bilim – Sözcü TV

bilim

Kategori
emdrive880

Çin fizik kurallarına aykırı motor üretti

Çin’in devlet televizyonu olan CCTV üzerinden yapılan açıklamada Çinli bilim insanlarının NASA tarafından yapılması imkansız olarak belirtilen EmDrive motorunu ürettiği açıklandı. Çalıştırılması için herhangi bir yakıta ihtiyaç duymayan EmDrive motorları bunun yerine güneş enerjisiyle çalışan mikrodalgaları kullanıyor. Newton’un fizik yasalarına aykırı olarak görülen ve üretiminin yapılması imkansız olarak düşünülen EmDrive motorları hakkında Çin adına açıklamayı Araştırmacı Dr. Chen Yue yaptı. Yue, EmDrive motorlarının bilim dünyasını heyecanlandırması gerektiğini belirterek; ‘yaklaşık 6 ay sürecek Mars yolculuğu bu motorla yalnızca 10 haftaya inebilir’ açıklamasını yaptı.

Kategori
siviyazici

Bu reklam çığır açan bir teknikle çekildi!

Gatorade” firmasının “sıvı yazıcı” ile çektiği bu reklam, hiçbir özel efekt barındırmıyor. Vaktinizi bilgisayar ile oluşturulmuş özel efekt aramaya değil; bu tekniğin ileride film sektörüne kayabileceğini düşünerek geçirmenizi öneriyoruz.

Kategori
basliksiz-2

Fas’ta bulunan fosiller sayesinde modern insanın tarihi tekrardan yazılacak

Modern insana ait en eski fosiller Fas kırsalında bulundu. Fas’ta bulunan fosiller, erken dönem Homo sapiens’lerin yüzlerinin modern insana oldukça fazla benzediğini ancak beyinlerinin daha farklı olduğunu ortaya koyuyor.

Kategori
seks

Dünyanın ilk yapay zekalı seks robotu üretildi

Birçok kişi üretim aşamasında olan bu ürünlerin cinsel ilişkilere zarar vereceğini düşünse de; özellikle yalnız bireylere yönelik sağlanan pazarlamanın kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığı açısından faydalı olabileceği belirtiliyor

Kategori
cover

Bilimin gücü

Tuğlaların nasıl dizildiğini hepimiz inşaatlarda görmüşüzdür. Teker teker elle dizilir ve birbirine yapıştırılır. Bu böyle devam eder. Ama bu işçiler işin hızlıca nasıl yapılacağını çözmüşler gibi görünüyor!

Kategori
cover-fotosu

Duyduğunuzda çok şaşıracağınız yanlış bilinen 9 gerçek

Thomas Edison aslında ampulün uzun süre yanabilen modelini yapmıştı. Van Gogh kulağını gerçekten kesti mi? Salieri, Mozart’ı kıskanıyor muydu?.Sözcü, tarihte olmuş ama yanlış bilinen 9 olayı sizin için derledi.

Kategori
bonobo

Bonobo maymunları ateşi buldu!

Geçen yıllarda hayvanların taş çağına girdiği konuşuluyordu. Aralarında en çok ilgi çeken ise Bonobo maymunu olan 35 yaşındaki Kanzi.

Kanzi kendi ateşini yakıp, işi bittiğinde söndürebiliyor ve 3000 kadar İngilizce kelimeyi anlayabiliyor. Ayrıca derdini anlatmak için de sembolleri kullanıyor. Sizce dünyanın en ayrıcalıklı canlısı hala insan mı?

Kategori
bilim

2016 yılında bilimde yaşanan gelişmeler

2016 yılında bilimde öne çıkan gelişmeleri ‘bilimsel insan’ kısa bir video ile anlatmış. İşte Einstein’ın öngördüğü yerçekimsel dalgaların keşfinden, ‘Juno’ uzay aracının 5 yıllık yolculuğunu tamamlayarak Jüpiter’e ulaşmasına kadar 2016’da yaşanan bilim olayları.

Kategori
BAKAN

Fetö’den sonra PKK kartını sürdüler

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, işadamlarıyla bir araya geldiği toplantıda 15 Temmuz askeri darbe girişiminin var olan birlik ve beraberliği arttırdığını söyledi. PKK saldırılarını hatırlatan Özlü, “Öyle anlaşılıyor ki, 15 Temmuz’da FETÖ ile ülkemize saldıranlar, sonrasında da masaya PKK kartını sürdüler. Herkesin şunu bilmesi gerekiyor. Türkiye, bu tür terör hadiseleriyle, hizaya çekilecek bir ülke değildir. Bu toplum, özellikle 15 Temmuz’dan itibaren, var olan birlik ve beraberliğini daha da artırmıştır. Her türlü kötülük, her türlü terör ve şiddet, bu birlik ve beraberliğin karşısında yenilmeye ve ezilmeye mahkumdur. Toplumsal kaos ortamı oluşturmaya çalışan, Türkiye’yi zayıf düşürmeyi ve yolundan döndürmeyi hedefleyen terör örgütlerine asla izin vermeyeceğiz. Türkiye’yi büyütmeye ve güçlendirmeye hep birlikte devam edeceğiz” dedi.

Kategori
Kovanı açmadan bal toplama teknolojisi

Kovanı açmadan bal toplama teknolojisi

Arı yetiştiriciliği dünyasının uzun süre beklediği bir buluş. Avustralyalı baba ve oğul dahice bir yöntemle kovanı açmadan bal toplamak için bir sistem geliştirmişler.

Kategori
Çin, insansı robot ‘Jia Jia’yı tanıttı

Çin, insansı robot ‘Jia Jia’yı tanıttı

Robot, Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde geliştirildi. İnsan boyunda olan ‘RobotTanrıça’ lakaplı  ‘Jia Jia’ adlı robotu ekibin tasarımcı lideri Chen Xiaoping tanıttı.3 yılda geliştirilen Jia Jia, konuşabiliyor, mikro yüz ifadelerini yansıtabiliyor, dudaklarını hareket ettirebiliyor.

Kategori
ELEMENT

Periyodik tablodaki tüm elementler müziğe dönüşürse ne olur?

Makine mühendisi Asegun Henry, periyodik tablodaki her bir element için benzersiz bir müzikal işaret atadı. Çalışmanın, elementlerin yapısındaki molekül değişikliklerini analiz etmede bilim insanlarına yeni bir yol açacağı ve bilim meraklılarına farklı molekül birleşmeleriyle kimyasal bağları ‘duyma’ fırsatı yaratacağı düşünülüyor.

Kategori
fırıldak

İşte bilimin en eğlenceli hali!

Çocukluğumuzun en ilginç oyuncaklarından fırıldak bu kez bilimin hizmetinde. Bir Youtube kullanıcısının hazırladığı videoda fırıldak manyetik alan ve jiroskopik etki sayesinde havada aslılı kalıyor. Metal fırıldak ahşap yüzeyin içindeki mıknatısın etkisiyle yer çekimini yeniyor. Videoda fırıldağa eşlik eden duman ve sabun köpüğünden oluşturulan yapay atmosfer adeta görsel bir şölen yaratıyor.

Kategori
einsteni

İşte Einstein’ın bahsettiği çarpışma anı!

Bilim dünyası uzun zamandır beklenen bir keşfin heyecanı içinde. Alman fizikçi Albert Einstein’ın 100 yıl önce Genel Görelilik (Rölativite) Kuramı’nda bahsettiği, ancak ispat edemediği “Kütle çekim dalgaları”, ilk kez ispatlandı. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ne bağlı Lazer Interferometer Kütle Çekim Dalgası Gözlemevi (LIGO) Laboratuvarı ve İtalya’nın Pisa şehrindeki Avrupa Gözlemevi (VIRGO) tarafından gerçekleştirilen çalışma, bilim dünyasının en büyük keşifleri arasında yer aldı. Yayınlanan animasyonda Dünya’dan 1.3 milyar ışık yılı uzaklıkta iki kara deliğin çarpışıp birleşme anı görünüyor.

Kategori
fikri-ışık

“Saab 9-3’ün fikri mülkiyet haklarını aldık”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobille ilgili, “Saab 9-3’ün isim hakkını değil, fikri mülkiyet haklarını satın aldık” dedi. Işık, TRT Haber’de katıldığı programda, yerli otomobil çalışmalarına ilişkin soruları yanıtladı. Yerli otomobil için iki yolun bulunduğuna işaret eden Işık, bunlardan birinin her şeyin Türkiye tarafından yapılıp, ortaya bir prototip çıkarmak olduğunu söyledi. Böyle bir çalışmanın 3-5 yıl zaman alacağını ve 1 milyar dolarlık da maliyet gerektirdiğine dikkati çeken Işık, şunları kaydetti: “Bu, aslında Amerika’yı yeniden keşfetmek anlamına da gelir. İkinci yol nedir? Bu noktada çalışmış, bilinen, kendini ispat etmiş bazı firmalarla işbirliği yapmak ama her şeyden önce fikri mülkiyet hakları sizde olan bir platforma sahip olmak. Biz bu iki alternatif arasında karar vermek durumundaydık ve dedik ki, ‘5 yıllık zamanı ve 1 milyar doları boşa harcamayalım ve zaten varolan bir platformun fikri mülkiyet haklarını satın alarak, bunun üzerinden teknolojiyi geliştirmeye devam edersek, en az 3 yıl ve 1 milyar dolarlık avantajla başlamış oluruz ve o 1 milyar dolarla projeyi bitirebiliriz.’ Bu noktada ciddi bir araştırma yaptık ve Saab 9-3’ün platformunun bizim açımızdan çok uygun olduğunu tespit ettik” dedi.

Kategori
böcek

Rus bilim insanları robot hamam böceği üretti

Rusya Kant Baltık Federal Üniversitesi bilim insanları, gerçek hamam böceğini model alarak robot hamam böceği yaptı. Yaklaşık 7 ayda geliştirilen robot hamam böceği, gerçek bir hamam böceğiyle aynı boyutta ve aslıyla birçok benzerlik gösteriyor. Robot böceğin gelecekte göçük altında kalan insanları aramada ve istihbarat alanında kullanılması öngörülüyor.

Kategori
r123r

NASA, Kızıl Gezegen Mars ile ilgili büyük bilimsel keşfini açıklıyor

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, tüm dünyanın merakla beklediği Mars ile ilgili ‘büyük bilimsel keşfini’ kamuoyuyla paylaşıyor.

Kategori
dffdf

Parrot’un engel tanımayan yeni Drone’ları

Dünyaca ünlü drone üreticisi Parrot, havada, karada ve suda gidebilen yeni drone’larını gün ışığına çıkardı. Yeni Jumping drone‘lar ve şirketin yeni drone’u Airborne‘la birlikte tanıtılan Hydrofoil Parrot’un tanıttığı yeni drone’lar içerisinde tüm dikkati üstüne çekiyor. Parrot’un yeni ilgi çekici oyuncağı Hydrofoil, Parrot’un ilk suda gidebilen ürünü olarak göze çarpıyor.Hem suda yüzebilme hem de hava da uçabilme yeteneğine sahip olan Hydrofoil, gücünü bünyesinde barındırdığı mini drone “Airborne” sayesinde alıyor. Yalnız belirtmekte yarar var. Hydrofoil Drone’un havada uçabilmesi için drone’u cihazdan ayırmak gerekiyor. Yani Hydrofoil tek başına uçuş gerçekleştiremiyor.

Kategori
aaww

Hıdırellez büyük bir coşkuyla kutlandı

Anadolu kültüründe önemli yeri olan Hıdırellez kutlandı.

Kategori

”Romanlar’ın ağası Kılıçdaroğlu”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tepecik’te Hıdırellez kutlamalarına katıldı. Kılıçdaroğlu, Tepecik Roman Mahallesi’nde Romanların Ağası Kılıçdaroğlu” pankartı ile karşılandı. Yol boyunca başından aşağı gül yaprakları döküldü. Davul ve zurna eşliğinde yürüyen Kılıçdaroğlu, konservatuar öğrencisi Roman gençlerin kurduğu Tepecik Flarmoni Orkestrası’nın konserini dinledi. Kılıçdaroğlu, 1. bölge 5. sıradan kontenjan adayı gösterdiği Roman kökenli Özcan Purçu’nun kendisi için yazdığı orkestranın çaldığı şarkıyı dinledi.