlk olarak 2015 yılında yapılan çağrı için bugüne kadar 827 bin kişi başvuruda bulunmuştu. İsimlerin taşınacağı çipin dolması sebebiyle yeni bir çip hazırlayan NASA, yaptığı çağrıyla tekrardan insanların isimlerini iletmesi için duyuruda bulundu. Mars’a yollayacağı InSight ismi verilen araçla gezegendeki depremleri, meteor yağmurlarını inceleyecek olan uzay ajansı; Mars’a adını göndermek isteyenlerin başvurularını 1 Kasım 2017 tarihinden itibaren internet sitesi üzerinden alacağını açıkladı. Kayalık tabakaları da analiz edecek olan araç 2018’in Mayıs ayında yolculuğuna başlayacak.

Kategori
elonmusk880

Elon Musk dünyadaki mesafeleri ‘roketle’ kısaltacak

Teknoloji devi SpaceX’in kurucusu Elon Musk dünyada üzerindeki uzun mesafeleri kısaltacak yeni bir proje geliştirdi. BFR isimli proje hayata geçirildiğinde dünyanın her yerine roketle 1 saatten kısa sürede yolculuk yapılacak.

Kategori
cover

Mısır’dan Almanya ve Fransa’ya orkestral darbe!

Ülkelerin ordularına ait olan orkestralar, başka devletlerin başkanları geldiğinde iki tarafın da marşlarını çalar. Mısır da neredeyse her ülke gibi bir ordu orkestrasına sahip ve aynı uygulamayı yapıyor. Ama Mısır Ordu Orkestrası’nın, marşları kendince çalmak gibi farklı bir özelliği var.

Kategori
fener

Fenerbahçeli taraftarlardan İzmir Marşı

Fenerbahçeli taraftarların Anadolu Efes maçında hep bir ağızdan İzmir Marşı’nı söylemeleri sosyal medyada gecenin olayı oldu.Ülker Sport Arena’yı dolduran binlerce taraftarın hep bir ağızdan İzmir Marşı’nı söylemesi sosyal medyada gecenin en çok konuşulan olayı oldu. Marş söylendiği anda çekilen görüntüler Twitter ve Facebook’ta binlerce defa paylaşılırken, marşın içinde geçen, “Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa” başlıklı hashtag saatlerce TT listesinde yer aldı.

Kategori
komando-mars

Kayseri 1.Komando Tugayı’ndan yeri göğü inleten marş

Kayseri Erciyes Üniversitesi önünde, 13 askerimizin şehit olduğu, 55 insanımızın yaralandığı hain saldırıdan sonra, Kayseri 1.Komando Tugayı askerleri şehit askerlere ithafen marş okudu.

Kategori
mars

Mars’ta kafatası görüntüsü kamerada

Paranormal Crucible isimli UFO araştırmacısı bir grubun iddasına göre, NASA’nın 2012 yılında Mars’ta çektiği bir fotoğrafta kafatası şeklinde bir cismin varlığı tespit edildi. İnsanoğlunun en büyük hayallerinden bir tanesidir Mars’a adım atmak ve burada bulunmak. Bu anlamda ünlü iş adamı olan ve uzay ile ilgili çalışmalar yapan SpaceX’in kurucusu Elon Musk ve NASA’nın yaptığı çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Kategori
astroloji dinçer güner

Yay burcunda geri gidecek olan Mars’ın etkileri

Sözcü Gazetesi Yazarı ünlü astrolog Dinçer Güner, 16 Nisan’da Yay burcunda geri gidecek olan Mars’ın etkilerini anlattı. Güner, “16 Nisan’da Mars Yay burcunda geri gitmeye başlayacak ve bu geri gidiş 2 Temmuz’a kadar devam edecek. Tabii şu aralar retronun gölgeli günleri etkisindeyiz ve retronun etkileri de yavaştan başladı aslında. Mars, gücün ortaya konduğu, enerji sarf edilen ve mücadele edilen koşulları ifade eder. Malefik yani kötücül olarak nitelendirilen bu gezegen savaşları, düşmanlıkları, silahları, cesaret gerektiren işleri, rekabeti, fiziksel olarak harcanan enerjiyi, kas yapısını, cerrahi müdahaleleri, agresyonu, hızı, cinselliğin dürtüsel taraflarını, öfke, cinayet gibi konuları temsil eder” dedi.

Kurgu: Aytaç AKYURT / Kamera: Çağatay GÜRÜCÜ

Kategori
besıktas

İşte Vodafone Arena’nın açılış marşı!

Beşiktaşlılığı ile bilinen ve siyah-beyazlı takım için daha önce de şarkılar yazan Birol Can, bu kez Vodafone Arena’nın açılışı için özel bir beste yaptı. İşte açılışta çalınacak marş…

Kategori
dinçer-güner-astrolog

Büyük gerilim dolu günler bizi bekliyor

Gezegenler geleceğimiz ile ilgili sırları açık etmeye devam ediyor. Ünlü astrolog Dinçer Güner önümüzdeki günlerde T kare açı kalıbının meydana geleceğini ve bu olayın büyük gerilimlere, önemli sansasyonel olaylara, çözümü zor bir girdaba işaret ettiğini anlattı. Mars-Uranüs ve Plüto arasında meydana gelecek T kare açı kalıbının astrolojinin en zorlu açı kalıbı olduğunu belirten Dinçer Güner, ”Bu açının ilki 2013 Mayıs ayında gerçekleşti. O dönemde Reyhanlı’da korkunç bir patlama meydana geldi. 2013 Aralık ayında yine para dolu ayakkabı kutuları ve silah yüklü TIR’lar ortaya çıktı. 2014’te ise Soma Holding’e ait maden ocağı kazası yaşandı. 2015 Temmuz ayında ise Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde patlama meydana geldi. Son olarak ise 2015 Ekim ayında Ankara’da patlama oldu. Önümüzdeki haftalar bu açılardan çok önemli. Bu dönemde kendi güvenliğimiz için çok dikkatli olmamızda fayda var” dedi.

Kamera: Çağatay GÜRÜCÜ

Kurgu: Aytaç AKYURT

Kategori
Küçük çocuk milli marş okurken hıçkırık krizine girdi

Küçük çocuk milli marş okurken hıçkırık krizine girdi

Avustralyalı 7 yaşındaki Ethan Hall adlı küçük bir çocuk, beyzbol maçı öncesi marş okurken hıçkırık krizine girdi.Durumu fark eden beyzbol oyuncuları, kahkahalarına hakim olmakta zorlandı. Avustralyalı küçük çocuk marş okumayı bitirdikten sonra  herkes ona destek olarak onu alkışlara boğdu.

Kategori
n343n5

NASA, Mars ile ilgili o açıklamayı yaptı!

Açıklamalarıyla bilim dünyasını sarsan NASA, Kızıl Gezegen’le ilgili yeni bulguları canlı yayında dünya ile paylaştı. Mars’ın yörüngesinde bulunan ve atmosferini araştıran MAVEN uzay aracının, Mars’ın atmosferi ile ilgili elde ettiği veriler Mars’ın atmosferi konusundaki merakı arttırmış durumda.  Yapılan duyurunun Mars’ın atmosferiyle ilgili olduğu biliniyordu.  Washington’da yer alan James Webb Auditorium’dan yapılan açıklama NASA TV‘den de naklen canlı olarak yayınlandı

Kategori
fdhhghggfg

Niran Ünsal’dan Erdoğan’a ‘Başkanlık’ marşı

Son dönemdeki görüşleriyle gündeme gelen Niran Ünsal, Cumhurbaşkanı Erdoğan için bestelediği özel marşı bitirdi. ‘Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ adlı marşın sözleri ise Seda Akay’ın imzasını taşıyor.

Kategori
r123r

NASA’dan beklenen ‘Mars’ açıklaması geldi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars’ta sıcak aylarda akan tuzlu su bulunduğuna dair çok güçlü kanıtlara ulaşıldığını açıkladı. Associated Press’in haberine göre, Kızıl Gezegen’de sıcak aylarda görülen ancak yılın geri kalan bölümünde kaybolan siyah çizgilerin, periyodik olarak akan tuzlu suların sonucunda oluştuğu ortaya çıktı.

Kategori
r123r

NASA, Kızıl Gezegen Mars ile ilgili büyük bilimsel keşfini açıklıyor

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, tüm dünyanın merakla beklediği Mars ile ilgili ‘büyük bilimsel keşfini’ kamuoyuyla paylaşıyor.

Kategori
erd

İşte Erdoğan’a bestelenen marş

Mehter takımı Erdoğan’a “Dik dur eğilme” diye marşı besteledi. Marş “Dik dur eğilme, inananlar seninle” mısralarıyla dikkat çekiyor.

Kategori
Dünya-bu-adamı-konuşuyor

Dünya bu adamı konuşuyor!

Fransa’da yayınlanan ‘Kim Milyoner Olmak İster’de yarışmacı öyle bir soruda elendi ki, sosyal medyanın gündemi oldu. Yarışmacı karşısına gelen ‘Dünyanın etrafında ne dönüyor’ sorusuna ay, güneş, mars, venus seçeneklerinden b şıkkı seçeneği güneşi seçerek yarışmadan elendi.
Kategori
6

Mars’tan ilk fotoğrafları gönderdi

1975 yılında Mars yüzeyinden dünyaya ilk fotoğrafları göndermiş uzay aracıdır. Adını sonuna kadar hak ettiği belli ayrıca uzaydaki ilk selfie de kendisine ait olmalı…

Kategori
3

Toplam 315 bin fotoğraf çektiler

11 yıldır Mars’ta olan ikiz gezginler. Toplamda 315 bin fotoğraf çekip, Dünya’ya gönderdiklerini söylesek yeterli olur sanırım.