Boston Dynamics – Sözcü TV

Boston Dynamics

Kategori
sahneyi

Son teknoloji robot sahneyi düşerek terk etti

Boston Dynamics’in iç mekanlarda insanlara yardımcı olması için ürettiği ve vücudundaki sensörlerle engellerden kaçabilen ve yolunu bulabilen robot olan “Atlas”, tanıtım gününde sahneyi düşerek terk etti.

Kategori
11

Karşınızda robot hayvan SpotMini

Boston Dynamics insana benzetim amaçlı dinamik robot ve yazılımların tasarım ve inşasında uzmanlaşmış bir mühendislik şirketidir. İlk defa hayvanlar gibi koşabilen ve manevralar yapabilen robotu geliştiren Amerikan Ulusal Mühendislik Akademisi üyesi Marc Raibert ve çalışma arkadaşlarının Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki çalışmalarının bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Marc Raibert ve çalışma arkadaşları 1992 yılında şirketin kuruluşunu gerçekleştirmişlerdir. Şirketin faaliyet alanı söz konusu bu geliştirmeye uygun olarak robotikte yenilik getiren uygulamalar ve sistemler geliştirme çizgisinde devam etmektedir. Şirket, dünyanın en gelişmiş engebeli arazi robotu olarak tanıttıkları BigDog’un üreticisidir. Bugüne kadar ürettiği bir çok robotu ile insanlar arasında empati oluşmuştu fakat bu son robot olan SpotMini bazılarına göre uzaylıları andırıyor ve oldukça ürkütücü. Evcil hayvan teması ile üretilen bu robot sadece 30kg ağırlığa sahip ve kaza benzer bir kafası var. Bu kafası sayesinde nesneleri tutabiliyor ve taşıyabiliyor.

Kategori
Boston

Robot köpekler Noel Baba’nın hizmetinde

Google tarafından satın alınan robot şirketi Boston Dynamics, BigDog projesi kapsamında geliştirdiği robot köpekleri ile adından epey söz ettirmişti. Şirket daha önce birçok farklı yeteneğini gözler önüne serdiği robot köpekleri bu kez bir yeni yıl videosuna konuk oluyorlar. Noel Baba’nın kızağını çeken ren geyiklerinin yerine geçen robot köpekler teknolojinin geldiği noktayı gözler önüne seriyor.

Kategori
köpek

Google, Amerikan ordusu için robot köpek üretti!

Google bünyesindeki Boston Dynamics firması ABD ordusu için operasyonlarda kullanılmaz üzere Spot (benek) ismini verdikleri bir robot köpek üretti.