enstrüman – Sözcü TV

enstrüman

cop880

Topladığı çöpleri müzik aletlerine dönüştürdü

Birçok farklı nesneyi birleştirerek müzik aletleri yapmayı başaran müzisyen Ken Butler hakkında kısa belgesel çekildi. Butler, müzik camiasında çöplerden topladığı eşyalarla enstrüman yapmasıyla tanınıyor.

Kategori
carillion880

600 senelik enstrümana tarihi dokunuş

Sosyal medya platformu YouTube içerisinde “Wintergatan” ismiyle yayın yapan kanal bu haftaki programında inanılmaz bir olayı izleyicilere sundu. İsmi “Carillion” olan ve tam 600 sene önce yapılan çanlardan oluşmuş enstrümana bir müzisyenin eli değdi. İki oktavlık ses aralığına sahip enstrümanı çalan müzisyen, tarihi müzik aleti üzerinde doğaçlama yapma fırsatı yakaladı.

Kategori
basliksiz-1

Ünlü müziğe Hint dokunuşu

Fantastik edebiyat serisi “Ateş ve Buzun Şarkısı”ndan uyarlanan Game of Thrones dizisinin ünlü giriş müziği, Hint enstrümanlarının dijital sesleriyle farklı bir şekilde yorumlandı.

Kategori
siradaan

Bu müzik en “sıradan” şeylerle yapıldı

Evindeki aletlerle müzik yapan YouTube kullanıcısı Mohamed Hergafi, bizlere bu çalışmasıyla müziğin sınır tanımazlığını gösteriyor

cover

Müzik yapmak için bir enstrümana ihtiyaç yok!

Volksoper Wien ve Louie’s Cage Percussion’ın birleşmesinden çıkan bu perküsyon şovu izleyen herkesi eğlendirdi. Grup, gösterinin sonunda ise ünlü filmin müziğini çaldı.

Kategori
iPhone'u hareketli bir müzik enstrümanına çevirdi

iPhone’u hareketli bir müzik enstrümanına çevirdi

AUUG Motion Synth tarafından üretilen teknoloji iPhone’u bir müzik aletine çeviriyor. Ele geçirilen bir kulp ile kullanılan sistemde, telefonun hareket yönüne ve tuşlara göre farklı enstrümanlar çalınabiliyor.

Kategori
6

Buldog köpeğini enstrümana çeviren adam

Bir adam enstrüman çalmada farklı bir yöntem geliştirdi. Normal bir müzik aleti yerine köpeğini kullanarak değişik bir ses ortaya çıkardı.

Kategori
Organ

Deniz dalgalarının çaldığı enstrüman

Kıyıya vuran dalgaların usta bir müzisyen gibi enstrüman çaldığını bir düşünün. Düşündüğünüz bu şey gerçeğe dönüştü.  Antik Yunan’da kullanılan hydraulis adlı müzik aletinden ve San Francisco’daki dalga orgundan etkilenen Mimar Nikola Basic, deniz kıyısına oyuklu kanalları bulunan bir merdiven inşa etmiş. Bu oyukların her birinde ise farklı sesler çıkaran orglar bulunmakta. Böylelikle dalgalar kıyıya vurduğu zaman oyuklardan içeri dolan hava, orgun çalmasını sağlıyor. Size de arkanıza yaslanıp bu eşsiz senfoniyi dinlemek kalıyor.