japonya – Sözcü TV

japonya

Kategori
roket

Japonya’da roket fırlatıldıktan 6 saniye sonra düştü

Japonya’da İnterstellar Teknolojileri’ne ait roket fırlatıldıktan 6 saniye sonra düşerek infilak etti. Düşme ve patlama anı kameralara böyle yansıdı.

Kategori
tren

Hız treninde korku dolu anlar

Japonya’da bir hız treni arızalanınca yolcular havada asılı kaldı. Yolcuların yaşadığı panik anları saniye saniye görüntülendi.

Kategori
pearlharbor

Bilinmeyen Enler Bölüm 10: Pearl Harbor saldırısının ardındaki oyun

Tarihin akışını değiştiren Pearl Harbor saldırısının arka planında, go oyununda da kullanılan en az 4 bin yıllık bir strateji olduğunu biliyor muydunuz? Bilinmeyen Enler programının bugünkü bölümünde ‘go oyunu’ var.

Kategori
yanaradg880

Japonya acil duruma geçti

Japonya’nın güney batısında yer alan Shinmoedake Yanardağı altı yıl aradan sonra tekrar faaliyete geçti. Bölgedeki iki eyaletin sınırında yer alan volkan hakkında uyarıda bulunan Japonya Meteoroloji Ajansı, daha büyük patlama riski konusunda uyarılarını yineledi.

Kategori
radyasyon800

Fukuşima açıklarında yeni bir radyasyon kaynağı bulundu

Japonya’da gerçekleşen ve bir felaket olarak adlandırılan 2011 yılındaki depremin etkileri hâlâ sürüyor. Depremden sonra oluşan tsunami yüzünden elektrik şebekesi zarar gören Fukuşima Nükleer Santrali’nde kısmi erime ve patlama meydana gelmişti. Bölgede ortaya çıkan bir gelişme ise tüm uzmanları şaşkına uğrattı. Bilim insanları okyanus kıyısına inşa edilmiş olan santralin açığında yer alan okyanus tabanının radyoaktif sezyum maddesi içerdiğini keşfetti.

Kategori
japona880

Tsunami dünyanın en uzun deniz göçüne neden oldu

Japonya’da 2011 yılında meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremin etkileri hâlâ devam ediyor. Depremin etkisiyle oluşan tsunami sebebiyle yaklaşık 300 farklı deniz canlısı Pasifik Okyanusunun karşı kıyısında yer alan Kuzey Amerika sahillerine sürüklendi.

Japonya ve Türkiye’de toplu taşıma…

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de bir otobüs şoförünün engelli bir vatandaşa gösterdiği tepki oldukça dikkat çekmişti.
Aynı şekilde Japonya’da da buna benzer bir görüntü çekildi. Fakat daha farklı amaçla… Takdir edilerek…

Kategori
metal

‘School of Rock’ filmi gerçek oldu!

Türkçe’ye ‘Hababam Rock’ olarak çevrilen ‘School of Rock’ filmi, Japonya’da ‘School of Metal’ versiyonuyla gerçek oldu! Japonya’da bir okulda öğrencilerin en keyifli derslerine siz de katılın…

Kategori
cover

Trump sayesinde milyoner olacak!

Donald Trump’ın başkan olmasıyla Japon maske üreticisi Ogawa Rubber INC. büyük gelir elde etmeye başladı. Birçok farklı çeşitte maske yapan şirket Trump sayesinde şatışlarında patlama yaşadı. Şirketin genel müdürü Takahiro Yagihara “Kimsenin Trump Bey’in kazanacağını düşündüğünü sanmıyorum. Bu galibiyet ile ilgili düşüncelerim karmaşık. Trump Bey’in maskeleri tekrardan iyi satılmaya başladı, ama onun başkan olması Japonya için güzel bir haber değil, o yüzden kafam karışık.” diyerek büyük bir ikilemde kaldığını belirtiyor.

Kategori
tokya-tren

“Tren ittiriciler” iş başında

“Tren ittiriciler” insanları metroya böyle sığdırıyor. Görüntülerin adresi Japonya. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan başkent Tokyo’da, kalabalık saatlerde metroya binmek neredeyse imkansız. Hal böyle olunca devreye tren ittirme görevlileri giriyor. Metro istasyonlarındaki görevleri insan ittirmek ve kapıların kapanmasını sağlamak olan bu memurlar, ilginç görüntüler oluşturuyor.

Kategori
23b2b

Donmuş balıklardan buz pisti yaptılar

Japonya’da bir tema park, binlerce donmuş balığı kullanarak bir buz pateni pisti açtı. Ancak yoğun eleştiriye maruz kalması nedeniyle pist kapatılmak zorunda kaldı. Space World isimli parkın Dondurucu Liman isimli pistinin kapatılmasından sonra ‘Balıkların insanların eğlencesi için bu şekilde kullanılmaması gerektiğiyle ilgili çok fazla geri dönüş aldık. Özür diliyoruz.’ diye açıklama yapıldı.

Kategori
tsnmai

Japonya’da korkutan deprem ve tsunami

Japonya’nın Fukuşima kentinde 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı. Depremden yaklaşık 1 saat sonra ilk tsunami dalgaları kıyıya vurdu. Dalga boylarının 1.4 metre olduğu bildirildi. Daha sonra verilen tsunami alarmı kaldırıldı. Deprem bölgede tsunami dalgalarına neden oldu. Depremin meydana geldiği bölgenin Mart 2011’de tsunami felaketinin yaşandığı ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği yer olması yeniden endişelere neden oldu. Japonya Meteoroloji Ajansı depremin ülkenin kuzeydoğusunda 7.3 büyüklüğünde meydana geldiğini duyurdu. Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi ise depremin büyüklüğünün 6.9 olduğunu açıkladı. Depremden yaklaşık 1 saat sonra ilk tsunami dalgaları kıyıya vurdu. Dalga boylarının 1.4 metre olduğu bildirildi. Daha sonra verilen tsunami alarmı kaldırıldı.

Kategori
deprem

Japonya’da 7.3 büyüklüğünde deprem oldu

Japonya’da Fukuşima açıklarında 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem sonrası tsunami uyarısı yapıldı. ABD Jeolojik Jeolojik Araştırma Merkezi’nden (USGS) yapılan açıklamada, Fukuşima vilayetindeki Iwaki’nin 67 kilometre kuzeydoğusunda meydana gelen depremin, 10 kilometre derinlikte gerçekleştiği kaydedildi.

Kategori
cover

Trump sayesinde milyoner olacak!

Donald Trump’ın ABD başkanı olması bütün dünyada büyük yankı uyandırdı. Birçok ülke, ABD ile olan ticaret ilişkilerinin bozulmasından korkuyor ama beklemekten başka bir şey yapamıyor. Ama bu işten en çok kazanç sağlayacak şirket Japon maske yapımcısı Ogawa Rubber INC. olacak gibi gözüküyor.

Donald Trump’ın başkan olmasıyla Japon maske üreticisi Ogawa Rubber INC. büyük gelir elde etmeye başladı. Birçok farklı çeşitte maske yapan şirket Trump sayesinde şatışlarında patlama yaşadı. Şirketin genel müdürü Takahiro Yagihara “Kimsenin Trump Bey’in kazanacağını düşündüğünü sanmıyorum. Bu galibiyet ile ilgili düşüncelerim karmaşık. Trump Bey’in maskeleri tekrardan iyi satılmaya başladı, ama onun başkan olması Japonya için güzel bir haber değil, o yüzden kafam karışık.” diyerek büyük bir ikilemde kaldığını belirtiyor.

Kategori
yol

Japonya’da yol çöktü dev çukur oluştu

Japonya’nın güneydeki Kyushu adasındaki Fukuoka kentinin ana caddesinde meydana gelen çöküntü beraberinde gaz, su ve elektrik hatlarını da beraberinde yuttu.Adanın en büyük kenti olan Fukuoka kentinde sabah erken saatlerde meydana gelen dev çöküntünün, yakınlarda devam eden metro inşaatı kazıları nedeniyle oluştuğu tahmin ediliyor. Genişlemesinden endişe edilen dev çukur nedeniyle bir çok bina tahliye edildi. Çöküntü ile oluşan kraterin 30 metre uzunluğunda, 27 metre genişliğinde ve 15 metre derinliğinde olduğu belirtildi. Polis kaynakları meydana gelen çöküntü nedeniyle ilk gelen bilgilerde herhangi bir yaralanma ve ölüm olayının meydana gelmediğini açıkladılar.

Kategori
piyano

Dünyanın en zor eserlerinden birini çaldı

5 yaşındaki küçük Japon piyanist ufaklık dünyanın en zor eserlerinden biri kabul edilen Clementi Sonatı Opus XXVI No:1’i çalıyor. İşte o küçük yeteneğin harika performansı.

Kategori
mario

Japonya Başbakanı Abe Super Mario oldu

Brezilya, Rio Olimpiyat Oyunları’nın resmen sona erdiği kapanış töreninde bayrağı 2020 Olimpiyat Oyunları’nın ev sahibi Japonya’ya teslim etti. Japonya da olimpiyat geleneklerine uygun olarak dört yıl sonraki Olimpiyat Oyunları’nda yapacaklarının fragmanını gösterdi. Super Mario, stadyuma geldiğinde ise izleyicileri büyük bir sürpriz bekliyordu. Zira Mario’nun tesisatçı kostümünün altından Japonya Başbakanı Şinzo Abe çıktı.
Kategori
bakım-evınde-katlıam

Bakım evinde katliam: 19 ölü, 25 yaralı

Japonya’nın Sagamihara kentinde engellilerin kaldığı bakımevinde bıçaklı saldırgan dehşeti yaşandı. Başkent Tokyo’ya 50 kilometre uzaklıkta bulunan Tsukui Yamayuri merkezi çalışanları, polise bina içinde bıçaklı bir kişinin bulunduğu ihbarını yaptı. Bakımevinin eski çalışanlarından 26 yaşındaki Satoshi Uematsu, bakımevinin penceresini kırarak içeri girdi ardından da bakımevinde kalanlara bıçakla saldırmaya başladı. 19 kişiyi öldüren ve 20’si ağır olmak üzere 25 kişiyi de yaralayan Uematsu daha sonra en yakın polis merkezine giderek, saldırıyı itiraf etti. Saldırganın teslim olduğu sırada elinde mutfak bıçağı ve kanlı farklı bıçaklar da bulunduğu öğrenildi. Polis tarafından tutuklanan Uematsu’nun “dünyadaki bütün engellileri yok etmek için” bu saldırıyı gerçekleştirdiği ifade edildi. Saldırganın bakımevinden kovulduktan sonra bakımevinde bulunanlara kin durmuş olabileceği belirtildi. Saldırı sırasında bakımevinde 150 kişinin bulunduğu kaydedilirken, 8 çalışanın da görev başında olduğunu aktarıldı. Hayatını kaybedenlerin 19 ila 70 yaşlarında olduğu öğrenildi.

Kategori
232f2f

Sosyal medyada yeni trend: Elektrikli süpürge ile mızıka çalma

Sosyal medyada yeni trend: Elektrikli süpürge ile mızıka çalmaElektrikli süpürge ile mızıka çalma videolarının sayısı zamanla artıyor. Twitter’a yüklenen ilk video 236,263 Retweet ve 253,815 beğeni aldı ve yeni bir akımın başlangıcı oldu. İşte o anlam çıkarması zor ama oldukça beğenilen videolardan kesitler…

Kategori
6

Japonya drone ile böcek öldürecek

Dronelar haşereleri öldürecek. Tarım arazilerinde hava araçlarının kullanılması yeni bir teknoloji olarak gözükmüyor. Fakat doğrudan insan müdahalesi olmadan bu işlevi yerine getirmek noktasında bir ilk yaşanıyor. Japonya, tarım arazilerindeki zararlı haşereleri ilaçlamak amacıyla insansız hava araçları dronelardan yararlanacak. Ülke içerisinde ürettiği ürünlerde topraksız üretim (hidrofonik yöntem) kullanan Japonya’da pirinç, buğday, şeker pancarı, çay gibi besinler üretilmeye çalışılıyor. Japonya’da bu bağlamda birim alandan elde edeceği verimi arttırmak adına insansız hava araçları drone teknolojisini tarım alanında kullanmak istiyor. Saga Üniversitesi ile BT şirketi Optim’in ortak projesi kapsamında tarım alanlarındaki zararlı haşerelerle mücadelede dronelar kullanılacak. Topraktaki pestisit oranını azaltmak amacıyla kullanılacak yöntem, terminal kameralar ve kızıl ötesi ışınlarla desteklenecek. “Agri Drone” adındaki insansız hava aracı, öncelikli olarak Saga şehrindeki soya ve patates bitkilerinin korunmasında görev alacak.

Kategori
3

Aslan küçük çocuğa böyle saldırdı

Japonya’daki hayvanat bahçesinde aslanı izleyen küçük çocuk bir an arkasını aslana dönünce, pusuda bekleyen aslan çocuğa doğru koşarak hamle yaptı. Neyse ki arada koruma camı vardı ve çocuğun aslana yem olmasını önledi.