akıllı – Sözcü TV

akıllı

Kategori
moon880

Uçan kamera evinizi koruyacak

Evleri akıllı mekanizmalara dönüştürmek için teknoloji devlerinden gelen projelere bir yenisi daha eklendi. Ortaya çıkarılan yeni ürün olan “The Moon” (Ay) mıknatıs tabanı ile kendi platformunun üzerinde havada durabilecek. Indiegogo girişimi ile desteklenen proje “Dünyanın havada durabilen ilk kamerası” olarak tarif ediliyor.

Kategori
cinsel880

Cinsel saldırılara karşı akıllı etiket

MIT’te görev alan araştırmacı Manisha Mogan, cinsel saldırıları gerçek zamanlı olarak tespit edebilmek ve saldırıları önleyebilmek amacıyla basit mekanizmalı bir ürün tasarladı. Akıllı etiket olarak bilinen ve giysilere yapıştırılan cihaz, telefona yüklenen bir uygulama ile çalışıyor. ABD’de ortalama olarak iki dakikada bir gerçekleşen tecavüz vakalarını gerçek zamanlı olarak önleyebilmek amacıyla tasarlanan ürün hakkında konuşan Mogan; ürünü oluştururken cinsel saldırılardan kurtulan kişilerin tavsiyelerini aldıklarını belirtti.

Kategori
cover

Bilimin gücü

Tuğlaların nasıl dizildiğini hepimiz inşaatlarda görmüşüzdür. Teker teker elle dizilir ve birbirine yapıştırılır. Bu böyle devam eder. Ama bu işçiler işin hızlıca nasıl yapılacağını çözmüşler gibi görünüyor!

Kategori
cover

Yapılabilecek en iyi şeyi yaptı

ABD’de sokakta özellikle LGBT’ye karşı nefret söylemi yaptığı sırada yanına gelen kadının ne yaptığını anlamadı. Ama konuşmalardan rahatsız olan kadın planını çok iyi yaptığı için adamı kimsenin duymadığından emin oldu…

Kategori
cover

İşte her İstanbullunun aradığı şey!

İstanbul’un beyazlara büründüğü bu günlerde herkesin ihtiyacı olan bir robot üretildi. Adı KOBI olan bu robot, kendisine hiçbir şey demenize gerek kalmadan işini yapıyor. İnternet bağlantısıyla hava durumu tahminlerini alıyor ve ilk kar düştüğü kendini yollara atıp birikmiş karlardan kurtuluyor. Tam da şuan İstanbullunun ihtiyacı olan şey!

Kategori
cover

Artık evde telefona bakmak yasak!

Einstein’ın söylediği iddia edilen ama aslında söylemediği teknolojinin bir gün sosyalleşmeyi bitireceğiyle ilgili o ünlü söz bu kadar gerçek olamazdı. Artık her yerde kafasını eğip telefonuna bakan ve etrafının farkında olmayan insanları görmek mümkün.

Bu buluşu yapan grup ise bunun farkına varmış ve insanların birbirleriyle konuşmasını sağlamak için Distractagone’u piyasaya sürmeye karar vermiş. Bu akıllı kutunun içine 4 tane telefon sığıyor ve istediğiniz süreye ayarladıktan sonra, o zaman geçene kadar telefonları kilitliyor. İşte sosyalleşmenin önünü açacağı düşünülen o buluş…

Kategori
akilli-esekk

Akıllı eşeğin hali başka

Oreste isimli eşeğin videosu internette izlenme rekorları kırıyor. Facebook’a yüklenen videoda, arkadaşları Pedro ve Domenico gibi çitlerden atlamak yerine zekice bir çözüm bulan Oreste izleyenleri hayrete düşürüyor. Diğer eşekleri takip edip çitten atlamak yerine biraz düşündükten sonra önündeki çiti ağzıyla kolaylıkla kaldırıp yere düşürüyor.

Kategori
2

Kilo verdiren akıllı yelek

Vücutta daha fazla kalori yakmaya yardımcı olmak ve bu süreç içinde üzerinde basıldığında sıcaklığını düşüren giyilebilir bir yelek yapıldı. Prototip olan bu yeleğin Haziran ayında çıkması bekleniyor.

Kategori
sffdgfhgf

‘Akıllı telefon şemsiyesi’ ürettiler

Teknolojinin giderek günlük hayatı şekillendiren yapısı, buna uygun ilginç tasarımları da hayata geçiriyor. Sosyal medya ve akıllı telefonlar insanların hayatında yavaş yavaş vazgeçilmezler arasına girdiğinden, ürün endüstrisi de buna uygun çözümler geliştiriyor. Bunun en son örneği tasarımcıların, yağmurda yürürken akıllı telefon kullanmanın zorluğunu düşünerek geliştirdikleri akıllı telefon şemsiyesi. Şemsiyenin aslında normal bir şemsiyeden çok da bir farkı yok. C şeklinde düzenlenen tutacağı ile bileğe geçirilerek kullanılan şemsiye, bir yandan yürürken bir yandan da telefon kullanmaya imkan tanıyor. Yadko Dizayn tarafından tasarlanan şemsiyelerin ne zaman piyasaya sürüleceği konusunda ise henüz bir bilgi yok.

Kategori
robott

Robot teknolojisi evrim geçirmeyi öğreniyor

Günden güne gittikçe ‘insanlaşan’ robotlara bir yenisi daha eklendi. İngiliz The Times gazetesinde yer alan haberde, Cambridge Üniversitesi tarafından geliştirilen bir robotun, kendi kendini yeniden icat ederek geliştirebildiği aktarılıyor.

Kategori
8

Gelecekte akıllı camlarla yaşam

Corning firmasının 2. çalışması. İlkinde anne işe gidiyordu, bunda doktor ya da araştırmacı olduğunu anladığımız babanın iş ortamını ve çocukların okul yaşamını görüyoruz.

Kategori
kpkk

Duygusal köpek büyük buluşmayı böyle ayarladı!

Duygusal köpek büyük mücadele sonucunda aşıkları bir araya getirmeyi başardı. Kızı görünce aşık olan adam aldığı yemeği köpeğe verince.. Bakın köpek nasıl karşılık verdi. İşte o anlar.

Kategori
Başlıksız-1

İşte terörist kadının vurulduğu o an!

Mertcan ŞENER / sozcu.com.tr İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bugün saat 18.00 sıralarında düzenlenen saldırı güvenlik kamerasına an be an böyle yansıdı. Sozcu.com.tr’nin ulaştığı o anlarda kadın terörist, kapıdan içeri doğru el bombalarını atıp silahla ateş yağdırmaya başlıyor. Görüntülerde çatışmanın başlamasıyla birlikte etrafta büyük bir panik başlıyor. Kadın terörist içeriden gelen kurşunlarla yaralanarak seke seke ilerlemeye devam ediyor. Tam o sırada arkasındaki kulübeye mevzilenen polisler teröristi vuruyor. Terörist yediği kurşunlarla yere düşerek ölüyor.

Kategori
7

Teröristlerin vurulma anındaki ses kaydı!

Savcı Selim Kiraz’ı Çağlayan Adliyesi’nde rehin alan ve daha sonra da öldüren örgüt üyeleri ile polis arasındaki çatışmanın ses kayıtları örgüte yakın bir sosyal medya sayfası tarafından paylaşıldı. Kayıtta sık sık örgüte ait marşları söyledikleri duyulan iki terörist daha sonra polisle çatışmaya giriyor. Çatışmanın şiddetinin arttığı o sıralarda iki teröristin vurulduğu anlaşılıyor. Vurulan örgüt üyelerinin çığlıkları da kayıtlara an be an yansırken bir süre sonra odayı basan polislerin birbirleri arasındaki konuşmaları ses kaydına yansıyor.