deprem – Sözcü TV

deprem

Kategori
meksika880

Meksika’da halk deprem sonrasında şarkılarla birlik oldu

Meksika’da meydana gelen 7.1 büyüklüğündeki deprem sonrasında halk sokaklarda ünlü Meksika halk şarkısı ‘Cielito Lindo’yu söyledi. Kurtarma çalışmalarının devam ettiği sokaklarda Meksika halkı birlik mesajı verdi.

Kategori
gokyuzu

Meksika’da deprem sırasında gökyüzü aydınlandı

Pasifik Okyanusu’nda gerçekleşen ve başta Meksika olmak üzere 6 ülkeyi birden etkileyen 8 Eylül 2017 Meksika Depremi sırasında gökyüzünde enteresan ışıklar belirdi.

Kategori
erzincan-deprem

Erzincan’da deprem güvenlik kamerasında

Erzincan’da dün gece saatlerinde meydana gelen deprem anı güvenlik kameralarına yansıdı. Erzincan’ın Çağlayan Beldesi Mertekli Mahallesi’nde dün gece saat 00.21’ de meydana gelen 4,5 büyüklüğündeki deprem anı Erzincan’ın Üzümlü Belediyesine ait güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı. Kaydedilen görüntülerde belediye önünde bulunan çam ağaçlarının üzerindeki kar kütlelerinin yere serpilmesi ve kameranın sarsılması yer alıyor. Öte yandan belediye binasında nöbet tutan güvenlik görevlilerinin sarsıntının etkisiyle koşarak kendilerini dışarıya attıkları görülüyor.

Kategori
o78o78o

Kaliforniya depremini önceden bildi, Türkiye için uyardı!

ABD’nin Kaliforniya eyaleti yakınında 6, 8 büyüklüğünde meydana gelen depremi bir hafta önceden Amerikalı sismologlara haber verdiğini açıklayan deprem tahmincisi Kadir Sütçü, “Minimum 6,5 büyüklüğünde deprem olacak diye sismologlara haber verdim” dedi. Türkiye’nin 2016 yılında büyük bir kuraklıktan geçtiğine dikkat çeken Sütçü; “Kuraklığın 2017’de bir faturası çıkarsa Türkiye’de 6,0 altında olmaz” dedi.

Kategori
van-deprem

Van’da art arda depremler!

Van’ın Özalp ilçesinde önce 4.1, daha sonra 4.6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgilere göre, bugün saat 15.14 sıralarında merkez üstü Özalp ilçesinde 4.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kısa süreli paniğe neden olan depremde can ve mal kaybı yaşanmadığı belirtildi. Saat 13.03 sıralarında ise yine Özalp ilçesinin Hazine bölgesinde 4.1 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti.

Kategori
tsnmai

Japonya’da korkutan deprem ve tsunami

Japonya’nın Fukuşima kentinde 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı. Depremden yaklaşık 1 saat sonra ilk tsunami dalgaları kıyıya vurdu. Dalga boylarının 1.4 metre olduğu bildirildi. Daha sonra verilen tsunami alarmı kaldırıldı. Deprem bölgede tsunami dalgalarına neden oldu. Depremin meydana geldiği bölgenin Mart 2011’de tsunami felaketinin yaşandığı ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği yer olması yeniden endişelere neden oldu. Japonya Meteoroloji Ajansı depremin ülkenin kuzeydoğusunda 7.3 büyüklüğünde meydana geldiğini duyurdu. Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi ise depremin büyüklüğünün 6.9 olduğunu açıkladı. Depremden yaklaşık 1 saat sonra ilk tsunami dalgaları kıyıya vurdu. Dalga boylarının 1.4 metre olduğu bildirildi. Daha sonra verilen tsunami alarmı kaldırıldı.

Kategori
deprem

Japonya’da 7.3 büyüklüğünde deprem oldu

Japonya’da Fukuşima açıklarında 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem sonrası tsunami uyarısı yapıldı. ABD Jeolojik Jeolojik Araştırma Merkezi’nden (USGS) yapılan açıklamada, Fukuşima vilayetindeki Iwaki’nin 67 kilometre kuzeydoğusunda meydana gelen depremin, 10 kilometre derinlikte gerçekleştiği kaydedildi.

Kategori
inek-reprem

Deprem sonrası inekler böyle mahsur kaldı

7,8’lik deprem sonrası Yeni Zelanda’da bir tepenin üzerinde mahsur kalan üç inek kameralar tarafından görüntülendi. Depremin ardından helikopterle bölgeden çekim yapan Newshub haber ajansının kamerasına takılan görüntüde, sarsıntının ardından kayan toprakta sağlam bir alan bulmayı başarabilen üç hayvan göze çarpıyor. İneklerin sahibinin kim olduğu veya akıbetleri henüz bilinmiyor.

Kategori
yeni-zenlanda-deprem

Yeni Zelanda’daki deprem anı kamerada

Yeni Zelanda’da meydana gelen ve büyüklüğü 7.8 olarak ölçülen depremin ülkenin Güney Ada bölgesinde ağır hasara yol açtığı ve en az iki kişinin öldüğü bildirildi. Yollar ve binalarda hasar yaratan depremden sonra yüzlerce artçı şok yaşandı.

Kategori
enkaz

35 saat sonra enkazdan sağ olarak çıkarıldı

İtalya’nın Perugia kenti yakınlarında pazar sabahı meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki depremden 35 saat sonra bir köpek, enkaz altından sağ olarak kurtarıldı. Can kaybı yaşanmayan depremin merkez üssü Norcia’da yapılan enkaz tespit çalışmalarında itfaiye ekibi, inlemeleri duyulan köpeğin yerini tespit etti. Enkaz altında un ufak olmuş duvar parçalarının içine gömülmüş halde bulunan köpek 1 saat süren bir operasyonla kurtarıldı. İtalya Ulusal Hayvanları Koruma Kurumu (ENPA) tarafından bakım altına alınan ve ’Ulisse’ adı verilen köpeğin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Kategori
deprem

Depremin vurduğu kasabada halk evlerini terk ediyor

Sabah saatlerinde İtalya’nın orta bölgelerinde 6,5 şiddetinde gerçekleşen deprem ülkenin geniş bir kesiminde hissedilirken, depremden en çok merkez üssü olan Perugia kentinin 78 kilometre doğusundaki bölge etkilendi. Norcia ve Preci kasabalarının ortasında bulunan ve yerin 10 kilometre derinliğinde gerçekleşen depremi gün boyunca pek çok artçı deprem takip etti. 4 şiddetinin üzerinde pek çok deprem yaşanırken, akşam saatlerinde de sallantılar devam etti. 26 Ekim günü aynı bölgede gerçekleşen depremler nedeniyle bölge halkının teyakkuzda olması ve büyük ölçüde evlerini boşaltmaları sayesinde yüksek şiddetli deprem ve yıkımlara rağmen can kaybı olmadı. İtalyan Sivil Savunma Kurumu’nun verdiği bilgilere göre yaklaşık 30 kişi yaralandı.

Kategori
italya

İtalya’da 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi

İtalya’da sabah saatlerinde 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Can kaybına yönelik bir bilgi henüz alınamazken, deprem nedeniyle pek çok binada yıkım meydana geldiği bildiriliyor. Reuters’ın haberine göre ülkenin orta bölgesinde yerel saatle sabah 7.40’ta yaşanan şiddetli sarsıntı başkent Roma’dan hissedildi. Amerikan Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) depremin büyüklüğünü ilk olarak 7.1 olarak verirken, Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) 6.6 olarak duyurdu. USGS daha sonra bu bilgiyi güncelledi.

Kategori
f32f45555

Gökçek: Gölcük depremine ABD ve İsrail neden oldu!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek katıldığı canlı yayında Gölcük depremiyle ilgili olarak; ”İsrail ile ABD bu fay hattında bu denemeyi yapmak istiyorlar. O kadar birbirine benziyor ki, San Antonio’daki fay hattını tetikleyip deney yapmak istiyorlar. Gölcük’teki de aynı olunca hafif hafif deneyecekler, güya gazı alacaklar. Ama teknik olarak beceremedikleri için o tetikleme büyük depremi meydana getiriyor. İstanbul’da da deprem olursa delili bu toptur. Böyle bir top çıktığı anda kendiliğinden olduğunu iddia edemezsiniz. Türkiye, darbe girişimini atlattı. Türkiye artık darbe ile yok edilemez. Yeni metodları var. 14 Ağustos’ta deprem olsaydı, FETÖ ben demedim mi diyecekti. Aynı avaneleri okuyor, patlatırsa FETÖ’nün dediği oldu diyecekler. Bu uluslararası güçlerin oyunu. Marmara’da yabancı sismik araştırma gemisi, ABD’lilerin, İsraillilerin gemileri dolaşmasın” dedi.

Kategori
deprem

İtalya’da peş peşe üç deprem

İtalya’nın orta bölgeleri dün gece beşik gibi sallandı. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, Roma’daki Kolezyum ve Panteon gibi dünya miraslarını sallayan bir dizi depremin 5,4, 6,1 ve 4,9 büyüklüklerinde olduğunu duyurdu. Bazı kasabalardan ciddi yıkım haberleri geldi. Neyse ki depremlerde can kaybı yaşanmadı.

Kategori
deprem

Van’da 4,2’lik deprem

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgiye göre saat 22.22’de, merkez üssü İpekyol ilçesine bağlı Çalımlı köyü olarak saptanan 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 5 kilometre derinliğindeki deprem kısa süreli paniğe neden oldu. İlk belirmelere göre depremde can kaybı ve hasar meydana gelmedi.

Kategori
karadeniz-depremm

Karadeniz’de deprem: Tekirdağ ve Kocaeli’de de hissedildi

İstanbul ve çevresinde hissedilen bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi’ne göre Karadeniz’deki depremin büyüklüğü 4.9, AFAD’a göre ise 4.8 olarak ölçüldü. ABD Jeolojik Araştırmalar Dairesi USGS ise depremin büyüklüğünü 5.3,  merkez üssünü ise Ereğli’nin 120 km kuzeybatısı olarak açıkladı.

Kategori
deprem-kacma-anı

Depremi hisseden vatandaşlar cafeden böyle kaçtı

Manisa’nın Akhisar ilçesinde saat 11:26’da meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki deprem İzmir ve diğer çevre illerde de hissedildi. AFAD, Merkezüssü Manisa’ nın Akhisar ilçesinde saat 12.29 da 4.5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiğini bildirdi. Deprem sırasında vatandaşların cafeden kaçma anı güvenlik kamerasına böyle yansıdı.

Kategori
deprem

7,1 şiddetinde korkutan deprem!

Yeni Zelanda’nın açıklarında, Gisborne kentinin kuzey doğusunda 7,1 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi. ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu’nun, merkezini Gisborne kentinin 167 kilometre kuzey doğu bölgesi olarak açıkladığı depremin yerin 30,7 kilometre derinliğinde oluştuğu belirtildi. Depremin, yerel saatle 04.37’de meydana geldiği belirtilirken, can ve mal kaybı olup olmadığına ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Kategori
van-deprem

Van 4.1’lik depremle sallandı

Van sabah saatlerinde deprem paniği yaşadı. Saat 07.35′ te merkezüssü Vangölü  olan 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntı nedeniyle can ya da mal kaybı olmazken bölgedeki vatandaşlar büyük panik yaşadı.

Kategori
Başlıksız-1

17 Yıllık Acı:17 Ağustos

1999 yılının 17 Ağustos gecesi yürekleri yakan bir olay meydana gelmişti. Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde meydana gelen 7.4 şiddetindeki deprem, 18 bine yakın vatandaşımızın canını aldı. Türkiye’nin yaşamış olduğu en acı facialardan biri olan 17 Ağustos depreminin üstünden tam olarak 17 yıl geçti ama acısı hala ilk günkü gibi taze. Ülkenin en büyük felaketlerinden biri olan bu faciayı unutmadık.

Kategori
Cover Fotosu

Komplo Teorisyenlerinin Vazgeçilmezi: HAARP

İçinde 17 Ağustos ve 2011 yılında Van’da meydana gelen depremleri de bulunduran bu komplo teorisi, aslında ABD’nin bir projesi. HAARP, uzun yıllardan beri birçok komplo teorisyenini yakından ilgilendiren bir konu oldu. HAARP gerçekten dünyaya karşı bir tehdit mi? Yoksa kendi halinde bir proje mi?