kıbrıs – Sözcü TV

kıbrıs

Kategori
rauf

‘Ayşe neden tatile çıktı?’

Kıbrıs Barış Harekatı, 20 Temmuz 1974 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Garanti Anlaşması’nın III. maddesine dayanarak gerçekleştirildi. 43 yıl önce,  Rum ve Türk halkının arasını bozmak isteyen bazı etnik grupların silahlı saldırılarına maruz kalması sonrasında Kıbrıs Harekatı’na karar verildi. Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, görüşmelerden bir sonuç alınamayınca TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırdı ve Kıbrıs Barış Harekatı’na karar verildi.

Kategori
v23v24v2v

Guterres: Federe devlet sonucuna yakınız

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Rum Kesimi Başkanı Nikos Anastasiades ile düzenlediği basın toplantısında, “Tüm bu başlıklar ilgili büyük ilerleme kaydedildi. Federal ve iki toplumlu devletli, federe devlet sonucuna yakınız” dedi.

Kategori
necmettin

AKP’nin ‘Hoca’sı Necmettin Erbakan’nın AKP’ye Başkanlık karşıtı eleştirisi

Günümüzde yaşanan Erdoğan döneminde 18 Ada’nın Yunanistan tarafından işgali ve Kıbrıs için uzmanlardan gelen tehlike çanları, AKP’nin ‘Hocamız’ dediği Erbakan tarafından hem başkanlık hem de Sevr konusunda yıllar önce bu uyarılara sahne olmuştu.

Kategori
kibris

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson müzakerelere destek için Kıbrıs’ta

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, İngiltere’nin müzakerelere yönelik desteğini göstermek amacıyla Kıbrıs’ta temaslarda bulundu.

Kategori
kibris

Kıbrıs müzakereleri İsviçre’de başladı

Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakereleri çerçevesindeki İsviçre görüşmeleri başladı. Müzakerelerin taşındığı İsviçre’nin “Mont Pelerin” kasabasında, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon bir araya geldi. Cuma gününe kadar müzakerelere ev sahipliği yapacak olan ve ziyaretçilere kapatılan Le Mirador Oteli’nde yapılan görüşme, Türkiye saatiyle 12:00’de başladı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, liderlerle yaptığı görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Devam edecek olan görüşmelerde, müzakerelerdeki “Mülkiyet, Ekonomi, AB İle İlişkiler, Yönetim ve Güç Paylaşımı, Toprak, Güvenlik ve Garantiler” konu başlıklarından “Güvenlik ve Garantiler” başlığı hariç tümünün görüşülmesi bekleniyor. “Güvenlik ve Garantiler” konusunun da, 1960 anlaşmasına göre garantör ülkeler olan İngiltere, Türkiye ve Yunanistan’ın da katılımıyla beşli bir toplantı halinde ele alınması öngörülüyor.

Kategori
KIBRIS

Kıbrıs görüşmeleri BM’de başladı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için sürdürülen müzakerelerde gelinen aşamayla ilgili bilgi almak üzere şu sıralarda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüşüyor.

Kategori
kıbrıs

Bu yıl çıkmadan sonuç almalıyız

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’taki BM Genel Merkezi’nde Genel Sekreter Ban Ki Moon ile görüştü. Görüşmenin ardından basın açıklaması yapan Akıncı, Ban Ki Moon ile yararlı bir görüşme yaptıklarını söyledi. Mustafa Akıncı, “Genel sekreterin son açıklamalarından birinde, örneği olmayan bir ilerleme sağlanmış durumdadır sözleri akıllardadır. Eşsiz bir ilerleme sağlanmış durumdadır Kıbrıs sorunu bağlamında. Bugüne kadar eşi görülmemiş bu ilerlemeyi şimdi bir başarıya dönüştürme çalışması içerisindeyiz. Önümüzdeki süreci nasıl gördüğümüzü, bunu nasıl programlamamız gerektiğini konuştuk. Biz Kıbrıs Türk tarafı olarak, bu sürece olan bağlılığımızı bir kez daha teyit ettik. Kıbrıs’ta bir an önce çözüme ulaşmak tüm tarafların yararınadır” dedi.

Kategori
KIBRIS

Kıbrıs Müzakereleri

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bir soru üzerine, “Yönetim ve Güç Paylaşımı” başlığındaki uzlaşı noktalarında “Dönüşümlü Başkanlığın” bulunmadığını ve bu konunun halen daha bir ayrılık noktası olarak durduğunu kaydetti. Kıbrıs Türk tarafı için bunun siyasi eşitliğin vazgeçilmez parçası olduğunu kaydeden Akıncı, bu konulardaki tavırlarda radikal bir değişiklik olmadığını bildirdi. Akıncı, “Dolayısıyla bugün için herhangi bir uzlaşma söz konusu olmasa da, gelecekte olması gerektiğini çok açık ve net bir şekilde her vesileyle izah ediyoruz. Bugün o konuda herhangi bir uzlaşma söz konusu değil” dedi.

Kategori
KIBRIS

Kıbrıs’ta müzakerelerin ikinci turu yarın başlıyor

Kıbrıs sorununa çözüm bulma amacıyla sürdürülen müzakereler çerçevesinde yoğunlaştırılan görüşmelerin ikinci turu yarın başlıyor. Liderlerin görüşmeleri ara bölgede BM tarafından müzakereler için tahsis edilen binada gerçekleşecek. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Eylül ayının ikinci yarısında BM Genel Kurul çalışmaları kapsamında New York?a gidişleri öncesinde toplam 7 görüşme gerçekleştirecek. Yarın,  29 ve 31 Ağustos ile 2, 6, 8 ve 14 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek görüşmelerde hedef, Temmuz ayındaki yoğunlaştırılmış süreçte bir kısmı azaltılan ayrılık noktalarını daha da asgariye indirmek. Cumhurbaşkanı Akıncı, Geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, müzakere süreci kapsamında Ağustos ve Eylül aylarında planlanan 7 toplantının yeni bir dönemin başlangıcı olabileceğini söylemiş ve 2016 da sonuç alınamaması halinde çözüme ulaşmanın imkansız hale gelebileceğini belirtmişti.

Kategori
2

Acun Ilıcalı, Semih hakkındaki kararı açıkladı!

Semih’in sakatlığı sebebiyle yarışacak durumda olmadığını söyleyen Acun Ilıcalı, Survivor’da kimsenin hakkının yenmemesi için Kıbrıs’taki büyük finale 5 kişinin katılacağını söyledi. Acun Ilıcalı büyük finaldeki kuralları konseyde açıkladı.

Kategori
survivor91

Survivor 2016 91. bölüm fragmanı

Survivor 2016 91. bölüm fragmanı yayınlandı. Survivor 2016 yeni bölümde Ünlüler ve Gönüllüler ödül oyunu için mücadele verecekler.

 

Kategori
12

Survivor 2016’nın ilk finalisti belli oldu

Tv 8 ekranlarında yayımlanan Survivor adlı yarışmada ilk finalist ödül sembol oyununda bugün belli oldu. Avatar Atakan ile kıyasıya mücadele eden Damla, Avatar Atakan’dan daha hızlı davranarak sembolleri doğru bir şekilde yerleştirrmeyi başararak Atakan’ı 2 kez yendi ve Survivor 2016’nın ilk finalisti olarak kayıtlara geçti.

Kategori
2

Başbuğ’a Yargıtay’ın kararı soruldu

Genelkurmay Eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, KKTC’ye hareketi öncesi Atatürk Havalimanı’nda açıklama yaptı. Başbuğ, Yargıtay’ın Ergenekon kararını soran gazetecilere, “Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin dün aldığı karara ilişkin ilk değerlendirmelerimi paylaştığımı ifade ettim. Bugün de bir gazetede yer aldı. Bu konulara şu anda fazla ilave edeceğim bir husus yok” diye yanıtladı.

Kategori
ucakyolculari

Kaçırılan uçaktan yolcular böyle tahliye edildi

Mısır Havayolları’nın web sitesinden yaptığı açıklamaya göre, kaçırıldığı sırada uçakta mürettebat ile birlikte toplam 81 kişi bulunuyordu. Haberlerde yolcular arasında en az bir silahlı kişinin bulunduğu belirtilirken, Larnaka Havalimanı’ndan bir görevli, Mısır uçağını kaçıranların serbest bıraktıkları kadın ve çocukların uçaktan ayrılmakta olduklarını söyledi.

Kategori
D321

”Kıbrıs ağzının muhafaza edilmesi lazım”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Türkçenin en güzel ağızlarından biri Kıbrıs’ta konuşulur. Bunun muhafaza edilmesi lazım.” dedi. Lefkoşa Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılışında konuşan Ahmet Davutoğlu, “Bu merkezi kurarken Kıbrıslılara dilimizi öğretmek için kurmuyoruz. Kıbrıslılardan, güzel dilimizin Kıbrıs ağzını öğrenmek için kuruyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kategori
bnd2

‘James Bond’ Kıbrıs’ta mayın patlattı

James Bond rolüyle tanınan aktör Daniel Craig, BM Mayın Temizleme ekipleri ile Kıbrıs’ta mayın tarlasında incelemelerde bulundu. Ünlü aktör, askerlerin imha edilmeye hazır hale getirdiği bir mayını da patlattı.

Kategori
za2

Sevgiliden eve servis!

Uğur Güven ile yaşadığı ilişkiyi her seferinde inkar eden Hadise, önceki gece Kıbrıs dönüşü sevgilisi Uğur Güven ile birlikte SÖZCÜ objektiflerine yakalandı. Özel bir konser için Kıbrıs’ta olan Hadise’yi İstanbul’da kalan sevgilisi Uğur Güven karşıladı. Gece saat 00:00 sularında Baltalimanı’ndaki evinden şortla çıkan Uğur Güven, havaalanına giderek yaklaşık 1 saat boyunca sevgilisi Hadise’nin gelmesini bekledi.Havaalanında oluşan yoğunluk nedeniyle park etmesine de izin verilmeyen Güven,yaklaşık yarım saat boyunca arabasıyla havaalanını turlamak zorunda kaldı. Saat 01:30 gibi sevgilisini görünce derin bir nefes alan Güven ile Hadise, karşılarında SÖZCÜ objektifini ve SÖZCÜ TV kamerasını görünce neye uğradıklarını şaşırdı.

Haber: Mustafa DERYAHAN

Kamera: Çağatay GÜRÜCÜ

Kategori
aggg

Serenay hüngür hüngür ağladı

Survivor Allstar’da sembol oyunun şampiyonu Turabi oldu. Serenay ile sembol için mücadele eden Turabi, Kıbrıs’a gitmeyi garantiledi. Oyunu kaybeden Serenay gözyaşlarına boğuldu.

Kategori
nef

Nefesi kesildi doktor müdahale etti!

Survivor Allstar’ın 4 Haziran Perşembe akşamı yayınlanan sembol oyununda, hayli yorulan Merve Aydın bir an için nefes nefese kaldı. Kendisini yere bırakan Merve Aydın’a doktor müdahale etti.

Kategori
Riise'den-müthiş-füze!

Riise’den müthiş füze!

Kıbrıs Rum Kesimi Kupa Finali’nde APOEL Nicosia ve AEL Limassol arasındaki maçta eski Liverpollu yıldız John Arne Riise eski günlerini aratmadı frikikten müthiş bir gole imza attı.
Kategori
erdogan

“Ankara’da oturup burdan yönetmeye kalkarsan”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Acaba şöyle Cumhuriyet tarihinde hangi başbakan, cumhurbaşkanı bir ile 24 kere gitmiş olsun? Ankara’ya oturup buradan yönetmeye kalkarsan işte 12 yıl önceki Türkiye olurdu.”