Kasırga – Sözcü TV

Kasırga

Kategori
irma880

Kuzey Amerika’yı vuran kasırgalar hakkında görsel çalışma yapıldı

NASA, 2017’de meydana gelen ve Kuzey Amerika’yı vuran kasırgaları yaptığı görsel çalışmayla özetledi. Irma, Harvey gibi ABD’yi vuran kasırgaların yapılan çalışmayla canlandırıldığı video içerisinde ayrıca Sahra Çölü’nden gelen çöl fırtınaları da yer alıyor.

Kategori
baraj880

Çatlayan baraj Porto Riko’da turizmi bitirdi

Ulusal Hava Durumu Servisinden yapılan açıklamada, 316 metre uzunluğundaki barajda oluşan çatlak hakkında durumun son derece tehlikeli olduğu belirtildi. Oluşan hasar nedeniyle su taşmalarının gerçekleştiği bölgede 70 bin kişi tahliye edilirken; 5 kilometrelik alanı kaplayan yapay bir göl hattında bulunan barajda oluşan hasar halkı su seviyesinden yüksek yerleşim yerlerine gitmeleri konusunda uyarıya neden oldu.

 

Kategori
irma8800

Irma Kasırgası’nın büyüklüğü yapılan çalışmayla ortaya çıktı

Atlas Okyanusu’nda oluşmuş en büyük kasırga olan Irma’nın etkileri hâlâ sürerken, sosyal medya platformu içerisinde yayın yapan Reigarw Comparisons yeni bir çalışmaya imza attı. Kuzey Amerika’nın doğu kıyılarını bugüne kadar vurmuş olan tüm fırtınaların büyüklüğünü bir video ile karşılaştırdı.

Kategori
kasirga880

Fırtınadan sonra okyanus çekildi

Bahamalar’da bulunan bir ada olan Long Island’da okyanus suları Irma Kasırgası’nın ardından kıyıdan çekildi. Sosyal medya platformu Twitter’da bir kullanıcının paylaştığı video ile belirlenen olayda; okyanusun kıyı hattından uzaklaştığı görülüyor. Akla ilk olarak tsunami tehlikesinin geldiği bölgede beklenen gerçekleşmezken; çekilen okyanus sularının gün içerisinde yavaşça kıyılara geri döndüğü belirtildi.

Kategori
irma880

Kasırganın dehşeti uzaydan görüntülendi

Atlas Okyanusu’nda bugüne kadar kaydedilmiş en büyük fırtına olan Irma Kasırgası’nın dünyadaki hareketi Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan görüntülendi. Kasırganın 600 kilometre çapa sahip olduğu açıklandı.

Kategori
ucak880

Araştırma uçağı kasırganın ‘kalbine’ girdi

ABD henüz Harvey Kasırgası’nın etkileriyle uğraşırken Irma Kasırgası’nı beklemeye başladı.  Florida sahillerini vuracak olan kasırga için bölgede acil durum ilan edilirken; Amerikan Ulusal Kasırga Merkezi Irma Kasırgası’nı beşinci kategoride doğal afet ilan ederek fırtınanın yaratacağı felakete karşı uyardı. Kasırganın merkezi ABD’ye bağlı Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’ne ait bir keşif uçağı tarafından kayda alındı.

Kategori
harvey880

Harvey Kasırgası’ndan geriye kahramanlık anıları kaldı

ABD’nin güney eyaletlerini ve özellikle Texas’ı vuran Harvey Kasırgasından etkilenen köpeklerin kurtarılma anları kameraya kaydedildi. Bir kamyonun yük bölümüne konan ve fırtınadan etkilenen sokak köpekleri vatandaşlar tarafından kurtarıldı.

Kategori
harvey880

Harvey Kasırgası’nın vurduğu Texas yaralarını sarıyor

ABD’nin Texas eyaletindeki Rockport’ta yaşayan ve kasırga sırasında arkadaşları ve ailesi ile iletişimi kesilen Aaron Mitchell, demeç verdiği CNN ekibinin uydu telefonu sayesinde babasına ulaştı. Yaşanan duygusal görüntüler tamamiyle kameraya kaydedildi. Kasırganın yaşandığı andan itibaren telefon iletişim hattının kesildiğini belirten Mitchell, kasırga sırasında her şeyini kaybettiğini söyledi. Federal yetkililer kasırgadan dolayı 30 bin kişinin sığınma ihtiyacının olduğunu belirtiyor.

Kategori
880sahin

Harvey Kasırgası’ndan kaçan şahin taksiye bindi

Kasırga yüzünden eve yiyecek depolamak isteyen William Bruso, marketten aracına döndüğü sırada taksisinin yan koltuğuna bölgedeki bir şahin atladı. Olayı videoya çeken Bruso, şahin için “Korkmuş olmalı, buradan ayrılmak istemiyor” ifadesini kullandı.

Kategori
yildirim

Devasa kasırga uzaydan görüntülendi

Rus kozmonot Sergey Ryazanskiy dünyada gerçekleşen bir fırtınayı bulunduğu Uluslararası Uzay İstasyonu‘ndan görüntüledi. Yıldırımları kayda alan kozmonot, çektiği görüntüleri hızlandırılmış derleme bir videoya dönüştürerek Twitter’a koydu.

Kategori
albertahortum

Aniden ortaya çıkan hortum!

Kanada’nın Alberta bölgesinde bir anda ortaya çıkan hortum sosyal medyada hızla paylaşılırken; yetkililerin yaptığı açıklamaya göre olayda herhangi bir can kaybı yaşanmadı

Kategori
norvec

Hızı 170 km ulaşan ‘Urd’ fırtınası Norveç’i vurdu

Pazar gününden itibaren Norveç’in batı ve güney kesimlerini etkisi altına alan ‘Urd’ fırtınası Pazartesi akşamı Oslo’ya ulaşmasının ardından gücünü yitirdi. Zaman zaman hızı saatte 170 kilometreye ulaşarak kasırgaya dönüşen fırtına nedeniyle Norveç’in bir çok kentinde yaşam felce uğradı. Fırtınada yüzlerce evin çatılarında hasar meydana gelirken yüzlerce ağaçta fırtına nedeniyle yıkıldı. E-18 karayolundaki 2 ton ağırlığındaki çelik trafik levhası da fırtınanın şiddetine dayanamayarak yıkıldı. Enerji nakil hatlarında meydana gelen hasar nedeniyle yaklaşık 60 bin’e yakın konuta elektrik verilemedi. Salı sabah saatlerinde sadece başkent Oslo’da elektrik verilemeyen konut sayısı 3300 dolayında bulunuyor. Urd fırtınası nedeniyle Norveç’in ana karası ile bir çok ada arasındaki feribot seferleri de yapılamıyor. Yüksek yerlerdeki karayollarında da bir çok dağ geçişi trafiğe kapatıldı.

Kategori
k56k7

Kasırga sonrası sörf yaptı

Dışarıda büyük bir fırtına varken okyanusta yükselen dalgaların üzerinde ölüme meydan okumak çokta sağlıklı bir karar olmasa gerek. Fakat bu sörfçü hiçbir tehlikeyi düşünmeden sörf tahtasıyla adeta şov yaptı.

Kategori
kasirga

Matthew Kasırgası, Haiti’de 283 kişinin ölümüne yol açtı

Haiti’de saatteki hızı 232 kilometreyi bulan Matthew Kasırgası’nda  283 kişi hayatını kaybederken, ölü sayısının artmasından endişe duyuluyor. Türkiye saati ile Cuma sabahı 07:00 sıralarında ABD’nin Güneydoğu kıyılarını vurması beklenen ve 2 milyondan kişinin tahliye edilmesine yol açan,  Matthew Kasırgası nedeniyle, Florida, Güney Carolina, Kuzey Carolina ve Georgia eyaletlerinde olağanüstü hal ilan edildi. Haiti’deki kasırgada şuana kadar 283 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Yetkililer, kıyı bölgelerde yaşayan Amerikalıların en az 3 gün yetecek kadar su ve gıda stoku yapmaları konusunda uyardı. Ayrıca olası elektrik kesintilerine karşı cep telefonlarını şarj edebilecek yedek pil bulundurmaları istendi. ABD ordusu da bölgeye ek asker, paletli araçlar ve helikopter gibi acil durum donanımları gönderildiğini açıkladı.

Kategori
KASIRGA

Avustralya’yı kasırga vurdu

Avustralya’nın Güney Avustralya eyaletinde etkili olan kasırga nedeniyle hayat durma noktasına gelirken, yıldırımın elektrik direklerinde hasara neden olması sonucu tüm eyalet elektriksiz kaldı. Şiddetli kasırga Avustralya’nın Güney Avustralya eyaletinde hayatı durma noktasına getirdi. Rüzgarın etkisiyle devrilen ağaçlar, yolu trafiğe kapattı. Binlerce yıldırımın elektrik direklerinde hasara neden olması sonucu tüm eyalet elektriksiz kalırken, aktarım şebekelerinin onarım çalışmalarına başlandı. Avusturya Enerji Piyasası Sözcüsü, ülkenin Victoria eyaletinden Güney Avustralya eyaletine elektrik verilemediğini bildirdi. Kasırga nedeniyle limanlar kapatılırken tren ve tramvay seferlerine ara verildi. Güney Avustralya’da yaşayan Emma Altman, yıldırımların ağaçlara düşmesiyle ağaçların yola ve evin üzerine düştüğünü kaydetti.

Kategori
FIRTINA

ABD’de fırtına dehşeti

Filmleri andıran bu görüntü, ABD’nin Utah eyaletinde çekildi. Fırtınaya rağmen evine gitmeye çalışan adam, yaşananları cep telefonuyla anbean kaydetti. Görüntülerde çatıların havada uçuştuğu, ağaçların yola savrulduğu görüldü. Fırtınanın can kaybına yol açmamasıysa tek teselli oldu.

Kategori
kasırga anı

Böylesi daha önce görülmedi

ABD’nin Colorado eyaleti, Wray kentinde çıkan hortum böyle görüntülendi. Kasırga uyarısının ardından bazı yerleşim birimleri tahliye edildi. İnsanlar güvenli bölgelere giderken, kasırga 5 kişinin yaralanmasına, yüzlerce binanın da zarar görmesine yol açtı.

Kategori
9

Kasırgayı aratmadı…

İstanbul’da akşam saatlerinde kendini gösteren gökgürültülü sağanak yağış, özellikle kentin Avrupa Yakası’nda etkili olurken, Büyükçekmece’de kasırgayı andıran görüntüler yaşandı. Şiddetli fırtına ağaçları devirdi, araçlar zarar gördü.

 

Kategori
amule

Kendi yüzünüzü hareketli emoji yapın

Kendi Yüzünüzü Hareketli Emojilere Çevirmek Çok Kolay Emoji klavyesi tüm anlatım ihtiyaçlarınız için yüzlerce emoji içerebilir, ama yine de yeterli değil. Kendinizi ifade ederken, emojilerin yetersiz kaldığı zamanlar oluyorsa, bu uygulama tam size göre. Bu uygulama ile kendi yüzünüzü hareketli emojilere dönüştüre bilir, insan duygularını ve reaksiyonlarını, oluşturacağınız kendi emojilerinizle ifade edebilirsiniz.