atatürk – Sözcü TV

atatürk

Kategori
jandarma

İşte Mustafa Kemal’in askeri!

Bir jandarma askerinin kontrol amaçlı durdurduğu yolcu otobüsünün arkasında bulunan Atatürk’ün tozlanan siluetini silme görüntüleri sosyal medyada gündem oldu.

Kategori
ataturk880

Bilinmeyen Enler Bölüm 1: Atatürk’ün pek bilinmeyen 4 anısı

Sozcu.com.tr’nin yeni programı Bilinmeyen Enler; ilk bölümünde Mustafa Kemal Atatürk’ün pek bilinmeyen anılarına odaklanıyor.

Kategori
seminm-ozturk

İlk kadın akrobasi pilotumuz Türk kızlarına bakın ne dedi?

Türkiye’nin ilk kadın akrobasi pilotu olan Semin Öztürk, 10 Kasım için hazırlanan ‘Atatürk’ü gördün mü?’ temalı reklam filmi ile tüm Türkiye’nin dikkatini çekti. Öztürk, kendisini örnek alan Türk kızlarına hitaben, “Asla vazgeçmeyin. Aşkla, azimle yola devam edin” dedi.

Haberi okumak için tıklayınız!

Kategori
ataturk

10 Kasım Belgeseli: ‘Atatürk vatandır bölünmez!’

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. yıl dönümünde Türk milletine akıl, bilim ve çağdaşlığı miras olarak bıraktı. Hayatının son günlerinde dahi son enerjisini ülkesi için veren Atatürk 57 yıllık yaşamına sayısız zafer sığdırdı.

Kategori
ataturk

Türk milletinin yeniden doğuşu: 29 Ekim 1923

29 Ekim 1923… Asla unutulmayacak bu tarih, yalnızca Cumhuriyet’in ilanını değil, aynı zamanda Türk milletinin yeniden doğuşunu simgeliyordu. Anafartalar Komutanı Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının başlattığı kurtuluş mücadelesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini attı. Bu şanlı mücadele, dünyanın dört bir yanında takdir kazandı. Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyet, Türk milletine, sosyolojik, tarihsel ve siyasal anlamda birçok değer
kattı. Cumhuriyet’in ilanı sonrasında yapılan birçok yenilik, adeta devrim niteliğindeydi. Bu öyle bir dönüşümdü ki, yalnızca 15 yıl içinde Türkiye bambaşka bir ülkeye dönüştü.

Kategori
eeeee

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun

23 Nisan 1920’de toplanan ilk TBMM iç ve dış sömürücülere, işbirlikçilere karşı amansız savaşmış; “Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur.” İlkesini benimsemiştir.
23 Nisan 1920’de bağımsızlığımızın, demokrasimizin, Cumhuriyetimizin temeli atıldığı için ‘Egemenlik Bayramı’dır. İlk defa ‘Çocuk Bayramı’ olarak da 23 Nisan 1927’de kutlanmıştır.

Çocuk Bayramı savaşta yetim ve öksüz kalan çocukları neşelendirmek amacı taşımaktaydı… Bu bayram sadece Türk çocuklarına değil, tüm dünya çocuklarına armağandır.

Mustafa Kemal Atatürk’e  Türk çocukları olarak bütün dünya adına bir kez daha minnettarız…

Kategori
bebe

Dünyanın en sevimli Atatürkçüsü…

Minik bebek 10 Kasım’da Atütürk için yazılmış şiiri bakın ne kadar güzel okuyor… Minik Atatürkçü bebek herkesin gözlerini dolduruyor…

Kategori
ata

Atatürk’ün bugünler için söylediği anlamlı sözler…

Atatürk’ün bugünleri görmüşçesine yaptığı tarihi uyarılar:

“Kayıtsız şartsız tabiriyle belirtilen egemenliği millete vermek demek, bu egemenliğin bir zerresini sıfatı, ismi ne olursa olsun hiçbir makama vermemek, verdirmemek demektir.”

“Millet, egemenliğini değil, egemenliğin bir zerresini dahi başkasına terk edip bırakmanın neden olabileceği felaketin, yok olmanın, zararın elemini her an kalp ve vicdanında hissetmektedir.”

Unvanı ister halife olsun, ister başka bir şey olsun, hiç kimse bu milletin yazgısına ortak çıkamaz. Millet hiç mi hiç buna göz yummaz. Bunu önerecek hiçbir milletvekili bulunamaz.”

TBMM, yalnız ve yalnız milletindir. Milletin seçtiği milletvekillerinden oluşur. Bu Meclis yalnız ve yalnız milletin emrine boyun eğmek zorundadır. ismi ve makamı ne olursa olsun millet bu hakkını bir şahsa ve makama teslim edemez.

Egemenliğini herhangi birisine bırakan insan, kendi iradesinin kullanılacağından ve uygulanacağından emin olamaz.

“Şimdiye kadar milletimizin başına gelen bütün felaketler, kendi kader ve alın yazısını başka birisinin eline terk etmesinden kaynaklanmıştır.”

“Kaderini, kendini zincire vuran şahıslara terk eden milletler, o şahısların keyif ve emellerine oyuncak olmaya karar vermiş, razı olmuş sayılırlar. Bu türlü milletler, talihlerini ellerine bıraktığı insanlar başarılı oldukça, o insanların daha kuvvetli baskısı altında kalırlar.

16 Nisan’da sandığa giderken siz siz olun Atatürk’ün bu tarihi uyarılarını unutmayın.

Kategori
ataturk

Dış politikada nezaket: Atatürk’ün 1934’te İran Şahı Pehlevi ile Sohbeti

1934 yılında İran Şahı Pehlevi, Türkiye’yi ziyaret ediyor. İzmir’de kaydedilen bu görüntüler, özlediğimiz zerafeti ve nezaketi bize gösteriyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı kelimeler ve vücut dili ‘doğru politik’ iletişimi anlatıyor. İki doğu lideri konuşurken Atatürk’ün gösterdiği sonsuz saygı, bize unuttuğumuz değerleri hatırlatıyor…

Konuşmadan sonra Atatürk’ün, misafiri için sahneye koyulmasını istediği operayı izlemek üzere harekete geçiyorlar… Atatürk, İran Şahı Pehlevi’ye ‘Buyrun’ diyerek yol gösteriyor. Fakat İran Şahı, Atatürk’e yol gösterir ve şöyle der: “Hayır, ben erim, sense büyük komutansın.”

İkili arasındaki diyaloglar, vücut dili ve saygın sohbet 1930’lardaki Türkiye ve İran hakkında bizlere ipucu sunuyor. Ve ister istemez günümüzle karşılaştırmamıza yol açıyor…

Kategori
tuncay-ozkan

Tuncay Özkan’dan, Erdoğan’ın Atatürk eleştirisine tokat gibi yanıt!

Muhalefetin yeni anayasa taslağı için yaptığı ‘tek adamlık’ eleştirisine İsmet İnönü dönemiyle yanıt veren Erdoğan “Daha gerilere giderseniz tek adamlığı da görürsünüz” diye de isim vermeden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e göndermede bulunmuştu. Erdoğan’ın dün yaptığı bu açıklamaya Tuncay Özkan TBMM kürsüsünden cevap verdi. ‘Atatürk devlet işlerine karışmazdı’ diyen Özkan, ‘İsmet İnönü’ye ve Atatürk arasındaki ilişki devlet adamlığı ilişkisidir. ‘ dedi. İşte Özkan’ın sosyal medyayı sallayan o videosu…

Kategori
kilicdar

“Atatürk’e verilmeyen yetkiyi kandırılana mı vereceğiz”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.  Kılıçdaroğlu, “Anayasa değişikliği ile kendilerini güvence altına almak istiyorlar. Bunu hiç unutmayacağız. Ne yapılmak isteniyor? Yüzde 51 ile seçilen Cumhurbaşkanı’na milletin yüzde yüzünü temsil eden Meclis’i feshetme yetkisi veriyor. Mustafa Kemal Atatürk’e bile verilmeyen yetkileri biz FETÖ’nün PKK’nın kandırdığı kişiye vereceğiz. Bu milli iradeye ihanettir.” diye konuştu.

Atatürk’e sevgisini böyle dile getirdi

Sözcü Serbet Kürsü’ye gönderilen videolardan birinde okurumuz Mustafa Kemal Atatürk’e olan sevgisini ve düşüncelerini paylaştı. Okurumuz videoda ‘Hayatına giren her şeyi ve herkesi Allah’ın sana gönderdiğini unutma. Haritan Allah’ın nurunda, Allah’ın nuru ise kalbindedir. Bütün zenginligin odur. Yaşadığın hayatı, aldığın nefesi, kendi yoluna çevirmen işaretleri kendi kalp dilinden yorumlamandan geçer. Akıl ve kalp dengeni kur. İlk nefesini hatırla yolu bul. Mustafa Kemal’i bul. Mustafa Kemal Atatürk’ü, Cumhuriyetimizin kurucularını şehitlerimizi, gazilerimizi, vatanımızı, ülkemizi  hatırla. Yolu bul. Ve eminim ki benim gibi düşünen pek çok kardeşim var’dedi.

Kategori
at2tat

‘Kimseyi tanımadım ben…’

2014 yılında Bahçeşehir’deki İstanbul Akademi Koleji öğrencileri 23 Nisan Ulusan Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı görkemli bir etkinlikte kutlamıştı. Velilerin de katıldığı etkinlikte öğrencilerin Duman’ın ‘Kimseyi tanımadım ben senden daha güzel’ şarkısını Atatürk’ün duvara yansıtılan fotoğrafına bakarak söylemeleri duygusal anların yaşanmasına neden olmuştu. İşte o görüntüler…

Kategori
ataturk

Dünyada Atatürk’e verilen değer

Sosyal medyada yayınlanan ‘Dünya’da Atatürk’e verilen değer’ isimli bir video izleneme rekorları kırdı. Japonya’dan, Küba’ya dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan Atatürk heykelleri görüntülerinin yer aldığı video, onun ne kadar büyük bir lider olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. İşte o video…

Kategori
e31e13e

Vatanım Sensin’de Mustafa Kemal vurgusu duygulandırdı

Kanal D’nin sevilen dizisi Vatanım Sensin’de bu hafta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının adının geçtiği sahneler izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Milli Mücadele çalışmalarını sürdüren Mustafa Kemal, Hüseyin Rauf Orbay, Refet Bele ve Ali Fuat Cebesoy birlikte Amasya Genelgesi’ni hazırladılar. Halka dağıtılan bu genelge ile birlikte Anadolu’da artık bir direnişin başlanacağını işaret eden bu anlar izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

Kategori
cover

Tarihte Bugün: Afet İnan

Tarihte bugün ne olmuştu? Takvim yaprakları 29 Kasım’ı gösterirken, kimler yaşama gözlerini açtı, kimler fani dünyaya veda etti? Hangi olaylar oldu? İşte 29 Kasım denince akla gelenler…

Kategori
cover

Tarihte Bugün: Şapka Kanunu

Tarihte bugün ne olmuştu? Takvim yaprakları 28 Kasım’ı gösterirken, kimler yaşama gözlerini açtı, kimler fani dünyaya veda etti? Hangi olaylar oldu? İşte 28 Kasım denince akla gelenler…

Kategori
cover

Dünyadan bir Castro geçti: “Asıl devrimci Atatürk’tür…”

Küba’nın efsane lideri Fidel Castro’nun dün gece saat 22:29’da hayatını kaybettiği kardeşi ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro tarafından açıklandı. Tam adı Fidel Alejandro Castro Ruz olan lider, 1959 yılında, Che Guevara ve arkadaşlarıyla Fulgencio Batista’nın kurmuş olduğu diktatörlük rejimini yıkarak Küba’nın başbakanı oldu. Fidel Castro’nun hayatını Sözcü.com.tr sizin için derledi…

Kategori
gelin-aday-yagmur

Gelin adayından Atatürk’e hakaret

Star TV’de yayınlanan, Zuhal Topal’ın sunduğu İzdivaç programına katılan “Yağmur” adlı gelin adayının, Atatürk’e hakaret eden videosu ortaya çıktı. Zuhal Topal’ın sunduğu “İzdivaç” programının takipçileri, programa katılan Yağmur isimli gelin adayının, Atatürk’e hakaret ettiğini gösteren videoyu ve çekilen bir fotoğrafı sosyal medyadan paylaştı. Periscope uygulamasından çekildiği görülen görüntülerde, Yağmur Avcı, Atatürk için “O zaman sizin Atanız da ölüsüyle işgal ettiği 780 bin metrekarelik Anıtkabir’i boşaltıp normal bir mezara dönsün. Var mısınız? Bu da size kapak olsun.” ifadelerini kullanıyor.

Kategori
f31f13f

Anadolu’da gerçekleşen mucizenin adı Atatürk’tür

50. sanat yılını kutlayan Livaneli, “Cumhuriyet bir özgürlük düşüncesi üzerine kuruldu” dedi ve ekledi: “Atatürk ve arkadaşları, yokluk içindeki Anadolu’dan dünyaya örnek olan modern bir ulus çıkardı. Mucizenin motor gücü Atatürk’tür, Atatürkçülüktür.”

Kategori
mm4m46m

”Atatürk 78 milyonun ortak hafızasıdır”

Duayen Gazeteci Uğur Dündar’ın hazırlayıp sunduğu Halk Arenası programının bu haftaki konukları arasında yer alan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili çok anlamlı bir konuşma yaptı. Muharrem İnce yaptığı konuşmada; ”Atatürk hepimiz için ortak en iyidir, ortak hafızamızdır. Ortak hafızamızın temeli Atatürk ise, özgürlüğümüzün temeli Atatürk ise, ‘Zaman neden büyüttü onu?’ diye baktığımızda, ben şöyle tanımlarım: Bir kere kendi kişilik özelliğinden kaynaklanıyor. Kendine güveniyor, kendini iyi yetiştirmiş. Davasına inanmış. Hiç kimsenin inanmadığı günlerde o inanıyor. Büyük taarruza başladığımızda Uşak’ı alalım diye hayaller kurulurken o İzmir’i almanın hayalini kurabiliyor. Ordunun gücünü biliyor, çağının gerçeklerini anlıyor ve ikna yeteneği çok yüksek” dedi.